Reklamı Geç
Edem
Antakya Kuru Temizleme
Bulut Oto Cam
Çelik Sigorta
Dr. Pınar Yozgatlı Karagülle

Dr. Pınar Yozgatlı Karagülle

Mail: pkaragulle@gmail.com

Cildimiz için vitaminlerin önemi…

Cildimiz için vitaminlerin önemi…

Medikal Estetik Hekimi Dr.Pınar Yozgatlı Karagülle

Artık biliyoruz ki cildi sadece sürdüğümüz kremlerle, serumlarla desteklemek yeterli olmuyor. Yüzeysel uygulamalar anlık ya da çok uzun vadede çözüm sağlıyor. Oysa farklı uygulamalarla kombinlenerek uygulanan vitaminler ya da vitamin enjeksiyonları cildin daha derinden, daha içten yenilenmesini, tazelenmesini sağlıyor.

 

Cildin genel durumunu yaşımız, cildimizin tipi, beslenme ve yaşam alışkanlıklarımız, sağlık durumumuz, genetik kodlarımız belirler. Kimi cilt sorunsuzdur, sadece aylık bakımlarla desteklendiğinde uzun yıllar tazeliğini ve canlılığını muhafaza edebilir. Kimi ciltler ise farklı faktörler bir araya geldiğinde cilt bakımından daha fazlasına ihtiyaç duyar. Ve bazı durumlarda da cildimizi desteklemek için tükettiğimiz besinler, doğal takviyeler de cildimizi canlı, taze ve gergin göstermeye yetmez. Peki ne yapmalıyız?

Cilde tatbik edilecek vitamini cildin durumu belirler. Leke, akne izi, cilt kurulukları, mevsim geçişlerinde yaşanan problemler, cilt kurulukları, yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan sarkmalar, ince çizgiler ve kırışıklıklar, doku kayıpları… İşte tüm bu sorunlarda etki sağlayacak vitaminlerin görevleri farklıdır. Cildimizi tazelemek, yenilemek için kullandığımız vitaminleri kimi zaman cildin durumuna göre dermaroller-dermapen, mezoterapi, radyofrekans, thulium lazer, kimyasal peeling uygulamaları sonrasında cilde tatbik ederek ya da dosdoğru enjeksiyonla cilde napaj yöntemi ile uygularız.

“Neden peki uygulamalar sonrasında vitaminlerle cildi destekliyoruz?” Sorusunu danışanlarım bana sıkça sorar. Uygulamalarla ciltte kontrollü tahribat yapıyoruz. Hücre iyileşirken tekrar kolajen üretimine başlıyor. Biz de cilde ihtiyacı olan vitaminleri tatbik ederek hem cilt sorununu çözüyoruz hem de iyileşme sürecini hızlandırıyoruz.

Cilde uygulanan vitaminlerle ne hedeflenir?

Tükettiğimiz her gıdanın nasıl ki metabolizma üzerinde ayrı etkileri varsa, cildin onarımı, iyileştirilmesi için kullanılan vitaminlerin, minerallerin de cilt hücreleri üzerinde farklı etkileri vardır. A vitamini yani Retinol yaşlanma ile savaşır, C vitamini lekelerin giderilmesinde etkindir. E vitamini ciddi bir antioksidandır ve cildi serbest radikallere karşı korur, hücre duvarını yeniler. Ayrıca vitamin kokteyli olarak nitelendirebileceğimiz bu ürünler büyüme faktörleri, protein, minerallerle ve amino asitlerle de zenginleştirilmiş oluyor. Ve yine cildin temel ihtiyacı olan cilt kuruluğunun en büyük savaşçısı hyaluronik asit bu ürünlerin hemen hemen hepsinde yer alır.

Yine Somon balığının DNA’sından elde edilen nükleotidler, özellikle ciltteki yaş alma izleri üzerinde çok etkili olduğu için danışanlarıma uygulamayı sevdiğim içerikler arasındadır.

Vitaminlerle hedefimiz, cildi içten desteklemek, cilt sorunlarını daha kalıcı çözümler sunmaktır. Vitamin enjeksiyonları cildi tazeler, yeniler, nem tutma kabiliyetini arttırarak daha sağlıklı görünmesini sağlar ve yaş almanın görünür izlerini de iyileştirir.

Vitamin uygulamaları düzenli yaptırıldığı takdirde mevsim geçişlerinin ciltte yarattığı olumsuzlukları da en aza indirgemek mümkün oluyor. Yani yazdan sonbahar geçişinde güneşlenmenin ciltte oluşturduğu hasar derinleşmeden iyileştirirken aslında cildimizi sonbaharın kuru ve soğuk rüzgarlarına karşı da korumaya alıyoruz ya da tam tersi ilkbaharda cildi nemlendirirken aynı zamanda güneşin ciltte yaratacağı tahribata karşı da kalkan oluşturmuş oluyoruz.

 

Vitaminler hangi bölgelere uygulanır?

Vitaminler yüz, boyun, dekolte ve hatta ellere çok rahatça uygulanır. Çünkü görüntünün bütünlük sağlaması açısından boyun ve dekolte asla ihmal edilmemelidir. Kadınlar genelde kremlerini yüzlerine sürerler ama boyun ve dekoltelerini pas geçerler. Oysa boyun ve dekolte bölgeleri özellikle güneşten en çok hasar gören bölgelerdir; güneşin yarattığı fotosel yaşlanma, ne yazık ki kadınlarda yaş alma sürecinin izlerini hızlandırır. Ve yine eller, özellikle belirli bir yaşın üzerinde yaşlanmanın doku kaybı ve lekelerle en çok hissedildiği, görüldüğü bölgelerdir. O yüzden de sadece yüzümüzü değil uyguladığımız protokollerde boyun, dekolte ve elleri de unutmuyor, iyileştirme protokolüne dahil ediyoruz.

Kaç seans uygulanmalı?

Cilde hangi protokolün nasıl uygulanacağına cildin genel durumuna bakarak karar verilir ve yine kullanılacak ürüne de konsültasyonun sonunda karar verilir. Ancak belirtmeliyim ki artık çok fazla seçeneğimiz var. Bu da dosdoğru spesifik soruna yönelik ürün anlamına geliyor.

Şöyle bir örnek verebilirim, eğer dermapen ya da dermaroller ile uygulama yapılacaksa 10 gün arayla dört-altı seans ve yılda iki kez tekrar yapılması gerekirken, radyofrekans uygulamalarında ayda bir kez 4 seans uygulama yapılmalıdır. Ve yine vitamin enjeksiyonlu bir uygulama tercih edilecekse bu da kendi içinde çeşitlilik gösterir.

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT