Reklamı Geç
Leben
MEK Spor
Altıneller Vestel
Esmergil
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: [email protected]

CORONA HAKKINDA UZMANLARIN ORTAK GÖRÜŞÜ

CORONA HAKKINDA UZMANLARIN ORTAK GÖRÜŞÜ

Değerli dostlar doktor değilim sağlıkçı değilim akademisyen değilim ancak okuyan araştıran ve ortamı iyi gözlemleyen ve tecrübe eden biri olarak covid-19 hakkında  öğrendiklerimi ve tecrübelerimi buraya aktarmak istiyorum takdir sizlerindir...

1-Bir profesör diyor ki bu virüs %90 oranında karşıdaki insanın ağzından çıkan tükürük parçacıklarının ağıza ve buruna yerleşmesi ile bulaşıyor, diğer % 10 u ise yüzeylere dokunma vs.  

 Demek ki biz %90 ihtimali  % 0  oranla yok edersek bu virüs belasından büyük ihtimalle kurtulabiliriz.

2-Bir başka Profesör şöyle diyor şayet aldığınız virüs sayısı  az sayıda ise o sizi hasta etmeyebilir veya hastalığı çok hafif bir şekilde atlatabilirsiniz.

Virüs sayısının yoğunluğu sizi kısa sürede hasta edebilir ancak burada önemli bir husus daha var burna ve ağıza yerleşen virüs her yarım saatte bir 10 katı çoğalmaktadır yani siz bir anda 50 adet virüs kaptığınızı düşünün 10 dakika sonra bu sayı 500 adete çıkıyor .

Bir yarım saat sonra 5.000..

Bir insanı hasta edebilmesi için yaklaşık 40-50 bin virüs gerekiyormuş.

Bu demektir ki az sayıda virüs kapsanız dahi kalabalık bir ortamda ve maskesiz olarak insanlarla konuştuysanız İlk fırsatta lavaboya geçip ağız burun yüz ve el temizliğini kesinlikle yapmanız gerekiyor.

Şayet şüpheli insanlarla konuştuysanız veya riskli ortamlarda bulunduysanız yani yoğun bir virüs kapma ihtimaliniz varsa bu temizliği çok erken saatlerde yapmak gerekiyor

Zaten mesafe kurallarına uysanız da mutlaka bunlara riayet etmek gerekiyor. Çünkü virüsün havada asılı kalıp kalmadığı maskenin yanlarından girip girmediği gibi henüz tıp aleminin dahi ortaya net olarak koyamadığı şüpheli bilgiler var .

Bizler her türlü ihtimali göz önüne alarak bu temizlikleri yoğun bir şekilde yapmamız gerekiyor. 

3-Bir başka uzman diyor ki kapalı ortamlar açık ortamlara göre 19 kat daha tehlikeli. Kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar çok kısa kalmak bir restoran veya bir cafeye  gideceksek mutlaka bahçesi olan restoranları tercih etmemiz gerekiyor

4-En güvenli alanlar kendi evlerimizdir. Şayet evimizde hasta birisi yoksa.  Şayet evimizden dışarı çıkmışsak virüsün nerede bize ulaşacağı belli olmadığından gerek asansör gerek merdiven dairesi gibi kapalı ortamların riskli olduğu durumlarda kimseyle temas etmemiş olsak dahi bu temizliği mutlaka yapmamız gerekiyor.

5-Bunun yanında bağışıklık sistemimizi güçlendirecek gıda takviyeleri ki bunları Benim yazmama gerek yok Bunu doktorlardan dinliyorsunuz zaten.

6- Ailenizi ve çevrenizi bu bu virüsten korur sanız siz de büyük ihtimalle korunmuş olacaksınız inşallah. 

Sağlıklı günler dilerim

Serdar Kayhan

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar