Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Rıcco Junıors
Güneylerr
Komagene
Hüseyin GÜRASLAN

Hüseyin GÜRASLAN

Mail: guraslanhuseyin1@gmail.com

Dünya siyasetinde ''Ortadoğu''

Dünya siyasetinde ''Ortadoğu''

 

Orta Doğu sadece bugün değil tarihin her döneminde politik, stratejik, kültürel, ekonomik ve genel dengeler açısından dünyanın en önemli bölgesi olmuştur. Dünya petrol rezervlerinin büyük bölümüne sahip olması, kutsal mekânları barındırması, önemli ticaret yollarının kavşak noktasında bulunması nedeniyle dünya açısından çok önemli bir bölge hâline gelmiş ve tarih boyunca her zaman önemli stratejik alanlardan biri olmuştur. Orta Doğu, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi nedenlerle günümüzde imkânları ve zaafları nedeniyle sıcak çatışma potansiyeline sahip bir bölgedir. Ortadoğu coğrafyasi hem büyük mücadeleler hem de diğer coğrafyada ki ülkelerin hedefinde olmuştur. Dolayısıyla Dünya gücü ülkesi olmakta bu coğrafyada bulunan ülkeleri kontrol altına almaktan geçer. Ortadoğu’da şuan bir çok ülkede demokrasi yani modernleşme adı altında , Abd’nin oyunları dönmektedir. Ayrıca bu çarkın hep abd lehine dönmesi, çokta tesadüf değil sanırım. Sonuç olarak dünya gücü olan ülke bu coğrafya'da, yeni küresel güçlerin çıkmasından endişe duymaktadır. bunu da kontrol altına almak için her türlü yolu deniyor. Orta Doğu ülkelerine baktığımızda , bölgede küresel güç konumuna yükselmeye aday üç ülke göze çarpmaktadır: Türkiye, İran ve Suudi Arabistan. Ancak, bu ülkelerin üçünün de kendi sınırları dışında çatışmalara sürüklendiğini görüyoruz. Türkiye, DAEŞ ve PKK/PYDye karşı Suriyede Fırat Kalkanı Operasyonunu başlatmak zorunda kaldı, İran hem Suriye hem de Irakta bizzat askerlerini göndererek çatışmaların tarafı olmuş durumda ve Suudi Arabistan uzun zamandır Yemende sonu görünmeyen bir savaşın içine sürüklenmiş vaziyette...

 

ORTA DOĞU DÜNYA POLİTİKASINDA NEDEN ÇOK FAZLA KONUŞULUYOR?

 

Bölgeden uluslararası siyaseti çok fazla etkileyecek bir aktör çıkmasa da, sahip olduğu kaynaklar küresel güçler için Orta Doğuyu önemli kılıyor. Bütün dünyadaki ispatlanmış petrol rezervlerinin üçte ikiye yakını ve doğalgaz kaynaklarının da yüzde 40tan fazlası bu bölgede bulunuyor. Bu yüzden küresel güç mücadelesini yürüten ülkeler açısından Orta Doğunun kontrolü çok büyük önem arz ediyor.

 

Orta Doğuda etkin olmak, Japonya, Çin, Fransa ve Almanya gibi bazı küresel güçler için kendi enerji ihtiyacını güvenli bir şekilde karşılamak açısından önemliyken, ABD ve Rusya gibi ülkeler için rakiplerinin enerji ihtiyacını karşıladığı kaynaklar üzerinde söz sahibi olmak anlamına geliyor. Ayrıca hepsi için Orta Doğuyu kontrol altında tutmak, bölgeden yeni küresel güçlerin ortaya çıkmasını engellemek açısından önemlidir.

 

Sonuç olarak, ABD 21. yüzyılın planlamasında kendine göre bir Ortadoğu ya da İslam âlemi kurguluyordu. 11 Eylül ise bu kurgulamada küçük bir detaydı. Dolasıyla bu kurgunun amacı, El Kaide saldırı bahanesi ile Afganistan'ı işgal etmekti. Ortadoğu’yu kontrol adı altında hamleler hiçbir zaman durmadı. Çünkü onlarda biliyordu, Dünya gücü olmak Ortadoğu’ya hakim olmaktan geçer. Dolasıyla Afganistan , Irak işgali, ve İŞİD’i kurmalarının altında yatan şey, Ortadoğu’yu ve islami, kontrol altına almaktı.

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Komagene

Makale Yorumları

  • Zekiye konuc31-07-2019 08:01

    Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar