Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Komagene
Rıcco Junıors
Altıneller Vestel
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: serdarkayhan@hotmail.com

DÜŞÜNMEK NEDİR? NİÇİN DÜŞÜNMELİYİZ?

DÜŞÜNMEK NEDİR?
NİÇİN DÜŞÜNMELİYİZ?

Düşünmek, Allah'ın insana bahşetmiş olduğu en büyük nimet olan aklın gereğine uygun davranmak, aklı verimli çalıştırmak ve yine Allahü Teala'nın yarattıklarına bu akılla çare üretmek için sarfedilen en büyük uğraştır.


Düşünmek, dünyadaki sorunlara kafa yormak, bu uğurda enerji tüketmek insana yönelen insanlık dışı saldırılara karşı çare bulmak için yapılan kutsal bir eylemdir. Düşünmek Allahü Teala'nın insana emrettiği en yüce faaliyetlerden biridir.

Düşünmek dünyanın kıt kaynaklarını daha adil dağıtmak için yapılan üstün bir gayrettir. Düşünmek, dünyadaki zalimlerin zulmüne mani olmak, mazlumların çaresizliğine yardımcı olmak için bir çare arama umududur.

Düşünmek, ailemizin çevremizin ve tüm insanlığın huzuru, daha mutlu yaşaması için formüller inşa etme sanatıdır .

Karıncayi yolda görenler sormuşlar:  Nereye gidiyorsun. Karınca cevap vermiş Hacca  gidiyorum.  Sen böyle Hacca varamazsın demişler.

O da varamasam da bu uğurda yolda ölürüm demiş.

Bizler düşünerek belki sorunlara çare bulamayabiliriz ancak bu husustaki irademizi ortaya koyarız ve bir takım fikirler üretebiliriz.Düşünceler sözlere, sözler eylemlere, eylemler kollektif uyanışlara ve dönüşümlere vesile olabilir. Sezai Karakoç derki tarihte ki büyük dönüşümler hep bir kişinin ayağa kalkması ile başlamıştır.

Belki bu arada ürettiğimiz fikirler birilerinin işine yarayabilir hayatı kolaylaştırabiliriz. Bu nedenle  daha az konuşmak daha az uyumak ve daha fazla düşünmenin faydalı olduğuna inanmak zorundayız. 

Ancak materyalist dünyanın geldiği noktaya bakarsak insanların düşünmemesi için her türlü koşulun ayarlandigini her türlü şeytan aletinin önümüze konmuş olduğunu acı tecrübelerle görmekteyiz.

İnsanlar uykuya geçinceye kadar teknolojinin ve emperyalist dünyanın bombardımanı altındadır.

 Siz düşünmeye yöneldiğiniz de dış dünyadan düşünmenizi bölen araçların esareti altında kalmamanız mümkün değildir. siz düşünmek isteseniz de çocuklarınız ve  aileniz buna mani olacak dış tesirler altındadır. Sizin tüm bu olanlara, karşı durmanız pek kolay gözükmemektedir. O nedenle bu çağın imtihanın düşünmemek üzere kodlanmış ağır bir imtihan olduğunu kabul etmek zorundayız.

 Bu nedenle bizler belli bir zaman dilimini dış dünyadan tamamen soyutlayarak kendimizi  düşünmeye, okumaya, fikirler üzerinde analiz yapmaya ve kendimizi tefekküre vermek zorundayız.

Bunları kollektif bir eyleme dönüştürerek birkaç arkadaş grubu ile yapmamız halinde daha verimli daha bereketli sonuçlar alacağımız tecrübe ile sabittir.

Belki binlerce insan tarafından gerçekleştirilen bu düşünce neticesinde üretilen enerji ile insanlığın kangren haline gelmiş pekçok sorununa çare üretebiliriz.

Bugünün en büyük kabusu insanların düşünmekten uzak kalmasıdır.unutmayın ki bizleri düşünmekten uzak tutanların en çok yaptığı eylemler arasında düşünme eylemi vardır.

Onlar düşünerek bizleri düşünmekten uzak tutacak formülleri inşa etmişlerdir.

Bugün gerçekten adaletsiz bir dünya içinde yaşıyoruz. Zalimlerin saltanatı o kadar güçlü bir hale geldi ki onların patırtı ve gürütüleri arasında mazlumların sesini duymaz olduk.

Her gününüzün bir 10 dakikasını ve her haftanın 1 saatini bireysel veya kolektif düşünmeye ve tefekküre ayırır mısınız.?
Selam ve dua ile 

Serdar Kayhan

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet