Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Komagene
Haas Taş Sanatları
Hatay Alo Böcek
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: serdarkayhan@hotmail.com

KADINA ŞİDDET VE İFTİRA

KADINA ŞİDDET VE İFTİRA

Kadına şiddet olayında algılar gerçeğin önüne geçmiştir. Kadına şiddet diye diye erkek şiddeti unutulmaya yüz tutmuş durumda..

Kadına şiddet diye diye erkek nesli neredeyse toplumsal hayattan yok edilmeye çalışılıyor. Peki sorun nasıl çözülecek cezaların artırılması çözüm olabilir mi?

Kadına pozitif ayrımcılık nedeniyle yeni mağdurlar meydana getiriyoruz .

Cinsel saldırı suçlarının % 10 da adli hata meydana gelse o toplum yarına güvenle bakabilir mi mağdurun gözünde Adalete güven yerle bir olmaz mı?

 Cezaların artırılması tek başına yeterli olamaz.

İstediğiniz kadar cezayı artırın kadına şiddetin sona erdirilmesi mümkün değildir Çünkü kadına şiddetin sebepleri yanlış yerlerde aranmaktadır.

 Nasrettin Hoca bir gün yol ortasında bir şey ararken sorarlar hocam Ne arıyorsun samanlıkta anahtar kaybettim onu arıyorum Hocam niye samanlıkta aramıyorsun orası çok karanlık. diyor.

Bugün kadının beyanı esas alınmalı diye ucube bir söylenti dolaşıyor aramızda.  Bu sözün savunulması adalete ihanettir..  Kadının beyanı esas ise neden yargılama yapılıyor. O vakit  kadın savcılığa dilekçeyi verdiği anda erkek otomatik olarak cezaevine atılsın ve Ceza İnfaz edilsin..
 Böyle bir düşünce nasıl savunulabilir. 

Bugün bir kadın cezası 15 yıl olan bir suç nedeniyle bir erkeğe iftira atsın ve adam cezaevinden çıktıktan sonra bunun iftira olduğu anlaşılsın kadına verilecek ceza ortalama 2 ila 3 yıldır . bu mudur hukuk bu mudur hakkaniyet bu mudur Adalet?


Peki bu ceza vicdanları tatmin eder mi bu ceza bu tip vakaların önüne geçer mi?
Asla Oysa ki asıl olan nedir nimet ile külfet müsavi olmalıdır. 

İftira atılan suçun cezası 15 yıl sa iftiranın cezası en az 15'i olmalıdır aksi takdirde toplumsal hayat güvenilmez bir arena olmaya devam eder.  

 Hukuk devletinde mağdurlar asla korkmamalıdır Eğer bir hukuk devletinde mağdurlar korkmaya başlamışsa hukuk devleti su almaya başlamış demektir.

Demem oki  bir ülkede hukuk Güven vermiyorsa toplumda ne tür gedikler açılacağını kestiremiyiz.

Toplumda güven yok olur terazi bir tarafa ağır basar sonra birileri gelir teraziyi tam tersi istikamette yönlendirir .

Oysaki Aslolan hakkaniyet ve makuliyet tir Bu da çok iyi yetişmiş hakimler ve çok iyi dizayn edilmiş hukuk sistemi ile mümkündür.

Bugün cinsel saldırı suçlarında ne kadar adliye hata olduğunu gerçekten bilmiyoruz.mesleki tecrübenin azaldığı bir dönemde bu tip yargılamaların sağlıklı yürüdüğünü söylemek gerçekten zor.
Cinsel suçlara bakan ağır ceza mahkemelerindeki hakimlerin En az 10 yıllık kıdeme sahip olması gerekir. Aksi durum kaos demektir.


3 ay evli kalıp ömür boyu nafaka alan bir kadın bunun kendine verilmiş bir lütuf olduğunu zannetmeye başlamaz ve bu durum kötü niyetler tarafından kötüye kullanılamaz mı.biriyle 3 ay evli kalıp Ömür boyu bir gelirim olsun diyen pek çok insanlara rastlamaktayız toplumda.Hukuk insanların şeytani planlarını alet olamaz

Bir kadın aile mahkemesine verdiği bir şikayet dilekçesi ile kocasının 3 ayırdığın uzaklaştırıyor Peki bu olayın iftara olduğu anlaşıldığında neler yapılıyor biliyor musunuz caydırıcı bir müeyyide var mı? Bir tarafın lehine çalışan sistem Adil olabilir mi? iddia ediyorum ki bu sistem böyle devam ederse nikahsız birliktelikler çoğalmaya başlayacak.


Bir erkek bir kadının şikayeti ile 3 ayırdım uzaklaştırılmış sa ve bunun iftira olduğu anlaşılmış sa adliye hakkaniyet olarak kadının 6 ayırdım uzaklaştırılması gerekir.aksi takdirde toplum sürekli mağduriyetler doğurmaya başlar ve kadın cinayetleri artarak devam eder.

Ne yazık ki toplumda yaşayan insanların bir kısmı cinnet içerisinde ve toplum sosyolojik olarak bir çöküntünün eşiğindedir.
Serdar Kayhan.

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar