Reklamı Geç
Bulut Oto Cam
Görsem Anaokulu
Samet İnşaat
Cemali inşaat
Muhammet Kemaloğlu Gazi Yüzbaşı

Muhammet Kemaloğlu Gazi Yüzbaşı

Mail: muhammetkemaloglu@gmail.com

KARABAĞ AZERBAYCAN’DIR PEKİ İÇİNDEKİLER KİM?

KARABAĞ AZERBAYCAN’DIR PEKİ İÇİNDEKİLER KİM?

 

Hepinizin bildiği gibi, Azerbaycan, 10 Kasım 2020 saat 00:00’da Rusya ile Karabağ Antlaşması’nı imzaladı.

Antlaşma, Azerbaycan Anayasası’na göre Azerbaycan Milli Meclisi’nin onayını bekliyor. Ancak buna gerek olmadığını, halkın sokaklarda göstermiş olduğu sevinç gösterilerinin İlham Aliyev’in imzaladığı antlaşmanın onayı olduğunu savunanlar da var.

Ancak bazı zamanlarda halk sıcağı sıcağına olayı kavrayamayabilir veya olaya yıllara sari olumsuzluklar içerisinde bir kazanç olarak bakabilir. 30 yıl boyunca elde olmayan ve de olamayacağına kesin gözüyle bakarak, ya bunlar da olmasaydı diyebilir.

Ancak imzalanan bu antlaşmanın en önemli tehlikesi ve endişesi şuydu ve o tehlikenin etkisi artarak devam ediyor:

Azerbaycan Misak-ı Millisi içerisinde Rus Barış Güçlerinin konuşlanması.

Bu durum kendisi ile birlikte birkaç olumsuz durumu da ortaya çıkarmakta,

1. Azerbaycan kendi ülkesi topraklarındaki vatandaşlarını koruyamamakta mıdır?

2. Orada yaşayan, yaşayacak ermeniler de (1989 öncesi orada yaşayanlar) Azerbaycan vatandaşı olmayacak/olamayacak mıdır?

3. Azerbaycan toprağında oturup, Azerbaycan’ın nimetlerinden yararlanıp, yabancı güç unsurlarının koruması altında eskisinden daha korunaklı bir özerk hayat mı sürecektir?

4. Azerbaycan vatandaşlarının kurtarılan ve kurtarılamayan toprakları üzerindeki hakları, oraya gidiş gelişleri veya bu şehirlere gidip-gidemeyeceklerinin kararını kim verecektir.

5. Orada (Karabağ’ın tüm alanlarında) başlatılacak/başlatılması planlanan yeni yaşam sürecindeki faaliyetlerinin güvenliğinin Rusya mı sağlayacaktır.

6. Bahse konu alanlarda ortaya çıkacak sorunların çözümünde başvuru makamı Rusya mı olacaktır?

Şunu diyebiliriz, Savaş öncesi durumla şimdiki durumu karşılaştırdığımız da şuanki durum Azerbaycan için büyük bir kazanç, ermeniler için ise büyük bir mağlubiyettir. Ancak, her şeyi ama her şeyi kökünden değiştiren, 1992 yılında Elçibey’in Azerbaycan topraklarından çıkardığı, ki Sovyetler Birliği ülkelerinde bu ilk yapan ve bugüne kadar da bunu muhafaza eden diyebiliriz ki tek ülke Azerbaycan’dı, Rus Özel Birliklerinin Azerbaycan topraklarına girişidir.

Haritada gördüğünüz üçgenler Karabağ’ın Hocalı, Hocavend, Hankendi ve Ağdere illerinde kurulacak 23 Gözlem Noktası’nın yerleridir.

Azerbaycan topraklarında bu kadar gözlem noktasında Ruslar ne yapacak.

O zaman diyebilir miyiz ki, Karabağ Azerbaycan’ındır ya da Karabağ Azerbaycan’dır.

Rus askerleri buralarda olduğunda Azerbaycan Türkleri, elinizi kolunuzu sallayarak, Bakü sokaklarında gezermiş gibi gezebilecek mi?

Bunun cevabı çok basit:

Eğer Rus barış gücünün olduğu ülkelerde tanıdıklarınız var ise size yukarıda sorduğum soruların cevabını verecektir.

Kırım,

Gürcistan,

Suriye vb.

Başka bir husus daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Rus askerinin sayısı Karabağ Antlaşmasının 3. maddesi uyarınca Dağlık Karabağ'daki cephe hattı boyunca ve Laçin koridoru boyunca toplamda 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 otomobil ve özel araçtan oluşacak şekilde belirleniyor.

Peki, kim gidip bu askeri gücü sayacak?

Eğer bahsedilenden daha fazla asker veya askeri araç varsa (bunun ispatı o kadar kolay ki, şuan Azerbaycan topraklarında yukarıda yazdığım miktarların kat be kat üstünde Rus birlik bulunmakta) bunu kim engelleyecek, bunları kim denetleyecek?

Bugüne kadar personel sevkiyatı yapan 150 askeri uçak Karabağ’a iniş yaptı.

Sizinle bir fotoğraf paylaşacağım. Bu fotoğrafa baktığınızda kimin kimi kontrol edeceğini kimin kiminle yakın temas halinde olduğunu göreceksiniz.

Gayrı olacakların hepsini birlikte yaşayıp görelim.

Sağ en baştaki askerî şahıs, Azerbaycan'ın, alınamayan (barış antlaşması gereği) topraklarında konuşlanan 3000'den fazla Rus Barış Gücü'nün Komutanı, Rüstem Muradov ve onunla aynı renk kamuflaj giyenler Rus Özel Kuvvetleri personeli, diğerleri ise ortada deri montlu olan, sözde dağlık Karabağ cumhuriyeti cumhurbaşkanı, Kırmızı Bültenle aranan ayrılıkçı, yıkıcı terörist arayik harutyunyan ve yanındakiler ise onun terörist adamları.

Bunu herkes bilir ki, bu temaslar karşısındakilerin meşruiyetini tanıma anlamına gelmektedir.

Sorum şu:

Rusya'nın terörist ilan ve kabul ettiği birini, Azerbaycan Ordu Komutanı bu şekilde yanına alsa,

Türkiye, Rusya’ya karşı savaşan böyle birini muhatap alıp görüşse,

Rus illerinden 4'üne bu şekilde yabancı ordular girse ve teröristler ile böyle sarmaş dolaş olsa, nasıl olur?

Örneğin, Moskova'da, St. St.Petersburg'ta, Yekaterinburg'ta veya Ulyanovsk'ta ve hatta dördünde birden...

Ne olacağını sizler ben de daha iyi biliyorsunuz.

Mesele her zaman ve her yerde olduğu gibi Türkiye’yi çevresindeki etki alanından izole etmek, Türkiye’nin etki alanını daraltmak.

Çoğu zaman bu da dost gibi görünerek yapılır.

Günün Önemli Manşetleri

Makale Yorumları

  • Haluk Sezer19-11-2020 11:48

    Satrancın esas oyuncuları, şah'dan, piyona kadar tüm taşların birbirini kurmasını beklediler ve ondan sonra oturdular oyunun başına. Ortada bence bir anlaşma falan yok. Dayatma ile imzalatılan bir metin var. İşgal zamanı Ermenilerin Azarbaycan ordusunu tek başlarına yenerek işgali gerçekleştirdiğini sanmıyorum. O dönemde bile Azerbaycan ordusu sayı ve nitelik olarak üstündü. Dengeyi bozan Rusya'nın desteğiydi. Yaşanan son savaşta Ruslar 2+5 formülünü hayata geçirdiler. Daha önce Azerbaycan toprağı kabul edilen 2 reyon (Bölge) artık Ermenistan toprağı oldu. Ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler Azerbaycan Türklerini. Bu emperyalist ülkelerin sıkça yaptığı bir çözümdür. Zaten uzun yıllar zarar görmüş uluslar, zaten kendilerine ait yerlerin bir bölümünü dahi kurtarmayı başarı sayıp, kayıplarını görmezden gelirler. Bu durum da resmileşir. Bizim misakı milli sınırlarımız içinde olan bir çok toprağımız artık farklı ülkelerin denetiminde ve asla bunu gündeme getiriyoruz.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş