Reklamı Geç
istanbul oto gaz
Görsem Anaokulu
Massima Çavuşoğlu Mobilya
Hatay Alo Böcek
Necmi Özdemir

Necmi Özdemir

Mail: necmi.ozdemir41@hotmail.com

Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi

'Üçüncü yaş': yoğun bir kariyerden sonra hayata nasıl hazırlanılır

Üst düzey bir işten devam etmek gerekli değildir, bu ille de emeklilik ya da geri çekilmelerle igili değildir, ancak değişikliğin planlanması gerekir.

Geleneksel kariyer yolu ve süresi hakkında uzun süredir devam eden
varsayımlar yıkıldı. Artan yaşam beklentisi, bugün işgücüne giren
insanların önlerinde elli yıla kadar istihdamın olabileceği anlamına geliyor.

London Business School profesörleri Lynda Gratton ve Andrew Scott, bu
fenomeni “100 yıllık yaşam” olarak nitelendirdi. Ancak bugünün ellili
yaşları, yaşamlarında görecekleri değişiklikler konusunda çok fazla uyarıya sahip değillerdi. Kariyerlerinin zirvesinde veya yakınında bulunan profesyoneller için, ana işleri yapıldıktan çok sonra muhtemelen hala yapacak çok şeyleri olduğunu kabul etmek zorunda kalmak nispeten yenidir.

Bu yıl yayınlanan Changing Gear: Creating the Life You Want After a Full-on Career'da yazarlar Jan Hall ve Jon Stokes, bir sonraki hayatın (üçüncü yaş) nasıl olduğunu ortaya koydular. 
Hall eski bir CEO ve kelle avcısı, Stokes ise klinik psikolog ve liderlik koçu.
Hall, “İş yerinde 'kas' oluşturmak için bir ömür harcıyorsunuz” diyor. Ama belli bir aşamada şu soruyu sormanın zamanı geldi: Şimdi ben kimim ve o kasın bir kısmını kullanan bir yaşamı nasıl bulacağım? “Bu emeklilik ya da geri çekilme ile ilgili değil” diye ekliyor. Hayatımızda bu kez eski kasları esnetmek ve aynı zamanda yenilerini geliştirmek için bir fırsat.
Bu yapılacak basit bir geçiş değil. Stokes, "Bir değişiklik yapmak için
geleceğin bir resmine sahip olmalısınız" diyor. "Ve bu geleceğe doğru ilk
adımı atmanız, bir tür harekete geçmeniz gerekiyor" diye ekliyor.
"Bu şey gerçekleşmek zorunda. Geleceği düşünmek, onun gerçekleşmesini sağlamaz.
Yeni ve belki de çok farklı bir yaşam aşamasına girdiğinizi fark etmek
açıkça rahatsız edici olabilir. Yazarlar, "Başkaları üzerindeki güç, amansız bir şekilde, kişinin kendi hakkında abartılı bir görüşe yol açması gibi görünüyor" diye yazıyor. “İşin sağladığı önem duygusu baştan çıkarıcıdır ve komuta ve kontrol iş ilişkilerinin göreceli öngörülebilirliği. . . her türlü savunmasızlık duygusundan bağımlılık yaratan bir geri çekilme olabilir.”

nasıl adapte olunur

Farklı yöneticiler bu üçüncü yaşa girmeye nasıl uyum sağladı? Jim Grover, uluslararası içecek şirketi Diageo'nun eski grup strateji direktörüdür. Ellili yaşlarının ortalarında gerçek tutkusunun peşinden gitmek için ayrılmaya karar verdi: fotoğrafçılık. Ama temiz bir mola vermedi. “Beş ila altı yılımı yarısını danışmanlık yaparak, yarısını ciddi bir belgesel fotoğrafçısı olmaya çalışarak geçirdim” diyor. "Geriye dönüp bakıldığında, bu bir hataydı."

Önemli bir kurumsal rolden ayrılmak cesaret gerektirdi mi? “Çok cesur
hissettirmedi” diyor. “Aslında Diageo'daki arkadaşlarım 'Jim, neden bir
fotoğrafçı olarak hayatına devam etmiyorsun?' diyordu. Onlar tarafından teşvik ediliyordum, meydan okuyordum.”

Grover, çalışmaları nedeniyle ödüller kazandı ve kampanya yürüten gazeteci Amelia Gentleman'ın The Windrush Betrayal adlı kitabının karton  kapak resmini sağladı. “Hikayeler anlatmak ve günlük yaşamı kutlamak istiyorum” diyor. “Artık 62 yaşındayım. Keşke daha önce başlasaydım! ”
Tiyatro yönetmeni Jude Kelly hayatında hiç vites değiştirmedi ve şimdi de bunu yapmak üzere değil. Ancak 12 yıl sonra Londra'daki South Bank
Center'ı yönetmekten  vazgeçti.  Mevcut projelerinden biri olan ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik festivaller ve etkinlikler düzenleyen Dünyanın Kadınları vakfı , 2010 yılında Kelly tarafından South Bank'ta başlatıldı.

Daha önce Londra'dak South Bank Center'ı yöneten ve Women of the World vakfını kuran Jude Kelly, yeni sanatsal zorluklar karşısında heyecan duymanın çok önemli olduğunu söylüyor.
“Yani bir bakıma SBC'yi yönetirken Wow ile bir ilişkim vardı” diyor.
Kelly için yeni sanatsal zorluklar karşısında heyecanlanmak çok önemli.
“Yeni bir şey denemek, cesur olmak demektir, kendini test etmeye devam etmelisin” diyor. "Ölene kadar pratik yapmaya devam etmelisin! " Ayrıca, kadınlara yönelik bir finansal danışmanlık şirketi olan Smart Purse'ı (eskiden UBS'den Olga Miler ile birlikte) başlatmak için zaman buldu.

planlamaya çalış

Hukuk firması Slaughter and May'in eski kıdemli ortağı Tim Clark için,
şirketin zirvesinde geçirdiği yedi yılın ardından aniden üçüncü yaş geldi.

“Düşünülmüş bir planım yoktu ve bir planım olmalıydı” diyor. Clark, görevinden ayrıldığında ve bir kelle avcısının tavsiyesi üzerine başkanlar ve üst düzey yöneticilerle bir dizi toplamda 60'ın üzerinde toplantı yaptı. Toplantılar verimli geçti ve son 13 yılda Clark, National Theatre, Big Yellow depolama şirketi ve yardım kuruluşu WaterAid'in yönetim kurulu üyeliği de  dahil olmak üzere bir dizi ödüllendirici icracı olmayan rol üstlendi ve  yanı sıra Chatham House thinktank' taki kıdemli danışmanlar paneline katıldı.

Clark'ın tavsiyesi? “Yapmak istedikleriniz kadar yapmak istemediklerinizi de belirleyin” diyor. Ve özellikle mesleği için: “Kendinizi bir avukat olarak düşünmeyi bırakın” diyor. “Sor ne yapabilirim, deneyimlerime göre bir tahtaya getirebileceğim şey nedir?”

Chris Barton, 'Sevgili Annem' filminde rol alıyor. 'Başınıza gelen mesleki olaylar veya başarılar dizisiyle kendinizi tanımlamanıza izn vermeyn' diye tavsiyede bulunuyor.
Aktör, yönetmen ve müzisyen Chris Barton bir ortaokulda drama şefi olarak işini bıraktı ve kendini “CJ” olarak yeniden keşfetti. “CJ benim yeni kimliğim” diyor. Okuldaki rolü güvenli ve tatmin ediciydi ama şimdi kendini özgür hissediyor. “Birkaç yıl önceki Chris, CJ hakkında biraz aşağılayıcı davranmış olabilir” diyor. Şimdi iki farklı grupta müzik çalıyor ve normal tiyatro hayatının kısa süre içinde devam edeceğini umuyor. “Başınıza gelen mesleki olaylar veya başarılar dizisiyle kendinizi tanımlamanıza izin vermeyin” diye tavsiyede bulunuyor.
Ayrıca, bir aktör/yönetmen olarak yan çizgilerinden biri olan yönetici koçu olarak gördüklerine dayanarak işverenlere bazı tavsiyelerde bulunuyor.

“Kuruluşların insanları hazırlama sorumluluğu var” diyor. “İşler sona
erecek, herkesin şımarık, rahatsız ve sefil bir şekilde sona ermesini mi
yoksa olumlu bir hareket olarak mı bitirmelerini istiyorsunuz? Belki de
kuruluşların bir tür 'ardıllık savunucusu'na ihtiyacı vardır.”

Sonunda Covid kısıtlamaları geride kaldığında ve insanlar işyerine yeniden girmeye hazır olduğunda, belki bazıları bunu yeniden düşünmenin zamanı olarak görecek ve kendilerini coşkuyla üçüncü yaşlarına  doğru itecekler. Ve bir değişiklik yaptıklarında neler keşfedeceklerini kim bilebilir?

Grover'ın fotoğrafa bakış açısına benziyor: “Sonunda elinizde bir baskıyı
tutmak gibisi yok. Ve nedense, baskıyı gördüğünüzde, her zaman görüntüde daha önce tam olarak takdir etmediğiniz şeyleri görürsünüz.”

Sonuç:

Sekiz aşamalı kariyer geçişi
Jan Hall ve Jon Stokes, Changing Gear: Create the Life After a Full-on Career adlı kitaplarında 'üçüncü hayata' hazırlanmak için bazı pratik stratejiler sunuyorlar.

Hızlı bir süreç değil. Bir yıl, 18 ay veya daha fazla süre gerekebilir ve ilerleme her zaman doğrusal veya öngörülebilir değildir. Ancak bu adımların her biri gerekli olacaktır:

Dengenizi kaybetmek - ve fark etmek. İnkardan kurtulun, değişimin
gerçekleştiğini kabul edin.

Durum değerlendirmesi yapın  - etrafınıza bakın ve alarmdan meraka geçin. Bu, düşünce ve duyguların daha bilinçli hale gelmesini içerir.

Yeniye açık olun - yeni olasılıkları keşfedin ve araştırın. Potansiyel olarak istenen yeterlilikleri tanımanız gerekecektir.

Yeni şeyler deneyin - yeni davranışları deneyin, test edin ve öğrenn. Bu, yeni yeterlilikler geliştrmeyi ve bunlarla oynamayı içerr.

Bırakın — kayıp ve çıplak hissetmenin kaçınılmaz acısını kabul edin. Yeniden inşa süreci sizi daha dayanıklı hale getrebilir.

Yeni benliğiniz olsun - uygulama (neredeyse) mükemmelleştirir. Sürdürülebilir,bilinçli yeterlilik oluşturma zamanı.

Yeni bir duruş ve denge hissinin tadını çıkarın. Bilinçli yeterlilik, bilinçsiz yeterlilik haline gelir.

İlerlemenizi gözden geçirin. Deneylerinizdeki kaçınılmaz aksilikler ve
başarısızlıklarla başa çıkmak için stratejler geliştirin.
Kaynaklar
1.    ft com
The ‘third age’: how to prepare for life after an intense career  
Stefan Stern, JULY  8 2021

2.    Financel Times 
The ‘third age’: how to prepare for life after an intense career  
By Stefan Stern , Monday 12 July 2021

3.    changing-gear com

Hüsnü Baysal’ın katkılarıyla
 

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT