Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Ceviz Ticaret
Altıneller Vestel
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: serdarkayhan@hotmail.com

KREDİ KARTIMI NEDEN KAPATTIM?

KREDİ KARTIMI NEDEN KAPATTIM?

Dün akşam bana devletin bir Bankasından  SMS geldi.

"Talebiniz üzerine kredi kartı limitiniz 30 bin TL'ye yükseltilmiştir"

İnanamadım bankayı aradım kardeşim benim böyle bir talebim yok. Neden benim limitimi haberim olmadan yükselttiniz? 

Karşımdaki eleman şöyle cevap verdi beyefendi 15 gün önce size mesaj göndermistik limitinizi 30.000 TL'ye yükseltmek için 2 gün içinde  evet cevabı yazarsaniz limitiniz yükseltilecektir., diye...

Ben SMS leri  takip etmediğim için mesajı görmedim ve cevap da yazmadım . Mesajı okuyunca tansiyonum yükseldi..

Operatöre dönerek : Kardeşim benim defalarca talimatım var benim onayım olmaksızın limitim asla yükseltilmesin ve hesaplarım sanal kullanıma açılmasın demiştim. Ses kayıtlarım orada duruyor dinleyebilirsiniz.

Buna rağmen neden limitimi yükseltiyorsunuz. benim kredi kartı bilgilerimi birisi ele geçirmis olsa ve bu 30.000 TL'yi bir anda kullanmış olsa bunun hesabını kim verecek dedim karşımdaki şahıs bana kaçamaklı cevaplar  vermeye başlayınca sinirlendim ve ses tonumu yükselterek tepkimi dile getirdim.

Kardeşim nedir bu dedim bir kredi kartı limitini 7000 TL den talep olmaksızın bir anda 30 bin TL'ye yükseltmek ne demek?

Dünyanın neresinde böyle bir uygulama var dedim. Yazıklar olsun devlet bankası'na hiç yakıştıramadıgım bir hareket bu. Benim bu kartımı kapatın kardeşim dedim. 

Özel bankaların bu kumpaslarına alıştımistik da devlet bankalarının da bu tip işlere girdiğine yeni şahit oluyordum.

 Şayet bu arada benim 30.000 TL'lik limitimi dolandırıcılar kullanmış olsaydı ben mahkemede bu hakkımı almak için aylarca Efor sarf etmiş olacaktım.

Oysaki olması gereken şudur:Banka talepsiz olarak limitimi yükselten personelin derhal işine son vermelidir ki caydırıcı olsun.

Peki sizce bunu yapar mı?
Asla. Çünkü banka yönetiminin burada zımni iradesi var. Personel banka yönetiminden habersiz  böyle bir işleme tevessül edemez.

Demek ki bankalar ekonomik darboğaza girdiklerinde bu tip hukuksuz işlere tevessül ederek karlarını yükseltmek istiyorlar.

Bir ülkede devlet hakları ve bireyleri güvence altına almak zorundadır.

Mahkemelerde olan bir dava;
Adam banka müdürüne hakaret etmiş dosyanın ayrıntısını şu :

Adam bankadan bin TL'lik kredi kullanıyor ödeyemeyince faizleri yükseliyor ve öyle bir hale geliyor ki borç 10.000 TL oluyor adam bir şekilde canını dişine  takıyor Bu borcu ödeyeceğim diye uzun bir süre yemiyor içmiyor borcu ödüyor.

Borç taksitleri bittiğinde kendine güvene almak için bankadaki görevliden bir ibra belgesi istiyorum.

Görevli bu belge için 35 TL para ödemeniz gerekir deyince adamın sigortaları atıyor ve bağırmaya başlıyor o arada banka müdürü görevlileri çağırarak adamı tartaklıyorlar.

Adam o arada banka müdürüne de sinkaflı küfürler ediyor.

Hakim hakaret eyleme haksız bir harekete karşı  oldugu için TCK  129 Md. gereğince sahsa ceza vermiyor. . Bankalara sordum bu İbra belgesi için istenen para yasal mı bankalar bana yuvarlak cevaplar verdi.

Anladım ki bankalar işine geldiği her işlemde para talep edebiliyordu.  

Şimdi bir tarafta güçlü kurumlar var diğer tarafta ise zayıf ve güçsüz olan bireyler var yukarıda ise güçsüzleri zayıfları ve bireyleri koruması gereken devlet var eğer devlet koruma musluğunu vatandaştan yöne değil de kurumlardan ve şirketlerden yana kullanırsa vatandaşlar ezilmeye ve kurumlar güçlenmeye başlar.Oysaki devlet adil olmak güç dengesini korumak zorundadır.

 Adalet bu yüzden gereklidir nimet külfet ile müsavidir der atalarımız.

 Eğer Devlet vatandaşın ezilmesini istemiyorsa vatandaşa yönelik en ufak bir hilede kurumları ve şirketlere  ağır bedellere mahkum etmek zorundadır.
Bana gelen Özel mesajlarda bazı müşteriler  bankaların hesap kesim tarihini 10 gün öne alarak lüzumsuz yere müşteriyi fazladan ve gereksiz yere faiz ödemeye mahkum ettiklerini dile getirdiler.

Örneğin kredi kartı aidatı sorunu.

Eğer sözleşmede bankanın sizden kredi kartı alacağına dair bir sözleşme maddesi yoksa ve banka sizden yılda 100 TL kredi kartı aidatı alıyorsa burada Kanuni düzenleme şöyle olmalıdır.

"Bankanın sözleşmede olmadığı haldemüşteriden talep ettiği her hukuksuz işlemi için 30 katı ücret tatbik edilir."

 Bankanın talep ettiği kredi kartı aidatının 30 misli bankadan talep edilebilir.Bu da havalar zaten tüketici hakem heyetinde görülüyor.

Yani bankanın karta  yansıtmış olduğu 100 TL'ye karşı vatandaş tüketici hakem heyetine müracaat ederek bankadan 3000 TL para almalıdır ki banka bu uygulamalardan vazgeçsin.

Serdar Kayhan

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar