Reklamı Geç
Fima Oto Durmuş Yıkar
Ceviz Ticaret
Ceviz Ticaret
yükseliş
Hüseyin GÜRASLAN

Hüseyin GÜRASLAN

Mail: [email protected]

Küreselde Kripto Savaşları

Küreselde Kripto Savaşları…

 

Son günlerde sokakta, kahvede ,televizyonlarda ve gençlerin dilinde en çok dillendirilen şey kripto paralardır. Tabi bunun böyle olmasının yanında Hükümetler de bir kaç yıl önceye kadar “Nedir ulan bu kripto paralar” diyorlardı. 

Son zamanlarda Devletler ve hükümet yetkilileri bu alan üzerinde düzenlemeler ve büyük bir atılım yapma hazırlığında olduklarını da biliyoruz. Tabi bu alanı seven kadar ciddi manada yasaklama taraftarı olan ülkelerin varlığını görüyor duyuyoruz.  

 

Bugün bu yazımda, kürselde kripto paralar üstünden çıkan çekişmeler ve bu çekişmelerden doğan güç savaşlarından bahsedeceğim.

 

Bu alanı takip eden okurlarımın da bildiği üzere Çin’in bu alanda ciddi yasaklama getireceğini ve geçtiğimiz günlerde merkez bankası üzerinden bu alan için tehditkar açıklamasıyla meydan okumuş hatta geçtiğimiz günlerde kripto madencilerini ülkeden kovmuş, cihazlara el koyup panzerlerle ezme görselleri sosyal medyada paylaşılmıştı. 

 

Çin’in bu girişiminden önce kendi dijital parasını çıkarmasını duyurmasından ardından böyle bir adımı atması kripto piyasasını takip eden uzmanlar tarafından bu bir spekülasyon olabileceği konuşulmuş tartışılmıştı. 

 

Kanımca Çin’in bu piyasadan çekilmesi dünya gücü olmasını geciktirecek ve bu alanda ki yatırımcılarını ezeli rakibine kaptıracaktır. Hatta bir çok borsa ve madenci toplulukları ABD’ye yerleşti bile…

 

ABD’de bazı senatörlerin yanında Cumhuriyetçiler de bu alanda bir öncü olma girişiminde bulunulması gerektiğini dile getirmiş hatta Cumhuriyetçi lider McHenry, “ABD, dijital varlıklarda seyirci değil, küresel bir lider olmalıdır. Şeklinde bir açıklama yapmıştı. 

 

Bazı kripto paraların dolar para birimine eleştiri olarak ortaya çıktığını ve doların yerine geçme hedefinin olduğunu biliyoruz. 

Şüphesiz bu durum Abd için bu kolay bir adım olmayacaktır. Amerika bu konuda atacağı  adım bu piyasayı uçuracağı gibi dibi boylamasına da neden olabilir. 

 

Kanımca belli başlı düzenlemelerle ABD’nin bu sektörde lider olması olağandır. ABD’nin bu sektörün lideri olması demek dünya gücü pozisyonunu uzatması ve Çin’in geri adım atmasına sebep olacaktır. 

 

Şüphesiz bu konu ülkemiz açısından da önemli bir konudur. Ülkemizin bu konuda ki duruşu iki hafta öncesine kadar net bilinmiyordu. 

Ta ki bir gencin 'kripto para' sorusunu Cumhurbaşkanımıza yöneltmesine kadar;

Erdoğan, "Bir defa bizim bu kripto paraya açılma diye bir derdimiz kesinlikle yok. Onlara karşı ayrı bir savaşımız, ayrı bir mücadelemiz var" demesi üzerine ülkemizin kripto ile ilgili endişeli olduğu ve konuda düzenlemelerin yanında yasakların da gelebileceğini de hissettirdi. 

 

Ülkemiz adına bu sektörün yasaklanması paramızın Çin’de de olduğu gibi farklı ülkelere akmasına neden olacaktır. Dolayısıyla ülkemize faydadan çok zarar verecektir.

Kapan

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
vadi