Reklamı Geç
Ma-Gün İnşaat
yönden
Muhtarın Yeri
Merkez Market
Hüseyin GÜRASLAN

Hüseyin GÜRASLAN

Mail: guraslanhuseyin1@gmail.com

Küreselleşen Dünya’da Kripto Paralar!

Küreselleşen Dünya’da Kripto Paralar!

 Yıllar geçtikçe Dünyanın küreselleşmesi ve ülkelerin birbiriyle olan ilişkileri her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla Küreselleşen dünyamız, istesekte istemesekte her gün yeni bir yeniliği doğurmakta ve bu yenilikler bazen işimizi kolaylaştırdığı gibi bazen de ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir. 

Bugünkü yazımda finans sektöründe ki gelişmelerin öncüsü olan bitcoin, Ethereum ve kripto paraların devletler açısından önemi hakkında bilgi vermeye çalışacağım.  

Bitcoin uluslararası bir para olma iddiası ve merkeziyetsiz olarak karşımıza çıkması, ekonomik buhranların ve enflasyonun reel paranın değerinin düşürmesi  gibi sorunlarına cevap bulma niteliğiyle insanların ilgisini ciddi şekilde çekmektedir. 

Bu merkeziyetsiz teknolojinin globalde kabul edilmesi demek değerinin en az 100 bin dolar olması demektir. Fakat ülkeler “bu yapıları tanır ve yatırım yapar mı?” sorusunun cevabına, imkansız olarak görenlerdenim. 

Kabul edilmesi demek ülkelerin merkez bankalarına ve ülkelerin egemenliğine  ciddi anlamda bir tehdit olması demektir. 

Kabul edilmesi, yatırımcıların piyasadaki parayı kripto para borsalarına ve haliyle diğer ülkelere aktarmasından endişe edilmesi demektir. 

Devletlerin bu konuda ki endişeleri bu sektörün regüle edilmesini gündeme de getiriyor. Ülkemizde  ise regüle çalışmaları çoktan başladı bile. Şüphesiz regüle adımları bu sektör için olumlu fakat devletlerin regüleden ziyade bu sektöre kendi dijital parasıyla girmesi gerektiği düşüncesindeyim. Bu konu hakkında Avrupa birliği ve sözde kripto para düşmanı olarak görülen Çin başta olmak üzere kendi paralarının dijitale regüle etme çalışmalarını sürdürdüğünü biliyoruz. Bu çalışmalar devletler için çok önemlidir. Ülkemizde böyle çalışmalar ülkemiz için fayda sağlayacağını düşünüyorum. Umarım bu konuda geç kalınmaz.

   Şüphesiz kripto paralar kabul görmeyebilir. Fakat kullandıkları teknoloji ve hayatımıza getirdiği kolaylıklar anımsanacak kadar çoktur. Blockchain teknolojisi günümüz Dünyasının en önemli icatlarındandır. Bu teknolojiyle  tüm varlıkların ve belgelerin tamamı şifrelenebilir ve sınırlandırılabilir veya defter kaydı olarak gösterilebilir. Bu durum “blockchain” teknolojisinin mevcut uygulanma alanlarının ötesinde, şimdiye dek hayal edilenden bile daha geniş bir uygulama alanına sahip olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu teknoloji gelecekte tüm dünya ülkelerinin kabul görebileceği bir teknolojidir.

Sonuç olarak;

Kripto paralar  küreselleşen dünyamız için çok önemli ve hayatımızı kolaylaştıracak gelişmelerdir. Kripto paraların içlerinde çok önemli projeler mevcut, benim gözümde en önemli proje olan Ethereum, hayatımıza bir çok kolaylık sağladığı gibi devrim niteliğinde bir proje ile karşımıza çıkmaktadır.  Ethereum teknolojisi sayesinde aracılar olmadan ödeme almaya veya yapmaya olanak sağlamasının yanında akıllı sözleşme işlevselliği sunan bir programlama olarak biliniyor. Bu proje gerçekten gelecek için heyecan verici bir projedir. Burada sadece bir tane kripto para üzerinden örnek verdim. Daha nice proje mevcut ve bu kripto paraların sunduğu projeler hayatımızı çok kolaylaştıracaktır. 

Bu sektörün olumlu yanların yanında bir çok olumsuz durumda söz konusudur. Olumsuz olarak gördüğüm en öncelikli durum 10.000 tane kripto paranın varlığı ve hayatımıza her gün yeni yeni işlevsiz içi boş kripto paraların çıkmasıdır. Son günlerde ünlü şarkıcı olan Emrah’ın, Emrahcoin adında bir kripto para çıkaracağı haberi akıllara şu soruyu da getirdi. “Her önüne gelen kripto para çıkarabiliyor mu?” Sorusudur.

Bir diğer olumsuz durum ise, kripto paraların spekülatif haberler karşısında inanılmaz derecede fiyat değiştirmesidir. Bu durum sabit para olma ve alışverişlerde kullanımları açısından çok olumsuz bir durum olmasının yanında bilinçli yatırımcılar açısından ciddi kâr elde etme imkanı sunmaktadır. 

- Hüseyin Güraslan 

Whatsapp İhbar Hattı

Makale Yorumları

  • Mert19-07-2021 09:00

    Bu değerli yazı için Hüseyin beye çok teşekkürler.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT