Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Arslanoğlu
Tunas İnşaat
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: serdarkayhan@hotmail.com

MEDENİ KANUNA RADİKAL BİR ÖNERİ

MEDENİ KANUNA RADİKAL BİR ÖNERİ.

Türkiye uzun zamandır boşanmalardan sonra ödenen ve toplumda çok büyük mağduriyetlere yol açan yoksulluk nafakalarını tartışıyor.


3 ay evli kalan bir kadının ömür boyu nafaka alması,  vicdanları ve hakkaniyet ilkesini zedeliyor ve  erkek tarafını gerçekten mağdur ediyor.

 Aylık geliri 5000 TL olan Bir insanın ömründe 2 kez boşanmış olması durumunda  maaşının yaklaşık yarısının lafı kadara gidiyor olması, gerçekten bütün hayatının ipotek altına alınmasi anlamına gelir.

Kaldı ki boşanan kadınların pek çoğu resmi nikah yapmaksızın yaşamaya devam ederek eski eşinin nafakasını bir sömürü aracı olarak kullanmaktan vazgeçmiyorlar.

Bir nevi sömürü düzenine hukuk sisteminin aracı kılındığını  görüyoruz

Önerimiz şu:
Boşanma şeklinin evliliğin en başından belirlendiği bir sistem..

Medeni kanunumuzda 2 tür evlilik ihdas edilsin.
Birinci evlilik türü, mevcut düzende ki gibi ancak mahkeme kararıyla boşanan evlilikler.

İkinci grup evlilik ise nikah kıyılırken insanların ortak iradesiyle evlilik hayatı sürerken bir tarafın tek başına bir irade beyanıyla mahkemeye verilecek bir dilekçe veya noter ihtarıyla evliliğin kendiliğinden sona ermesi durumu. 
Yani çiftler evlenirken Bir boşanma durumunda hangi şekilde boşanacaklarını kendileri bilir diyecekler aynen mal rejimi gibi..

Çiftlerin boşanma sürecindeki olası sorunlar ve gerginliklerin önüne geçilmiş ayrıca bir tarafı mağdur eden nafaka olayı en baştan çözüme kavuşturulmuş olur.

Belki de bu sözleşme türü aile birliğini daha da sağlam bir zemine oturtacak ve boşanmaların sayısını azaltabilecektir. Zira resmi nikahtan sonra eşlerden birinin diğerini boyunduruk altına alma iradesini çok yoğun olarak gözlemlemekteyiz.
Bu yeni sisteme geçildiği takdirde ailelerin daha sağlıklı olacağı kanaatini taşıyoruz. Yapılan araştırmalari çiftlerin nişanlılık döneminde ki sadakat oranı evlilikteki sadakat oranından daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum bize bir ipucu vermektedir.

Bu durumda tarafların iradesi ile boşanma sona erer ancak çocukların velayeti ayrıca mahkeme tarafından belirlenir.

 Bu şekilde İnsanlar en baştan nafaka durumunda olası tehlikelere karşı tedbir   almış olacaklar.

Bu durum her ne kadar aile kurumuna zarar verecekmiş gibi düşünülse de yürümeyen evliliklerdeki boşanma sürecinde yaşananlar ve Ceza mahkemelerine konu olan hadiseler göz önüne alındığında  uygulamanın daha makul daha hakkaniyetli ve daha rasyonel olduğu anlaşılıyor.

Bu durum insanların nikahsız resmi evlilikten uzaklaşmalarınin önüne geçecektir aksi takdirde bir müddet sonra insanlar nafaka belasından kurtulmak için resmi nikah olmaksızın yaşamaya başlayacaklardır. Bu da toplumun hepten çürümeye başlaması demektir...

Serdar Kayhan

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar