Esmergil Baharat Sol
Seral İnşaat Dikey Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde

BATIAYAZ YAYLASI

Doğal su kaynaklarıyla ünlü bir bölge olan Batıayaz Yaylası, Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunmaktadır. Günümüzde yöre halkı tarafından piknik yeri olarak kullanılan yayla, son yıllarda turistlerin de yoğun ilgisini görmektedir. Bölge aynı zamanda bir yerleşim alanıdır. Antakya'nın merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, İskenderun'a 14 kilometrelik bir mesafede yer alır. Doğasına ve tertemiz havasına doyum olmayan Batıayaz Yaylası, Hatay gezinize mutlaka dahil olmalı.

BÜYÜK ANTAKYA PARKI

Şehrin merkezinde ve Asi Nehri'nin hemen kıyısında bulunan 52 bin metrekare genişliğindeki Antakya Belediye Parkı, şehrin en geniş parkı niteliğinde. Büyük Park da denilen parkta başta şehrin simgesi defne ağacı olmak üzere birçok bitki türü; Toroslarda yetişen çamlar, süs eriği, aşılı akasyalar, palmiyeler, oyalar vb. bulunuyor.

ÇEVLİK (SELEUCİA PİERRA)

Antakyanın 35 km batısında, Musa dağının güneyinde kurulmuş antik şehirdir. Bu bölgede ilk iskânının Merdivenli mağara ve Üç ağızlı mağarasında yapılan kazılar sonucu üst Paleolitike dek uzandığını ortaya çıkartmıştır. Bütün dünyaca bilinen tarihi Seleukoslar ile başlar. Büyük İskenderin ölümünden sonra generalleri arasında paylaşılan ve burayı da içine alan topraklar generallerinden Seleukosa kalır. Seleukoslar merkezleri Babil olmasına rağmen buradan Akdenize hükmetmek istiyorlardı. Bunun güçlüğünü anlayan imparator önce burayı devletinin başkenti yapmayı düşündü. Ancak her an denizden saldırıya uğraması mümkün ve savunması güç olan bu şehri başkent yapmaktan vazgeçerek Antakyaya yöneldi. Roma egemenliğine geçtiğinde de önemi daha da artmıştır. Daha sonra Bizans hâkimiyetine geçmiştir. Biz bu dönemde limanın eski önemini kaybettiğini görüyoruz. Seleucia Pieria şehri aşağı ve yukarı şehir olmak üzere iki kısımdan kurulmuştur. Yukarı şehir deniz seviyesinden 300 metredir. Burada büyük malikâneler, mabetler ve resmi binalar bulunmaktadır. Aşağı şehir liman ve çevresinde kurulmuştur. Aynı zamanda burada büyük bir hamam ve küçük bir tiyatro bulunmaktadır. Şehrin ÇARŞI ve EL-MİNA ismini taşıyan iki kapısı bulunmaktadır. Şehrin tamamı bir surla çevrilidir.

ERZİN BAŞLAMIŞ KAPLICALARI

Hatay-Erzin'e bağlı olan Başlamış Köyü'ndeki kaplıcalar ve içmeler, özellikle yaz aylarında şehrin turizmini hareketlendirmektedir. İlçe merkezine 3 kilometrelik bir mesafede bulunan Erzin Başlamış Kaplıcaları, Amanos Dağı'nın eteklerinde, sıcak suyuyla, suyundaki minerallerle turistlerin ilgi odağı. Erzin'deki içme sularının içerisinde sülfat, bikarbonat, magnezyum ve karbondioksit bulunmaktadır. Genellikle idrar yolları, metabolizma ve sindirim sistemine iyi geldiği bilinmektedir. Erzin Kaplıcaları'ndan yararlanmak isteyen turistler için belediyeye ait bir motel bulunmaktadır. Motelin yatak kapasitesi 150 yataklıdır. Erzin Başlamış Kaplıcaları Hatay yolculuğunuzdaki duraklarınızdan biri olabilir.

HARBİYE ŞELALESİ

Hatayın çağlayanlar bölgesi olan Harbiye, 8 kmlik bir yolla Antakyaya bağlanır. Şelaleleri ve temiz havası ile ünlü olup, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir mesire yeridir. Platonun güneyinden fışkıran kaynaklar, şelaleler meydana getirdikten sonra Asi nehrine karışırlar. Bu şelalelerin Antik çağdaki isimleri Kastalia, Pallas ve Saramannadır.

KARAMAĞARA

Yayladağ?a bağlı Yayıkdamlar köyüne 7 km uzaklıkta olan Karamağara denizden 100 metre yukarıdadır ve 200 metrekare alana sahiptir. Çobanlar ve balıkçılar için iyi bir barınma yeri olan mağaranın içerisinde ateş yakıldığı için, mağaranın tavanı kararmıştır. Bu yüzden mağara Karamağara olarak adlandırılır.Mağaranın önünde bulunan dibek taşının denizden toplanan tuzların toz haline getirilmesinde kullanıldığı düşünülmektedir. Mağara çevresi fundalıktır. Deniz suyu ise son derece berraktır. Deniz kenarında şifalı olarak bilinen, cilt, mafsal ve idrar yolları hastalıklarına iyi geldiği düşünülen bir su çıkar

KİSECİK ŞİFALI SUYU

Merkez İlçeye bağlı Kisecik Köyü?ndedir. İçildiği zamanmide mitolitesini arttırır, boşalmasını kolaylaştırır. Çok içildiği zamanidrarı arttırarak idrar yollarının ince kumlarının atılmasına ve iltihaplarıntemizlenmesini kolaylaştırır. Hararet derecesi sıcak sular grubuna girecekderecede olup, nevrit, nevralji, kronik romatizmal hastalıklara iyigelmektedir.

SOĞUKOLUK YAYLASI

Belen İlçesi-Sarımazı Mahallesi yol ayrımından başlayarak, 8 km´lik asfalt bir yol ile yeşilliğin ve ormanın hakim olduğu virajlı bir güzergahtan çıkılabilmektedir. Belen ve İskenderun´dan minibüslerle ulaşım mümkündür. Güzelyayla´da yüzyıllardır yayla geleneği sürmektedir. Altyapı sorunları kısmen çözülmüş olan yaylanın denize yakın olması ilgiyi artırmaktadır. İskenderun Körfezi´nin seyir terası durumunda çam ağaçları ve kır çiçekleri içerisine kurulmuş, eski ve yeni tip yapıları ile gezilmeye ve görülmeye değer, adına türküler ve şiirler yazılan bir yayladır. Kamp kurmaya, pikniğe, orman içinde kısa geziler yapmaya elverişlidir. Yaylada konaklamak için pansiyon tipi evler, günlük yeme-içme üniteleri bulunmaktadır.

UZUN ÇARŞI

Hem anında yemelik, hem memlekete getirmelik envai türlü yöresel lezzeti Çarşı içindeki dükkanlarda bulmak mümkün. Peynir çeşitleri, paket künefe, çökelek, kuru yemiş, pekmez ürünleri, reçeller, şeker sucuğu ve türevleri, doğal baharatlar, çaylar, defne sabunu ve bitkisel ürünler yemelik ve hediyelik alışveriş ürünleri bulunur

VAKIFLI KÖYÜ

Türkiye'deki tek etnik Ermeni köyüdür. Musa Dağı eteklerine kurulan köy, Akdeniz'e bakmaktadır ve Suriye sınırı göz mesafesindedir. Nüfus yaklaşık 130 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeniden oluşmaktadır. Batı Ermenicesinin değişik bir lehçesini konuşan topluluk, bu farktan ötürü diğer Ermenilerle Ermenice olarak anlaşamamaktadır. Köy halkının tamamı iyi derecede Ermenice ve Türkçe konuşur. İstanbul ve ABD başta olmak üzere dışarıya göç veren köyün nüfusu giderek azalmaktadır. Bu nedenle köydeki okul kapatılmıştır ve öğrenciler Samandağ merkezindeki okullara gitmek mecburiyetinde kalmışlardır.

YENİŞEHİR GÖLÜ

Roma döneminde, bugünkü Yenişehir gölü civarında, Yenişehir Mahallesi?nde Roma kalıntıları bulunan İmma adıyla anılan bir yerleşim bulunmaktaydı. M.S.12. yüzyılda savaşlar ve yangınlar yüzünden büyük hasara uğrayan İmma, 1171 depreminde tamamen tahrip olmuştur. Yenişehir Mahallesi içinde o dönemin kalıntıları görülebilir. Burada bulunan Yenişehir Gölü, gazino ve lokantaları ile Amik yöresinin en güzel dinlenme ve mesire yeridir.

  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık