OVALI EMİSYON SOL
OVALI EMİSYON SAĞ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 15 Ocak 2019, Salı 13:12
AbdurrahmanParlak

Abdurrahman Parlak

“Kör Kapitalizm”

“Kör Kapitalizm”
Çok çabuk geçiyor diye serzenişte bulunduğumuz ama bir türlü de akışını kontrol edemediğimiz ve en doğru ve en planlı bir şekilde kullanmamız için bizlere ni’met nev’inden emanet edilen zamanımızı, verimli bir şekilde kullanmadığımız âşikârdır. Tabi sadece zamanı hoyratça kullandığımızı söylersek, nefs-i emmaremizin borazanlığını yapıp, kendimizi en üst dereceden kandırmaya devam ederiz.
Sahip olduğu! hayatı, nasıl yaşaması gerektiği bildirilmesine rağmen, “Kör Kapitalizm”in kuyusunun en dibine doğru hızla yuvarlanan insanoğlu, nereye gittiğinin farkındadır, sonunun ne olacağını bilmektedir, fakat içine yuvarlandığı kuyu o kadar tatlı ve cazip ki, en sevdiği ve belkide tırnağına taş değmesini istemediği yarenlerini de, beraberinde götürerek, düzenli bir hayat yaşıyorum, herşeyim var, mutluyum, kimsenin malında mülkünde gözüm yok, deyip diğer taraftan, kapitalizmin kendisine sunduğu ve fıtratına uygun olmayan ve hiç bir zaman tamamını elde elde edemediği hayallerinin peşinden giderek mutsuzluğa sürüklenmiş ve hiç bir zaman mutlu olmamış ve olmayacaktır da. Çünkü unuttuğu “Eşref-i Mahlukat” kimliği onu rahatsız ettikçe arada bir cenneti-cehennemi hatırlamakta, dünyanın geçici bir oyun yeri olduğunu, aslında buraya mal, mülk biriktirmeye gelmediğini, imtihan edilmek üzere gönderildiğini, dünyanın da kendisininde başıboş olmadığını hatırlatıp canını acıtmaktadır.
İnsanın özgül ağırlığı sahip olduğu değerlerle ölçülür.
“Eşrefi Mahkukat kimliği”,
“Öğrenme ve Öğretme gücü”,
“Üretim yapma”,
“Ürettiklerini paylaşma”,
“Mutlu ve huzurlu olma isteği”,
“Güçlü akıl sağlığı”,
“Sarsılmaz bir iman sıhhati”, ile tüm bu saydıklarımıza adamlık dendiğini unutmamaktır.
İnsanoğlu! Bugün itibarı ile, sahip olduğu değerler ışığında bir hayat felsefesine uygun olarak yaşamadığını bilmeli, başını kumdan çıkarmalıdır. Ve şunu; çok iyi bilmelidir ki; Ne kadar maddiyat elde ederse etsin, ne kadar çok çalıştığını düşünüp, bunları ben kazanmadımmı ki, diyerek savruk ve hoyratça hareket ederse etsin, “Vahşi kapitalizm” seni asla mutlu etmeyeceği gibi, üzmeyede devam edecektir.
Üzülmeyelim artık !
İnsanlığın hangi istikamette gitmesi gerektiğini bilen bizler, kuyunun dibine düşmeden, silkinip kendimizle birlikte çok sevdiğimiz ailemizi ve dostlarımızı uyaralım. El ele verip, birbirimize güç ve kuvvet verelim. Analığımızın- Babalığımızın gerçekten ne manaya geldiğini de yeniden hatırlayalım. Kuyunun dışında ait olduğumuz, yuvamıza, ocağımıza ve tabi ki, behemahal kendimize dönelim ve bir insanın maddi ve manevi kurtuluşuna vesile olmanın, kainatı kurtarmakla eşdeğer olduğunu bilen ve bu sorumlulukla yaşama azminde olanlarla yoldaş olalım, abi olalım, kardeş olalım. Biz yaşarken bir insanı da yaşatma azminde olalım. Yaşat ki, yaşayasın. Yaşat ki, devletimde yaşasın. Devleti yaşatmaz isek Allah muhafaza.....
Yazıma son verirken, dünyanın dar-ı imtihan olduğunu unutmadan,
“Mal da yalan, mülk te yalan, var biraz da sen oyalan” diyen, Yunus Emre’nin sözleri dimağımızdan hiç gitmesin.
Rabbim bizi, çocuklarımızı, ana-babamızı istikamet üzere yaşayanlardan eyle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık