OVALI EMİSYON SOL
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 12 Haziran 2018, Salı 23:35
AliCEREN

Ali CEREN

BAKANLIKLAR ONAYLIYOR, YİNEDE MECLİSE SUNUYORUZ 

BAKANLIKLAR ONAYLIYOR, YİNEDE MECLİSE SUNUYORUZ 

Yenilenen büyükşehir yasalarıyla beraber şehirlerde oluşan karışıklıkların önüne geçilemiyor. Bakanlıkların onayladığı ve gerekli incelemelerin yapıldığı projeler belediye meclisi gündeminden geçiriliyor. Nitekim bakanlıkların onayladığı projelerin belediye meclislerinde yeniden onaya sunulması belediyelerde bir rant kapısı mı var sorularını beraberinde getiriyor. Nitekim bu karmaşayı en fazla yaşayan şehirlerden olan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, bakanlıklar onayladığı halde projeleri belediye meclisine sunması, rant iddialarını güçlendiren bir hadise olarak karşımıza çıkıyor. 

İÇİŞLERİNDE İMAR 

Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın onayladığı imar projeleri HBB Meclisinde yeniden gündem ediniyor. Böylelikle rant kapısının sağlandığı süreçte, İçişleri Bakanlığı’nın değil de Belediyenin oluşturduğu meclis ve onay kabule göre işlemler gerçekleştiriliyor. Rantın ve arka plan kazanımların en büyük göstergesi olduğu iddia edilen bu durumun artık son bulması ve proje onaylarının bakanlıklar özerinden tek elde yapılması gerektiği savunuluyor.

ULAŞIM BAKANLIĞI DA NASİBİNİ ALIYOR

İçişleri Bakanlığı’nın İmar projelerinin yanı sıra Türkiye genelinde önemli ulaşım projelerine imza atan Ulaştırma Bakanlığı da büyükşehir yasasıyla beraber ikinci plana düşüyor. Projeler Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylansa da yinede belediye meclisinde onaya sunularak işleme başlatılıyor. Böylelikle firma, kurum ve kuruluşlar baz alınarak fiyat ölçeklerinin belirlendiği projelerde, ulaştırma bakanlığının aktardığı fiyatlarla belediyelerin oluşturduğu fiyatlarda oynama meydana geliyor. Diğer bir değişle, yasa ile beraber ipleri elinde bulunduran belediyeler bunu rant kapısına çevirerek, sömürü denilen tabiri en trajı komik bir şekilde gözlerimizin önünde bizlere sunuyor. Yetim, yoksul, fakir ve kimsesiz yiyenler, bu rant sayesinde kuş tüyü yastıklarda uyurken, hakkı olan vatandaş ramazan sofrasına maksimum 2-3 tabak koyabiliyor. Vicdanınız el veriyorsa buyurun sahne sizin, siz ranta devam edin bizde bunları yazmaya..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık