OVALI EMİSYON SOL
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 20 Mayıs 2019, Pazartesi 0:53
AliCEREN

Ali CEREN

Hatsu genel Kurulu ve yüzde 20 SU ZAMMI

Hatsu genel Kurulu ve yüzde 20 SU ZAMMI

Hatsu Genel Müdürlüğü'nün talebi ve Hatsu genel kurulunun uygunluğu ile zaruri bir ihtiyaç olan suya yüzde yirmi zam (yüzde 20) yapılmıştır.
Halbuki su bir ticari Meta değildir. Halkın ekonomik sancılar çektiği bir süreçte suya zam yapılması hiç de uygun karşılanmamış ve vatandaşlarca tepki ile karşılanmıştır.
Bu konuda örnek verecek olursak İstanbul büyükşehir belediyesi şu anda yüzde 46'lık bir indirim yapmıştır. Birçok Büyükşehir belediyelerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin meclis üyeleri karşı çıkarken neden burada Cumhuriyet Halk Partisi'nin Belediye Başkanının teklifi ile suya zam yapılmış ve genel kurulca tüm partiler tarafından SU ZAMMI onaylanmıştır. Bu hususun açıklanmaya lhtiyacı olduğu aşikardır.
Bir an önce Hatay gibi bir yerde su sıkıntısının olmadığı su stokunun bol olduğu bir yerde mutlaka ve mutlaka zam değil İndirim yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Su zammına ihtiyaç olacak olan argümanları nedenlerin iyi araştırılması gerekiyor.
Eğer teknoloji yetersiz ise teknolojiyi değiştirmemiz gerekir. Eğer ihalelerle ilgili takip sıkıntısı varsa ihalelerin takip edilmesi gerekiyor.
Alacaklar tahsil edilemiyor ise alacakların bir an önce tahsil edilmesi gerekiyor.
Personel fazlalılığı varsa personelin azaltılması gerekir. Eğer zarar edilen çalışmalardan kaynaklanan durumlar varsa onları bir an önce gözden geçirilmesi gerekiyor.
Pompalar verimsiz ise pompaların gözden geçirilmesi gerekir.
Verimliliğin araştırılması lazım ve her şeyden önce batılı ülkelerde ve bizim Büyükşehir belediyelerinde bu iş nasıl yapılır iyice bir araştırılmasında fayda var.
Veri toplama sisteminden faydalanılabilir hangi noktalarda zarar görüyoruz onun tespitinin yapılması şarttır. Hayatın en önemli unsurlarından bir tanesi olan suyun bu şekilde zamlandırılması vicdana sığmamaktadır.
Ekonomik krizde vatandaşların zor geçindiği insanların evine ekmek götüremediği bir zaman diliminde zam yapılmasının belediyecilik anlayışına yakışmadığını düşünmekteyiz.
Şeffaf ve hesap verilebilir belediyeciliğin sadece lafta değil özde olması gerektiğini hatırlatır, zarar nedenleri var ise zamlanma nedenleri var ise kamuoyuna açık bir şekilde detaylı anlatılmasında fayda vardır.
Kalın SAĞ’lı cakla...

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık