Esmergil Baharat Sol
OVALI EMİSYON SAĞ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 02 Mart 2019, Cumartesi 17:30
AliCEREN

Ali CEREN

Vaat Çok İcraat Yok

Vaat Çok İcraat Yok

BAŞKANLIK SİSTEMİ NASIL GİDİYOR?
Haziran 2018 Türk milleti için milat oldu ve Parlamenter rejimden, Başkanlık Sistemine geçtik. Sonra ne hikmetse adı “ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olarak anılmaya başlandı. İsterseniz, adının çok öneminin olamadığını var sayıp, bize getirdiklerine bir bakalım.
Daha müreffeh bir Türkiye, daha çok çalışan bir meclis, daha üretken bakanlar …. Bu ve benzeri birtakım vaatlerle başkanlık sistemine geçildi güzel ama millet olarak bazı şeyleri sormak hem hakkımız, hem de görevimizdir diye düşünüyorum.
BAŞKANLIK SİSTEMİ EKONOMİYE NASIL YANSIDI?
Ekonominin en sevmediği şey belirsizliktir. 24 Haziran sonrası, döviz kurunda @'a varan artışlar oldu. Dolar, Euro aldı başını gitti. Cumhurbaşkanı sadece "Sabır safhasındayım" diyebildi. Alın size sabırsızlık.
BAŞKANLIK SİSTEMİ HALKA NASIL YANSİDI?
Sistemin siyasi yönünü sona bırakalım, biz gelelim Başkanlık Sistemi'nin halka yansımasına. 
Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan’a gönülden bağlı vatandaş, Haziran ayından beri hayatlarında neler değişeceğini gözlemliyor, lakin şimdiye kadar somut bir şeyler göremedikleri apaçık ortada.
Memleketimiz Hatay’dan örnekler verecek olursak, bir an önce aşılması gereken ciddi sorunları olan İllerin başında gelen benim garip ve terkedilmiş memleketime, yerel seçimlerin münasebeti ile yoğun bir bürokrasi trafiği ile karşı karşıya. Bakanlarımızın biri geliyor öteki gidiyor, Başkan Erdoğan sık sık geliyor, vekillerimiz sağ olsunlar buradan çıkmıyor ….
Peki, memlekette değişen bir şey var mı? Hayır, halk hala yollardan, trafikten, üretememekten, Suriyeliler ’den şikâyetçi.  
BAŞKANLIK SİSTEMİ, SİYASETÇİLERE NASIL YANSIDI?
Yeni sistem ile milletvekillerin üzerinden büyük bir yük kalktı, artık hiçbir kararı tek başlarına veremedikleri için yorulmuyor sadece,vatandaşlara ziyarette bulunuyorlar. Parlamenter sistemde en azından, kendi yakınlarına destek olmaya, çalışmıyor denilmesin diye az da olsa vatandaşın yaralarına melhem olmaya gayret sarfederlerdi.
Eskiden bakanlar, projeler üretir ürettikleri o projeyi hayata geçirir, açılışını yapar veya yaptırırdı. Şimdi ne oldu ? 
Hükümet Sistemin’ de, bakanlar dışardan atandı ve ‘ Bakanlar hiçbir siyasi oluşumun içinde olmayacak, tamamen hükümetin çalışmalarında aktif rol oynayacaklar’  denilmemiş miydi? Ne değişti?
Tarihinde ilk kez Hatay’ıma, bu kadar bakan gelip gidiyor, Ne yapıyor? 
Ben söyleyeyim, seçim ofisi açıyorlar. İşte geldiğimiz nokta bu, vizyon, misyon liyakat hak getire….
Demek ki ülkeleri sistemler değil, şahıslar yönetiyor. En iyi sistemi de getirseniz onu uygulayan kişiler liyakatli, dürüst ve âdil değillerse olumlu neticeler alınamıyor. 
Kalın Sağ'lıcakla


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Murad Yiğitbaş Murad Yiğitbaş 21.03.2019 08:59

GÜNAYDIN. YENİ YAZILARINIZI BEKLİYORUZ. TEŞEKKÜRLER.

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık