OVALI siğorta Sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 12 Mayıs 2018, Cumartesi 21:51
ArzuYalçın

Arzu Yalçın

KARŞILIKSIZ SEVEN TEK VARLIKTIR, ANNE!

KARŞILIKSIZ SEVEN TEK VARLIKTIR, ANNE!

F.Arzu YALÇIN

 

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü bir çok ülkede farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Türkiye, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Avustralya ve Belçika’da Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazarı kutlanmaktadır. Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde mayıs ayının ikinci Pazar günü Türkiye’de kutlanmaya başlanmıştır.

Anneler gününün tarihçesi Yunan mitolojisin de pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamaktadır. Daha sonraki resmi kutlamaların başlangıcı; ABD’de 1907 yılında Philadelphia’da Ana Jarvis adında bir kadın çok sevdiği annesi vefat edince çok üzülmüş acı çekmiş daha sonra annesinin öldüğü günün ulusal bir Anneler Günü ilan edilmesi için kampanya başlatmıştır. Bayan Jarvis, West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan 1908 yılının mayıs ayının ikinci pazarında, Anneler Günü’nü kutlamaya ikna etmiştir. Ertesi yıl Anneler Günü, bütün Philadelphia’da kutlanmaya başlanmıştır. Başkan Woodrow Wilson, kongrenin onayı ile 1914’te resmi bir açıklama ile Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan etmiş ve böylece Anneler Günü’nün, her yıl mayısın ikinci pazarında kutlanmasına karar verilmiş oldu.

***

Dokuz ay koynunda gezdirdi beni / Ne cefalar çekti ne etti anam /Acı tatlı zahmetime katlandı / Uçurdu yuvadan yürüttü anam/Anaların hakkı kolay ödenmez / Analara ne yakışmaz ne denmez

Kan uykudan gece kalkar gücenmez / Emzirdi salladı uyuttu Anam

Bizleri Dünyaya getiren, kollarının arasında koruyup, besleyip büyüten, fedakar ve yavrusu için tüm sıkıntıları göğüsleyen kişinin annemiz olduğunu Aşık Veysel ŞATIROĞLU mısralarında çok güzel ifade etmiştir.

Yaşamımızın her anında varlığıyla huzur veren, hasta olduğumuzda başucumuzdan ayrılmayan, hiçbir karşılık beklemeden, ölünceye kadar evlat sevgisini yüreğinde taşıyan tek sevgi, Anne sevgisidir. Her sevgi bir gün bitse de annenin evladına olan sevgisi hiçbir zaman bitmez. İşte bu sonsuz özverili sevgiyle bizleri hayata hazırlarlar. Hayatta, doğruyu, yanlışı, şefkati, merhameti, sevgiyi, fedakârlığı ve daha nice insanî erdemleri öncelikle annemizden öğreniriz. Bizleri toplumsal yaşama hazırlayan milli ve manevi değerleri öğreten, gelenek ve göreneklerimizi bize aktaran ilk öğretmenimizdir.

Haklarını ne yapsak ödeyemeyeceğimiz içindir ki, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Allah kullarına şöyle seslenmiştir. “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, ana-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle” (Isra Suresi 23.

Ayet) ayetinden de anlaşılacağı gibi anne-babaya iyi davranmak, güzel söz söylemek, saygıda sevgide kusur etmemek, birçok ayette geçen Allah’ın biz kullarına emridir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Cennet anneleriniz ayağı altındadır” demiştir. Bu dünyada huzur, ahirette cennetin kapısıdır. Biz bu kapıyı yılda bir gün çalmayalım. Her zaman ziyaret edelim ihtiyaçlarını karşılayarak, saygı, sevgi, hoşgörüyle, hayır dualarını alıp dünya ve ahiret saadetimizi kazanalım.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, topluma faydalı, devletine, milletine bağlı, Allah’ın emir ve yasaklarına uyan, kimseyi ötekileştirmeyen, sağlıklı nesiller yetiştiren, karşılıksız, özverinin, şefkatin, fedakarlığın tükenmez sevginin kaynağı, başımızın tacı tüm annelerimizin anneler gününü kutluyor, saygılar sunuyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık