OVALI siğorta Sol
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 17 Ağustos 2018, Cuma 11:17
ArzuYalçın

Arzu Yalçın

KURBAN: Yakınlık Kurma ve Allah için her şeyimizi feda edebileceğimizin nişanesidir

KURBAN: Yakınlık Kurma ve Allah için her şeyimizi feda edebileceğimizin nişanesidir

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanacak olan mübarek kurban bayramına kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Kurban bayrami, Hac ve kurban ibadetinin aynı günlere gelmesi nedeniyle de ayrı bir mutluluk sevinç vesilesidir. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe de Arife günüdür. Arefe, Arafat'tan gelir. Bir gün önce Arafat'ta dünyalıklarından soyunmuş, adeta ak kefenlere bürünmüş binlerce Müslüman vakfe yapar, Rabbin huzurunda durur, ellerini açar ve rahmet diler. Arefe günü sabah namazından itibaren teşrik tekbirleri söylenmeye başlanır. Dillerde Teşrik tekbiri

“Allahü ekber, Allahü ekber. Lailahe illallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahil hamd”,

“Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.” gönüllerde Kurban keserek Allah’a yakınlık kurma hissinin verdiği mutluluk ve dört gün boyunca her farz namazından sonra, dördüncü gün ikindi namazı farzı sonuna kadar okunan teşrik tekbiri. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasıni yerine getirdikleri gunlerdir. Gönüllerin imanla ihlasla teslimiyetle Allah’a yakınlık kurma hissiyle coştuğu müstena bir zaman dilimidir.

* Biliyorsunuz, Hz. İbrahim rüyasında oğlunu kurban etme emri alınca buna itiraz etmeyip derhal bu görevi yerine getirmeye girişir; Allah bu tereddütsüz itaatin karşılığı olarak oğlu yerine bir koç kesmesine izin verir. Bugünkü kurban ibadetinin başlangıç noktası işte budur. Hz.İbrahim’in Allah’a sadakatinin ve Hz.İsmail’in teslimiyetinin anılması, iman ve ihlâs bilincinin tazelenerek kestiğimiz kurbanlarla Allah’a yakınlaşma umit ettigimiz günleridir.

Allah’a yakınlaşmaya vesile olan, kurban “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık………..” ayetiyle ilahi dinlerin hepsinde olduğu Yüce kitabımız kur’an’ı Kerimde bildirilmektedir.[ Hac 34. ayet]

Maddi imkânı olan akıllı hür, insanlar Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla kurban keser. Böylece hem Allah’ın “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” (Kevser, 108/2) emrine uymuş hem de kurban kesecek ekonomik durumu olmayan, insanlara da bir şekilde yardımda bulunmuş olur.

Kurbanımızı Şah damarından yakın olan Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak, ona yakınlık kurma ve O'nun bize olan sonsuz nimetlerine bir şükür ve her şeyimizi Allah icin feda edebileceğimizin nişanesi olarak, teslimiyet ve adanmış düşüncesiyle kesmeliyiz. Allah’a yaklaşma ve ona layık bir kul olabilme niyet içinde olmalıyız. Nitekim kurbanımızı keserken okuduğumuz şu ayetlerde de niyetimizin nasıl olması gerektiği belirtilmektedir.

“Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.” (Enam Suresi, 79)

"De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. (Enam Suresi, 162). Allah’ım Halil’in Hz. İbrahim’den, Habibin Hz. Muhammed ‘in kurbanlarını kabul buyurduğun gibi benimde kurbanımı kabul buyur dedikten sonra şu şekilde, “Allahü ekber Allahü ekber. La ilâhe İllallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd” tekbiri getirilir ve kurban kesilir. Rabbim hepimizin malımızı canımızı hedefimizle Allah'a teslim olma hissi ve düşüncesiyle kestiğimiz kurbanımızı kabul etsin.

Kurban bayramı kulluk bilincinin derinden hissedildiği, kin nefret, duygularının sona erdiği, “ondan gelip geri ona donecegimizi”, “ gizli ve açık olanı bilen, bize şah damarın dan yakın olan Allah'a kurbanın kanının değil bizim takva, iman ve ihlâsımızın yakınlaşma vesilesi olacağını da unutmayalım.

Ülke olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde, gelin birlik beraberlik içinde birbirimize her zamankinden fazla kenetlenelim. Dolarımızı bozduralım. Amerikan mallarını almayalım. Nifak ve şikak içindeki, yâni Müslüman görünüp, Müslüman olmayan ve insanları birine düşürmeye çalışan , bölücülük yapan fakat görünüşte Müslüman görünen insanların bizi birbirimize düşürmesine izin vermeyelim. İnsanlar arasında ayrım yapmadan kimseyi ötekileştirmeden selam , sevgi ve hoşgörüyle birbirimizi kucaklayalim Kurbanlarımızı fakirlerle paylaşalım. Hac görevini ifa eden hacılarımız alışverişimizi Mekke/Medine de değil ülkemizde yapalım. Hac ve kurban gösteriş için yapılan ibadetler olmadığı ayet ile de sabittir bunun idraki içinde olalım.

Bu mübarek zaman diliminde eda edilen Hac ibadeti. Arafatta yapılan vakfenin ve yerine getirilen kurban ibadetinin bereketi, rahmet ile Allaha açılan ellerin yapılan ibadet ve dualarin hürmetine, aziz vatanımızın, milletimizin bağımsızlığı için ülkemizdeki Amerikan üslerinin kapatılmasını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Birleşmiş Milletler askerlerinin ülkemizden çıkarılmasını , İslam Alemi’nde birlik ve beraberligin sağlanmasını , savaşların bitmesini barış ve huzurun sağlanmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyor, Mübarek Kurban bayramının hayırlara vesile olmasını diliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık