Güneyler döviz sol
Yapar Oto Yıkama Sağ yeni

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 27 Şubat 2018, Salı 8:15

SAHA GÜNCELLENİYOR... YA MASA ?”

SAHA GÜNCELLENİYOR... YA MASA ?”

 

Tarih: 30 Ekim 1918. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’nda yeniliyor ve Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanıyordu. Böylece Anadolu ve Trakya işgale açılıyordu. Çünkü; ateşkes hükümleri galip devletlere gerekli gördükleri her yeri işgal etme hakkı tanıyordu. Hem sahada hem de masada kaybediyorduk. 

 

Tarih: 24 Temmuz 1923. Kurtuluş Savaşı zaferi sonrasında Lozan Barış(!) Antlaşması imzalanıyordu. Ve işte o gün, kan dökerek sahada (tekrardan) kazanmış olduğumuz bu ülke, kocaman yüklere ve tahakkümlere mahkûm ediliyordu. Dolayısı ile sancımız başlıyor, yüreğimiz ve ağzımız yanıyordu. Yani sahada kazandığımızı maalesef masada kaybediyorduk.

 

Tarih: 24 Ağustos 2016. Hem sınırımız hem de bölge halkının güvenliğini sağlamak. göç sorununu alt etmek, bölgeyi Daeş, Ypg ve Esed güçlerinden temizleyerek güvenliği sağlamak ve Pyd’nin oluşturmak istediği kantonu engellemek amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu marifetiyle “Fırat Kalkanı” harekatı başlatıyorduk. 24 Şubat 2017 günü sonlanan ve 216 gün süren bu harekât sonucunda bir antlaşma imzalanmıyordu ama sahadaki amaçlarımız gerçekleşiyor ve masada(diplomaside) kazanıyorduk.

 

Tarih: 20 Ocak 2018. Fırat kalkanı harekâtının devamı niteliğinde olan ve yine Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu marifetiyle “Zeytin Dalı Harekâtına” başlıyorduk. Amacımız elbette yine, hem kendi ülkemizin, hem sınırlarımızın, hem de bölge halkının güvenliğini sağlamak, ABD destekli Pyd’nin yanı sıra Fırat Kalkanı harekâtında tarihe gömüp, esamesini sildiğimiz Daeş gibi, tüm dünyanın baş belası olan teröristlerin en sonuncusu kalmayıncaya kadar imha etmektir.

 

Her ne kadar, Ülke içerisinde kümelenen üç beş çapulcu ses yükseltmeye çalışsa da “kısık sesler” gerekli cevabı gerektiği şekilde ve anında veriyorlar. (Dünya geneline bakarak) şu bir avuç devşirme, derleme toplama terörist bozuntusu ile mücadele, mevcut durum muhakemesi yapıldığında ABD destekli bile olsa elbette ki(şimdilik) bir “Savaş” veya “Seferberlik” tanımı içermiyor.

 

NATO’dan beklentimiz zaten yok. BM ve ABD’nin aklını biraz başlarına alabilmesi için, sahada bizleri biraz daha izlemeleri gerekiyorsa da zaten izliyorlar ve bu harekâttaki amacımızın bir “savaş ve işgal niyeti” olmadığını da idrak ediyorlar. Gereğini yaparlarsa ne âlâ !

 

İnanç ve değerlerine bağlı olan her Milli erkek, kadın, genç, yaşlı herkes bu harekâta koşulsuz ve hesapsızca destek veriyor. Dualar ediyor, para yardımı yapıyor, malzemeler gönderiyor ve sair ... 

 

TSK ve ÖSO ise üstün bir bilinç ve inançla vura vura, göme göme, eze eze, yaka yaka tam da İblis’lerin inleri Afrin merkezine doğru kararlılıkla ilerliyor. Suriye içerisindeki Hatay-Kilis düzlemindeki hattı hilâl şeklinde birleştirerek şimdilik birinci aşamayı da tamamladılar. Ve devam ediyorlar…

 

Şu ana kadar “sahada” kazanıyoruz, “diplomaside/masada” kazanıyoruz, gerçek Cumhurun temsil edildiği “kürsülerde” kazanıyoruz. Her alanda kazanmaya da devam etmek istiyoruz. Çünkü zafere inanıyoruz, Ülke ve Millet olarak bunu hâk ediyoruz.

 

"Lozan’dan ağzı yanan ve aklı olan, her şeyi üfleyerek içer."

 

Kendi besleyip büyüttüğümüz meyvelerin, yine bizlere zehir olmasını istemiyoruz. Bu cadı kazanındaki Uluslararası mücadelemiz esnasında, kararlı bir Millet ve Ordu’nun yanı sıra topyekün ve azimli bir TBMM, Siyaset, Bürokrat, Diplomat, STK ve sai bütünlüğünü ve iradesini daha güçlü bir şekilde umuyoruz. 

 

Bunu sahadaki askerler de, geride ve ayakta dimdik, hazır bekleyen halk da istemekte haklıdır! 

Bizzat şahit olarak da öğrendiğimiz şey : 

“(Kesinlikle) Tarih tekerrür ediyor ve edecektir.”

 

Sahayı da, masayı da istiyoruz !

 

Ferhat Halk


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık