OVALI EMİSYON SOL
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 14 Temmuz 2018, Cumartesi 9:18
HidayetŞişkin

Hidayet Şişkin

EVLİLİK ÜZERİNE

EVLİLİK ÜZERİNE

Canlar hepinizi saygıyla selamlıyorum. Son aylarda danışanlarımın tamamına yakın kısmının ya boşandığını ya da zindana dönmüş evlilik hayatlarını kurtarmak amacıyla çırpınan bireylerden oluştuğunu gördüğüm için bugün EVLİLİK ÜZERİNE yazmayı seçiyorum. Dilerim bütünün hayrına olur.

İkinci kez doğmaktır aslında evlilik. Ya da hayat yolculuğundaki en büyük kariyer basamağıdır! Hayatınızdaki olaylara hangi gözlükle bakma kararınızın diğer adıdır evlilik. Evlilik kararımız çocuklarınızın hatta torunlarınızın sizi, iyi ya da kötü nasıl anacaklarını belirleyen en büyük yatırımınızdır aslında. Sevgili okuyucular uzatmadan kısa yazmak istiyorum. Bunu başarabileceğime çokta emin olamadığımdan sizlerden peşinen helallik istiyorum. İnsanlık tarihinin en eski vakası olan “ Evliliği “ kısa anlatmak ya da hakkıyla anlatabilmek mümkün mü? İnsanoğlu ilk kavgayı evlilik vesilesiyle yapmadı mı? Habil kardeşi Kabili evliliğin baş aktörü olan kadın için öldürmedi mi? Bu ilk kardeş kavgası ilk cinayet vakası başlı başına sosyologların üzerinde hassasiyetle çalışmaları gereken ciddi bir yaşanmışlıktır. “Evlilik Üzerine” yazmaya başlayınca kadim müessese evliliğin kudretini bir kez daha anladım desem ironi yapmış olmam.

Adliye koridorlarındaki boşanma davalarının çokluğundan, bir çırpıda anlaşmalı boşanmaların artmasından ve boşanmaya cesaret edemeyip zindan bir evlilik hayatı sürdüren bireylerin yaşadığı, gergin huzursuz bir toplum haline geldiğimizin farkında mısınız? Milletimizin dünya milletlerine örnek olan en temel en güçlü müessesesi Aile mefhumumuzun nasılda çatırdadığını bu satırları okuyan her okurun yakinen hissettiğini düşünüyorum. Aile fertlerimizin odalarında yalnız kalma isteklerinin artması süratle bireyselleşmeye gittiğimizin çok açık göstergesidir. Bu gidişatın nedenleri; eğitimdir, çevredir, internettir demeyeceğim. Elbette bunlarında etkisi var. Evliliklerimizin en az hepsi kadar etkili olduğunu söylüyorum altını çize çize. Evlilik yaşamamış ama doğru evlilik dersi veren uzamanlar kusura bakmasınlar. Bana göre evlilik insan hayatının seviye (level) atlamasıdır. Kişisel ve toplumsal hayatımızdaki bütün güzellikler eksiklikler, inişler çıkışlar evlikle başlar. Bu fikre itiraz eden varsa lütfen şöyle sakin bir zihinle kendi hayatlarına baksınlar; yaşadıkları değişim ya da gelişimleri gözden geçirdiklerinde ne denli haklı olduğumu anlayacaklardır. Bu arada konumuz dışı olsa da hiç çocuk yetiştirmemiş uzmanların çocuk yetiştirme konusunda verdikleri derslere de dikkat çekmek istiyorum. Bu zevata Nasrettin hocanın ağaçtan düştüğünde “ Bana ağaçtan düşeni getirin” dediğini hatırlatmak istiyorum.

Kişi mutluysa toplum mutlu olur. Mutlu kişiler mutlu ailelerde yetişir. Mutlu aileler doğru evliliklerin sonucudur. Doğru evlilik, evliliğin ne denli hayati bir adım olduğunu kabul etmekle yapılır. Hevesle, tanımadan nasılsa değiştirim yaklaşımıyla evlenirsen yanlış level atlarsın. Kesinlikle mutsuz olursun, sadece sen değil, evlendiğin ve evliliğinden doğan canlarda mutsuz olur. En yakınındaki sevdiğin herkes mutsuz olur. Neden mi? Ya boşanırsın ya da bir ömür boyu zindanı yaşarsın. Boşanırken de arada kalan çocukların yaşamlarını şekillendiren ruhsal darbelere maruz kalırlar. Boşanmaya cesaret edemez mutsuz evliliğini sürdürsen ya sıkıntıları içine atarak kahrolursun ya da her gün yaşayacağın karı koca kavgalarına tanıklık eden evlatlarının mutsuz başarısız hırçın kavgacı hayatlarına, ömür büyü sen tanıklık edersin. Doğru bir hayat için doğru evlilik şart. Ben kalmak için değil biz olmak için evlenmelisin. Evliliklerinde biz olmayı başaramayanlar, boşanarak toplumsal sızı olacaklardır.

Uzatmak istemiyor sonuç olarak diyorum ki, Elbette her zaman yıkmanın değil yapmanın, tamir etmenin daha doğru olduğunu savunuyoruz. Dostum boşanma ancak zindanı da yaşama, uzmanlardan yardım al ki zindan olan aile hayatın cennet, evin de cennetteki köşkün olsun. Gençlerin

veya evlenecek bireylerin doğru evliliğe hazırlık eğitimi almaları, milletimizin temel taşı olan aile mefhumunu yeniden güçlendirecektir. Ayrıca medeni kanunumuzdaki boşanma kolaylığı yeniden gözden geçirilerek, suiistimallere neden olmadan boşanma aşamalı olarak gerçekleştirilerek aile korunmalıdır. Evlilik ciddi bir projedir asla provası yoktur. Boşanma şakaya gelmez acılı bir ameliyattır, ameliyatın acısızı olmaz. Her alanda ameliyatlardan uzak sağlıklı bir yaşam dilerim. Eyvallah.

[email protected]

Hidayet ŞİŞKİN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık