gokçe san
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 12 Nisan 2019, Cuma 10:37
HÜLYA İSKİFOĞLU

HÜLYA İSKİFOĞLU

BİR SEÇİMSİZLİK SABAHINDAN

BİR SEÇİMSİZLİK SABAHINDAN

Hülya İskifoğlu


Aylardır süren propagandaların ardından en nihayetinde bir seçimi daha sonuçlar ve belirsizlikler ile toplum olarak atlatmaya çalışıyoruz. 

Verilen sözler, beklenen hizmetler, günlerdir süren algı operasyonları, "artık konuşma sırası bizde" diyerek, henüz yorgunluğu üzerlerinde olan halk ve adaylar, yapılan açıklamalar, çekişmeli oy sayımları, oy oranları, büyük şehirlerde önde gelen parti CHP, siyasetin ve siyasal katılımın evrilmesi, bir seçimsizlik pazarından yepyeni bir gündem ve tartışma konusunu da beraberinde getirdi...
Her seçimde olduğu gibi, seçim kültürümüzün bir parçası haline gelmiş olan "çalıntı oy" muhabbeti, YSK' na itirazlar, sil baştan sayılan oylarla, sonuçların ortaya koyduğu tablo ile toplumsal siyaset kültürümüzü ve kendimize özgü imtiyazı olan demokrasimizi, seyreyledik.
Bir partiyi ya da bir parti adayını, ötekileştirici bir üslubun, o partiyi destekleyici bir topluluğu da ötekileştirdiğinin farkındasızlığı ve ardından birlik ve beraberlik çağrısı çelişkisi ile toplum olarak bir hayli yorulduk.


Yüzde otuz etkisi olan sözsel iletişim tekniği, propaganda sürecinde seçmenin algısına çok da etki etmemiş olacak ki, Sayın Cumhurbaşkanı yapmış olduğu balkon konuşmasında, "59 İl, 43 İlçe mitingi ile, 9 Tv, ve sosyal medya programında kendimizi yeterince ifade edememiş, gönüllere girememişiz" diyerek, sonuçlara istinaden sözsel algının etkisizliğini bizzat teyit etti. Aylardır yapılan sözsel iletişim tekniğinin artık toplum algısına etki etmediği aşikardı... Çünkü sosyo-ekonomik ve sosyo-psikolojik krizin etkisi ile karşı karşıya kalan toplumda, "orta sınıf" tamamen yok olmuş, halk, yüzde altmış etki eden davranışsal ve eylemsel iletişime yönelik seçim hakkını, sandığa giderek kullanmıştır.


Ekonomik krizin özellikle yoğun yaşandığı büyük şehirlerde, rakip parti CHP' nin önde gelmesi, halkın iradesinin sandığa yansıyıp yansımadığı hususu, spekülatif davranışlar, daha büyük bir kaosa yol açmadan gözden geçirilmeli, sonuca razı olup olmamak da, erdemliliğin gerekliliği olmalıdır. Ancak ortaya çıkan sonucun bulunduğumuz konjöktürde yaşanılan sorunlara çözüm olup olmayacağı hususu da ayrı bir muammadır.


Ortaya çıkan sonuçların özeleştirel değerlendirmelerle evrenselliğe aykırı ve epissentrik oluşu, birlik, beraberlik ve hoşgörü eğitimini yok etmekte, toplumda kutuplaşan ideolojilere ve bilenmelere sebebiyet vermektedir. 
İktidarın faliyet alanlarını genişletmesi durumu, toplum üzerinde sosyo-ekonomik ve sosyo-psikolojik etki ve baskıyı da beraberinde getirir.


Bu bağlamda farklı ideolojiler ve kutuplaşmalar olsa da, ancak yine de toplumsal yaşamda tüm grup ve bireylerin etkileşim içerisinde olduklarını göz ardı edemeyiz. Devlet de dahil, hiç bir siyasal ve sosyal varlığın mutlak anlamda egemenliği söz konusu değildir. Dikkate alınması gereken asıl nokta, yöneten ve yönetilenlerce egemenliğin nasıl işletildiği, siyasal katılım, siyasal katılımı etkileyen sosyo- ekonomik, sosyo-psikolojik ve hukuksal faktörlerdir. 

Bir toplumun siyasal katılım oranı, sosyo-ekonomik statüye bağlı olarak değişim eğilimi gösterir.

İdeolojik örgütlenmelerin, grupların çoğalması ve bu örgütlenmelere katılımların artması, siyasal katılımı da artırır.

İktidar, grup ve bireylerin etkileşim içinde oldukları toplumsal yaşamda, iktidar ile toplum arasındaki karşılıklı hak ve ödevlerin neler olduğu, sınırın nerede başlayıp, nerede biteceği gibi soruların, sorulması ve cevaplanması gerekir.

Demokratik sürecin de en önemli merhalesi olan seçim keyfiyetinin kamu vicdanında makes bulabilmesi için hem iktidarı hem muhalefeti bağlayan hukukî, ahlaki ilke ve davranışların olduğu da asla unutulmamalıdır.

 Hülya İskifoğlu

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Hasan bulgu oglu Hasan bulgu oglu 19.04.2019 11:40

Madem seçim lerde hirsizlik var oyu olan her akp li başsav ciliga suç duyurusunda bulun sun oylar ortaya çikar şikayet sayisindan

Hasan bulguoglu Hasan bulguoglu 19.04.2019 11:42

Seçimlerde bir hile varsa akpye oyveren her fert bagli olduğu illerde savciliklara şikayet etsin çalinan oylar ortaya çikar

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık