ovalı hasar destek dikey sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 05 Mart 2019, Salı 18:09
İsmailVardı

İsmail Vardı

REİSİN GEMİSİ 

REİSİN GEMİSİ 

      Günün birinde, gemi kaptanı olmak isteyen hevesli, cevval, idealist bir genç varmış. Annesi ona büyüyünce ne olmak istiyorsun diye sorunca “REİS” demiş. Gel zaman git zaman bizim Reis genç bir delikanlı oluvermiş. Sevdiği bir arkadaşının bir gemide tayfalık yapan babası bizim Reisi çalıştığı gemide işe almış. Çalışkanlığı ve pratik zekası sayesinde bir sorun yaşanınca köhnemiş gemideki aksaklıklara çözümler üretir olmuş.Tabi gemideki personelin hepsi onun bu özverili çalışkanlığına gıpta ile hayranlık ile bakar olmuş.
    Günlerden bir gün gemiye 28 kişiden oluşan bir eşkiya gürûhu o Şubat soğuğunda saldırıya geçmiş. Gemiye el koyan bu korsanlar bir müddet kaptanla beraber bizim reisi de tutsak etmişler. Fakat tayfalar reisin bilge zekasına olan inançlarını hiç yitirmemişler. Hikaye bu ya, aradan bir kaç yıl geçmiş haramiler reis ve tayfalardan muhtar bile olmaz diye serbest bırakmışlar. Reis bu vazgeçer mi? Tayfalara inancı kuvvetli, onların büyük okyanusların tayfaları olduğuna inanmakla haksız da değil.Gel zaman git zaman el birliği ile o güne kadar görülmemiş ihtişamda, ulvi hedeflere ulaşmak için muhteşem bir gemi yaparlar. Adına da Adanmış Kalpler Perisi koymuşlar.Kalplerine doğan bir ilhamla mazlum kimselerin olduğu  ülkelere yardım etmek için, adaletsiz düzen kuranlara, insanı aşağılayanlara karşı savaşmak için yola koyulmuşlar. Fakat o bölgenin çokça haramisi var. Sömürdükleri insanları ellerinden kaçırmak istemiyorlar. Bizim reis artık sizin saltanatınız bitti, yeter diye dursun Adanmış Kalpler Perisine bu haramilerin tayfa olarak yerleştirdikleri korsanlar da varmış. Ama gemi personeli reise güvendiği için içeride isyan çıkarmayı başaramıyormuşlar.Bir gün reis gemide Ege kıyılarında dinlenirken, tayfa kılığına giren korsanlar gemiyi ele geçirmek amacıyla harekete geçmişler.Fakat reis uyurken bile onu kollayan Adanmış Kalpler Perisinin perileri onu koruyormuş. Reis DİK duruşundan tavizsiz tayfalara o muhteşem nidası ile komuta etmiş, korsanları da yaptıklarına pişman etmişler. Gel zaman git zaman kötülük imparatorluğunun prensleri bakmışlar ki Reisi yıkmak için hem içeriden hem dışarıdan hamleler yapmak lazım . Onlarda planlarını kurmuşlar Reisi ve Adanmış Kalpler Perisi isimli gemiyi 31 metre enindeki Mart boğazında beklemeye başlamışlar. Reis kimin nerede duracağını belirlemiş en yakın arkadaşları ile. Tayfalar da tedbirini almış, Reis talimatları vermiş herkes beklemeye başlamış. Gemiyi  o Boğaz’dan geçmemesi için tayfaların içinde kalan korsanlar reise bağlı tayfaları kışkırtıyor amma reis bu gemiyi her şartta yüzdürür.O tayfalar reis ile inanmayı, idealleri, zulüme boyun eğmemeyi, hakkın yanında olmayı öğrendi.Görünen o ki Reis bırakana kadar da o tayfalar Reisi bırakacağa benzemiyor.Kötülük İmparatorluğunun prensleri de gemiyi yok etmeğe yemin etmiş. Bu hikayede burada bitmemiş...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık