OVALI siğorta Sol
Seral İnşaat Dikey Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 26 Aralık 2018, Çarşamba 23:57
İsmailVardı

İsmail Vardı

YENİ NESİL İŞGAL

 

      Eskiden bir devlet bir başka ülkeyi işgal etmek istediği zaman denizden,karadan askerlerini gönderir,mevcut yönetimi alaşağı eder ve ülke yönetimine el koyardı.Bu tarz mücadele-ler mertti.Destansı özellikler ortaya çıkardı.

      Ya şimdi öyle mi? Günümüz devletlerinde bu yöntem pek kullanılmamakta,Rusya'nın istisna olarak sürdürdüğü nostaljik işgal tarzı haricinde anlaşmalı evlilikler yapılmaktadır,Bu aslına bakılırsa düpe düz işgalin kibarca halklarına kabul ettirme metodu olan askeri üs açma tarzı. Bu yeni tarz, işgalin kansız halidir.Bir yanda hami devlet diğer yanda onun peyki güya bir anlaşma ile o ülkede üs kurar.Daha zayıf bir ülkenin güçlü bir ülkede üs kurduğu vaki olmamıştır.

     İkinci dünya savaşı sonrası soğuk savaşın olduğu zaman uygulanan bu işgal türü hem kapitalist ülkeler arasında hem de sosyalist yapılı ülkeler arasında sıkça başvurulan siyaset tarzı idi. Dünyada evrensel iddaaları olan devletlerin başvurduğu,ülkeler arası ilişkilerin denge meselesi ile ortaya çıkan zaruretlerin dayattığı ''üs'' verme bir güç göstergesidir aynı zamanda.

    Gelelim kuru fasülyenin faydalarına;2018 Ortadoğu'sunda Türkiye'deki yabancı askeri üslerin kaldırılma zamanı daha gelmedi mi? 16 yıldır tek başına iktidar olan AK PARTİ eğer Dünya Devleti iddiasını sürdürecekse ülkemizdeki yabancı üsleri derhal son vermelidir. Ülkemizin hem askeri hem siyasi kışkırtmalardan ebediyen kurtulmak için bu zaruridir.Hele hele son kırk yıl süresince ülkemizi çepeçevre saran kuşatmanın faillerini düşününce içimizde yılan beslemişiz dersek abartmış olmayız.Eskiden solcu gençlerin komünist Rusya'yı alkışlamak için yaptığı Amerikan karşıtlığı, yeni bir milli sayfa ve milli bilinç ile Dünya Devletine giden yolda ayak bağımız olmuştur. 15 temmez ihanetindeki incirlik iddialarını düşününce belki de geç kalınmış bir adım olduğunu inkar edemeyeceğiz.

     5000 yıllık milli tarihimizde kendi ülkemize yabancı askeri güçleri getirdiğimiz bir dönem olmamıştır. Bu aslında bundan önceki iktidarların kolaycılık anlayışı ile milli savunmamızı başkalarına havale etme öngörüsüzlüğüdür.Kıbrıs çıkartmasında onca eksikliği görülmesine rağmen askeri teknoloji alanında ders almamış bir yığın iktidar geldi geçti.İyi niyetli olan bir kaç kişi bir şeyler yapmış olması kurumsal felci görmezden gelmemize sebep olmamalıdır.

     Hem mazlumların koruyucusuyuz diyeceğiz hem de ülkemizde yabancı ülke askerlerinin bırakacağı geliri hesap edip  ve korunmayı sürdüreceğiz.Bu ülkede yabancı bir postal olduğu sürece bütün iddialarımız havada kalacaktır.Doğrusu kendi ayaklarımız üstünde durmayı öğrenmek için bu işgalcileri tez zamanda yolcu etmeliyiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık