ovalı hasar destek dikey sol
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 09 Temmuz 2018, Pazartesi 9:55
İsmailVardı

İsmail Vardı

YENİLİĞİ İÇSELLEŞTİRMEK

İnsanlık aleminin dünya gemisindeki yolculuğunda hep olagelen öge değişimin kendisi olmuştur.ilk çağ filozoflarından günümüze kadar dünya entellektüel hayatının hep tartışılan,varlığından şüphe edilemeyen,hayata ve insana bizzat yön veren değişim.

Hem sihirli hem çekici hem de kendisine şiddetle muhalefet edilen sosyal olgu,değişim. İşte toplumllara yön veren ,ona saygı duyup ta kendisine sarılınan değişim ona güvenenlere hiç hayal kırıklığına uğratmamış bu büyülü söz.Hazreti peygamberin TEK ALLAH gerçeğindeki iddiasının toplumdaki muhalefet savına temel teşkil eden şey de işte bu değişime karşı olan direnç değil midir? Toplumların değişimi kabullenmesindeki elastikiyeti aslında onların insanlık alemindeki yükselişlerinde başarıyıda orantılı hale getirmektedir. Anadolu'da bir çok devlet kuran Türk Milleti hep kendine özgü devlet yapısı modelleri geliştirerek etkili,güçlü dayanıklı modeller oluştura gelmiştir.Aslına bakarsak herbir devlet yapısı modeli kendine özgü yapılar taşımış ve gücünü bu özelliğinden almıştır.İşte bizi biz yapan bu milli modeller bizi güçlü kılmış,ithal ikameci yaklaşımlardan uzak durulmuştur.1990'lı yıllarda üniversitede öğrencilik yıllarımızda fakültemize konferasa gelen bir Fransız profesör işte bu gerçeği bir siyaset bilimi ve sosyoloji gerçeği olarak bize anlattığında derin şüphelere kapıldım.

Peki neydi o gerçek;toplumların kendilerinde deneyerek başarılı olmuş bir sosyal kurum başka bir toplumda aynı başarıyı sağlayamayabileceği gerçeği idi, Aslında bu sosyal politik tesbit sorunlarımıza da bir çözüm önerisi sunmakta idi.Yani yerli ve milli karakter taşıyan paradigmalara ihtiyaç vardı.Bizi biz yapan 'diğer'lerinden ayıran çözümler.

Bana kalırsa Türk ve islam toplumlarının hep geriden gelmesine sebepte işte bu değişimi ve milliliği yakalayamamaktan kaynaklanmaktadır. Her alanda farklılığı esas alan sorunlara bize özgü çözümler sunan yaklaşımlar bizi zirvelere taşıyacaktır.

Bu idealleri toplumun aydın kesimlerine seslendirebildiğimiz ve benimsetebildiğimiz ölçüde ''BİZ''olabiliriz Teknolojinin hergün eskidiği bir dünyada değişimin kendisini esas alan milletler herşeye hükmeder olmuşsa bunu en büyük silah olarak kabul etmek başarıya giden yolumuzda ilk kazanımımız olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık