OVALI siğorta Sol
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 05 Kasım 2018, Pazartesi 12:23
KamilAkdoğan

Kamil Akdoğan

Üç Şey

Üç Şey

Kamil AKDOĞAN


Peygamberimiz Hz. Muhammed buyuruyor ki:


"İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i cariye, istifade edilen ilim ve kendisine dua eden hayırlı evlat."


Açıklayacak olursak:

 1-Bunlardan ilki sadaka-i cariye, yani devam eden iyiliktir. Herkesin faydalandığı ve varlığı devam ettiği müddetçe sevabı da devam eden hayırlardır. Câmi ve mescitler, okullar ve yurtlar, yollar ve köprüler, çeşmeler ve sebiller, hanlar ve hamamlar, her çeşit hayır vakıfları bunun örneğidir. 


2-İkincisi, kendisinden insanların sürekli faydalandığı ilimdir. İnsanın öğrendiği ilmi, elde ettiği bilgiyi başkalarına öğretmesi en büyük hayırlardan biridir. Bunun çeşitli yolları ve şekilleri vardır. Öğrenci yetiştirmek, kendi ilmini ve bilgisini onlara öğretmek en önemlisidir. Bunun yanında kitap yazmak ve yayınlamak, günümüzün modern imkânlarından faydalanarak disketlere aktarmak, kasete ve filme almak, onların muhafaza edildiği ilmi araştırma merkezleri kurmak bu kapsamdadır.

Bütün bunlara buluş ve icatları da katmak: Elektrik, otomobil, telefon gibi insanlığa medeniyet getiren araçları icat edenleri de bu kategoride değerlendirmek gerekir.


3-Üçüncüsü de hayırlı evlattır.  Anne babaya düşen en önemli görev, çocuklarını Devletini Milletini seven, ahlak sahibi, adil ve iyi bir insan olarak yetiştirmektir. İyi insan, diğer insanların elinden ve dilinden emin olduğu insandır. 

Devlet ve Millet sevgisiyle yoğrulmuş, ahlak sahibi, adil bir evlat, ölümlerinden sonra anne babasına dua ettiği gibi, başkalarının da dua etmesine vesile olan işler yapar.


Allah hepimize, süreklilik arz eden bir sadaka ile insanların yararlanacağı bir bilgi ya da eser bırakmayı ve Devletini ve Milletini seven, ahlak sahibi, adil, dolayısıyla iyi çocuklar yetiştirmeyi nasip eder inşallah


Sevgiyle kalın

Kamil AKDOĞAN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık