OVALI siğorta Sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 13 Haziran 2018, Çarşamba 8:53
MuhammedGömük

Muhammed Gömük

POLİTİKACI ZEYNEP ALANKUŞ’UN PROJELERİ

POLİTİKACI ZEYNEP ALANKUŞ’UN PROJELERİ

 

Elime “Güçlü Türkiye İçin 41 Proje” adında enfes bir kitap geçti. Sanırım sınırlı sayıda basılmış ve sadece özel kişilere gönderilmiş. Bu itibarla kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Ancak eseri incelediğimde hissettiğim ayrıcalık hissi bir kat daha arttı. Zira okuduğum projeler tam bir sosyal mühendislik harikası.

Teferruata geçmeden politik arenanın yeni simalarından Zeynep Alankuş hakkında bir çift kelam edeyim. 27. Dönem genel seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden milletvekili aday adayı olan Alankuş, işbu yazıya konu kitabı başta olmak üzere hayranlık uyandıran çalışmaları, etkili iletişimi, sosyal enerjisi ve pozitif duruşu ile yeni dönem siyaset sahnesinde adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Yeni dönemden kastımın Ak Parti’de metal yorgunluğu tespiti sonrasında başlatılan yenilenme hareketleri olduğunu belirteyim. Bir yönüyle gençleşmeye, bir yönüyle halka kulak vermeye, bir yönüyle öz muhasebede bulunmaya temas eden çok güzel hareketler bunlar.

Gelelim sosyal mühendislik harikası projelere. Bir defa hemen hepsi için öyle çok büyük meblağlar harcamaya gerek yok. Ekonomik yönden Devleti sıkboğaz etmeyecek, tatbiki kolay, sürdürülebilir, ferah çalışmalar. Örneğin Vicdan Sandığı adlı projeyi hayata geçirmek bedava! Gerçekten bedava! Her kurum anlaşmalı olduğu bankada bir hesap açacak ve kamuya zarar verdiğini düşünüp de vicdanen rahatsızlık duyanlar buyursunlar bu hesaba diledikleri kadar para yatırsınlar denecek. İşte hepsi bu!

Esasen şunu gözlemledim; Sayın Alankuş projelerini vatan sevdasıyla, Devlete hizmet aşkıyla ve insanlık hassasiyetiyle tasarlamış. Bu sebepten olsa gerek projeleri son derece başarılı ve özgün.

41 Projenin tamamını tek tek anlatacak değilim. Koca kitabı burada özetleyemem. Ancak bir yolunu bulur da bu projeleri inceleme fırsatı bulursanız eminim bana hak vereceksiniz.

Askerlik sorununa çözüm geliştiren Kademeli Askerlik Projesi, üniversite sınavı sorununu ortadan kaldıran Yaygın Yazılı Sınavlar Projesi, muhalefetin gazını alacak Muhalefet Kurultayı Projesi, köhnemiş belediyecilik anlayışımızda reform rüzgarları estirecek Yerel Yönetimlerde Standardizasyon Projesi, Modern Yerel Yönetim Konsepti Projesi, Cumhuriyet Mimarisi Projesi, Şehir Ormanları Projesi, ülke hazinesine kayda değer katkı

sağlayacak Milli Vizyon Projesi, Gizli Hazineler Projesi, Girişimci Birlikleri Projesi, Kültür Turizmi Projesi, Orta Direği Güçlendirme Projesi, Endüstriyel Dostluk Köprüleri Projesi, Ortak Para Birimi Projesi, Milli İlaç Projesi, uluslararası arenada Türkiye’nin elini güçlendirecek Beş Dilim Kek Projesi, Kaliningrad Serbest Ticaret Alanı Projesi, Uluslararası Öncü Kuruluşlar Projesi, kamuda reform anlamına gelen Dikey ve Yatay Liyakat Projesi, Profesyonel Mesleki Değerlendirme Kurulları Projesi, Şeffaf Kamu Projesi, Personel Değişim Projesi, barış ve huzur içinde insanca yaşamaya katkı amacı çok aşikar olan Humanitaria Projesi, Organik Köyler Projesi, Kan Kardeşliği Projesi, Kapı Komşuluğu Projesi, Eş Dost Ahbap Projesi, Herkes İçin Spor Projesi, Kötü Alışkanlıkları İyileştirme Projesi, Yazı-Yorum Projesi, Etik İnsan Projesi, Mutlu Yuvalar Projesi, Dünya Helalleşme Günü ve Küsleri Barıştırma Günü Projesi ve bence en önemlisi dinimize hizmet gâyesi güttüğü ilk bakışta anlaşılan Ehl-i Sünnet Birliği Projesi, Sünni-Alevi Diyaloğu Projesi, Anti-Misyonerlik Projesi ve Fitneyle Savaş Merkezi Projesi… Bu saydıklarımın her biri, gerçekten çok önemli ve akıl dolu projeler.

Paylaşmak istediğim önemli bir husus daha var ki Sayın Alankuş bunca projeyi tasarlarken engin bürokrasi tecrübesini, kamu yönetimi, maliye ve hukuk bilgisini ve bir de toplumsal temayülleri doğru analiz etme yeteneğini sonuna kadar konuşturmuş. Yanı sıra politik iletişimde uzman olduğu anlaşılan Alankuş’un aldığı eğitimin hakkını verdiğini görmek de sevindirici. Zira aldığı eğitimin hakkını veremeyen o kadar çok vatandaş var ki, insan üzülüyor! Hatta şu seçim maratonu sürecinde dahi nice siyasal vaatlerin milleti heyecanlandıramadığını, anlı şanlı siyasetçilerin Sayın Alankuş’un projelerinin onda biri kadar bile proje üretemediğini görüyoruz. Üzülüyoruz.

Tabii hep üzülecek de değiliz. Çok şükür ki Zeynep Alankuş gibi Türkiye’nin bundan sonraki yol haritasına damga vuracak yeni nesil politikacılar var. Önce 2023’e, oradan 2071’e giden uzun yolda, düşmanlarımıza fırsat vermeden, dostlarımızı ihmal etmeden, hep birlikte, omuz omuza ilerleyeceğiz. Durmak yok, yola devam.

 

Muhammed GÖMÜK

TAY-DER Başkanı

12/06/2018


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık