OVALI siğorta Sol
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 07 Ağustos 2018, Salı 21:48
NecatiDaştan

Necati Daştan

DEVLETTE KEYFİLİK -BUGÜN GİT YARIN GEL

DEVLETTE KEYFİLİK -BUGÜN GİT YARIN GEL

Devlet gemiye halk denize benzer; gemiyi taşıyan da denizdir gemiyi deviren de... 

Konfüçyüs
 

Hepinizin başına gelmiştir. Bir devlet dairesine bir iş için gittiğinizde memur şöyle yüzünüze bakar ve sizin önemli bir adam olmadığınızı anladığında "bugün git yarın gel". der.. Aslında o söz şu manayı ihtiva eder. Ben senin işini bugün yapmak istemiyorum, canım öyle istiyor. Bu memurun direnişini aşmanın yolu ya ona menfaaat temin etmek yahut onun görevini yapmasını temin edecek bir üst amire ulaşmaktır. Bir çoğu ise o işin imkansız olduğunu yani asla  olmayacak bir iş olduğunu söyler ki bu daha tehlikelidir. Sizi zora sokar ve işinizi çıkmaza sürükleyerek hayatınızı zehir eder.  

Bürakrasinin bu alışkanlığının nedenleri üzerinde durmayacağım sadece şunu ifade edebilirim ki hukuk ve adaletin sekteye uğradığı  ülkelerde bu tip hadiseler daha yoğun olarak görülmektedir.  Zira insan başına bir şey gelmeyeceğinden emin olursa şirretliğe müracaat eder..
peki devlet memurlarının bu pervasızlığnı önlemenin yolu yok mudur.? Elbette vardır. Çok basit küçük bir düzenleme ile.

Devlet memuru bir işi o gün yapamıyorsa onun neden o gün yapamadığını yazılı olarak vatandaşa bildirmek  zorundadır. Bu durum memurun denetlenmesinin yolunu açar zira daha sonra o işin yapılmasının mümkün olduğu anlaşılrısa devlet o memurun canını yakacaktır. Ayrıca memur o yazıyı yazmak için haracayacağı emekle vatandaşın işini yapabilecektir. Yani memur işini yapmadığında iş ikiye katlanacaktır. Hem o yazıyı yazmak zorunda kalcak hem bir gün sonra o işi yapacaktır. Bu uygulama ne işe yarar diye sorarsanız en büyük faydası devlet kademesinde rüşvetin önüne geçer. Bunun yanında  vatandaş o işin gerçekten yapılmayacığını anlayarak devletine olan güveni sarsılmamış olur. İşin içinde başka bir iş olmadğını da anlar ve olası zaman kayıplarının önüne geçer. Şayet memur bir kişiye o işin yapılmayacağını bildirmiş ancak başka biri için  o işi yapmışsa memur onun hesabını da vermek zorunda kalacaktır. 

Diğeri husus o işin asla yapılmayacağı hususudur.Biliyoruz ki bu ülkede asla yapılmaz denen nice işler var ki bir saat sonra veya bir gün sonra yapılmıştır. Yukardan gelen bir telefon veya başka etkenlerle... 

Bu durum da yazılı metne bağlanısra memur kendini denetleme mekanizmasına koymuş olur. Bir başka memur o işi yapıyorsa veya aynı memur başka bir kişinin işini yapıyorsa adalet onun hesabını soracaktır. Bu korku nedeniyle memur ancak yapılamaycak işleri yapmayarak onun yazı ile muhatabına  bildirmek zorundadır. 

Bu uygulama başkanlık sistemine geçen devletimiz için küçük bir kararname veya yönetmelikle  yapılabilir.

Yıllar önce yaptığımız başvuru ile buna benzer bir genelge yayınlanmıştı ancak şu anda aktif olmadığı için yeniden ele almakta fayda olduğu kanaatini taşıyoruz.  
 

Devlet Keyfiliği önleyebildiği ölçüde devlettir. 
 

Necati DAŞTAN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık