ovalı hasar destek dikey sol
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 02 Mart 2019, Cumartesi 17:13
NecatiDaştan

Necati Daştan

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

 

Yapılan bir araştırmaya göre bir İranlı yılda ortalama 7 kitap, Japonlar yılda 25 kitap ,Türkiye'de ise 25 Türk  yılda ortalama 1 kitap okuyor.

 

Önce durumunuzun ne halde olduğunu gözden geçirin.

 

Örneğin geçtiğimiz yıl kaç tane kitap okudunuz çetele yapın ve gerçekten zaman ayırmış olsaydınız kaç kitap okuyabilirdiniz Bunun hesabını yapın ve lüzumsuz boşa geçen zamanlarınızı tahayyül edin.

 

Bunu da bir kenara not edin ve önümüzdeki 2019'da hayatımızda bir takım değişiklikler yaparak kitap okumaya zaman ayırabilir ve kitapların renkli ve heyecanlı dünyasına kendinizi bırakabilirsiniz.

 

 Şimdi size kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için kendimce bulduğum birkaç öneriyi size aktarmak istiyorum.

 

Birincisi uyku probleminizi düzene koyun Eğer yapabiliyorsanız kaylule dediğimiz öğlen arası yarım saatlik uykuyu alışkanlık haline getiririn bu yarım saatlik uyku sizin gece uykunuzdan 2 saat kazanmanıza vesile olacak ve bu 2 saati kitap okuyarak geçireceksiniz. Unutmayın ki kaylule uykusu aynı zamanda insanı genç tutuyor  ve yaşlanmasını önlüyor.

 

Kesinlikle kitap okumak için en uygun en verimli zamanın sabahın erken saatleri olduğunu unutmayın benim için en uygun saat 05 ile 07 arasıdır. bu saatlerde aldığım verimi günün hiçbir saatinde alamıyorum.

 

Bir KİTAP SEÇİN

 

Etrafta hiç kitabın olmadığı bir yerdeyseniz, nasıl okuyabilirsiniz ki? Okuyacak bir şeyler bulun. Gazete, dergi, roman; herhangi bir şey… Önemli olan; seçtiğiniz yayının size bir başlangıç sağlaması. Buradaki püf noktası şu: Sakın ilk etapta çok kalın ve ağır bir kitap seçmeyin!

 

GÜNLÜK OKUMA RUTİNİNİZ OLSUN

 

Ne okuyacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra, günde 15 dakikanızı sadece okuyarak geçirmeye geldi… Bu 15 dakika boyunca tamamen kitaba odaklanın, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. 15 dakika sonra kitabı kapatıp başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayın. Alışkanlık haline getirin. Zamanla 15 dakikayı günde 20-30 dakikaya çıkarın.Ancak keyif alıyorsanız süreyi istediğiniz kadar uzattın.

 

Hiç kitap okumadıysanız kendi zevkinize uygun arkadaşlarınızın kitap önerileri alın muhtemelen onların keyif aldığı kitaptan Siz de keyif alacaksınız

 

SIKILDIYSANIZ YARIDA BIRAKIN

Başladığınız kitaba bir türlü odaklanamıyorsanız, sıkılıyorsanız veya bitiremeyecek gibi hissediyorsanız sakın kendinizi suçlamayın ve korkmayın! Bu çok normal. Hiç kimse her başladığı kitabı bitiremez. ‘İlla bitireceğim’ baskısıyla da kitap okunmaz. Demek ki o kitap size göre değilmiş… Tekrar tekrar denemenin hiçbir mahsuru yok. Hemen yeni bir kitaba başlayın.

 

50 sayfa okudun ve hala kitabın içine giremediysen bırakıp başka bir kitapta şansını deneyebilirsin. Kendini kitabı bitirmek zorunda hissetme. Seni içine almayan bir kitabı okumaya zorlarsan, bir süre sonra kitap okumaktan çok fazla sıkılabilirsin. Ve bu sıkılmayı bütün kitap okuma sürecine genellersen, kitap okumaktan soğuyabilirsin. Her kitabı seveceksin diye bir kural yok. Sevdiğin kitapları okumalısın.

 

İlginç kitaplarla başlamak, kalın çok fazla bilimsel kitaplar, teknik terimleri olan kitaplara girmeden: Ağırlık kaldırmak gibi düşün, ilk başta amacımız bir alışkanlık kazanmak. Bazen çevremizdeki insanlar bizim seviyemizi ve ilgi alanımızı bilmeden bize kitap önerebilirler. Bu kitaplar çok fazla teknik terim içerebilir, akademik olabilir ya da çok uzun olabilir. Böyle kitaplarla başlamak okuma alışkanlığı kazanmamıza yardımcı olmazlar.

 

Her yerde yanında bir kitap olsun: Gün içinde çok fazla bir şey yapmadığımız zaman dilimi oluyor. Sıra beklemek, yolculuk yapmak gibi. Bu boş zamanlarımızın çoğunu ya cep telefonuyla oyalanarak ya da sıkılarak geçiriyoruz. Ama her an yanımızda bir kitap bulundurursak bu zaman dilimleri bizim için çok faydalı okuma saatlerine dönüşebilir. Bu sebeple çantamızda her zaman bir kitap bulundurmak çok işe yarayacaktır.

 

İstikrar: Yeni bir alışkanlık kazanırken en önemli şey istikrarlı olabilmektir. Eğer istikrarlı olamazsak, kısa süre sonra kazanmaya çalıştığımız alışkanlık hayatımızdan çıkacaktır. Ben hızlı başlangıçların  sonunun çoğu zaman hüsranla bittiğini düşünüyorum. Birçok konuda çok çabuk gaza gelip çok hızlı başlıyoruz. Ancak bu yoğunluk çok kısa süre sonra bıkkınlık yaratabiliyor. Bu sebeple daha makul başlangıçlar yapmak, kazanmak istediğimiz alışkanlığın kalıcılığı açısından çok önemli. 

 

Ben kitap okuma alışkanlığı için başlangıç süresini 20 dk olarak öneriyorum. Ne olursa olsun, bayram-seyran, ölüm-kalım demeden asla aksatmadan günlük 20 dk kitap okumak, ideal bir başlangıç oluşturacaktır.

 

 Burada bir hususa dömeginmek istiyorum 20 dakika anlamadan 10 sayfa okumak yerine 20 dakika anlayarak tek bir sayfa okumak daha faydalıdır.

 

Çay içme alışkanlığı olmayan bir insanlar çay alışkanlığı olan bir insan düşünün çay alışkanlığı olan insan için çay nasıl bir ihtiyaçsa kitap okumada buna benzer kendinizi kitaba alıştırmayı deneyin

 

Okuyup bitirdiğin kitapların listesini yapmak: Geriye dönüp baktığında seni motive edecek bir şeyler olmalı.sevdiğiniz kitabı 15 gün sonra mutlaka bir kez daha okuyun kitabın derinliğini o zaman keşfedecek ve kitaptan anneler aldığınızı göreceksiniz.

 

 Çocuklarla veya  arkadaşınızla birlikte mutlaka kitabevlerini gezin kütüphanenin büyüdü ve egzotik havasını teneffüs edin nelerle haşır neşir olur gözlerinizi nelere alıştırır sanız ilginiz ve muhabbetiniz O yöne kayacaktır unutmayın gözden ırak olan gönülden de ırak olur

 

Haftada en az 1 kitap alın kütüphanenize koyun Bu kitap okuma şevkini motive edecektir. Dostlarınıza mutlaka kitap hediye edin Bu size onların da kitap hediye etmesine yol açacaktır. Unutmayın ki en güzel hediye kitaptır.

 

Okuduğunuz kitabı henüz bitmeden küçük bölümleri bitirdiginizde özetler çıkarın ve kendi anladığınız tarzda yorumlar yazın Bu sizin kitaba olan bağliliginizi artıracak ve kitaptan keyif almanızı sağlayacaktır.

 

SONUÇ

Her Kitap keşfedilmemiş bir ülke gibidir' kitapların büyülü dünyasına girdiğinizde isteseniz bile artık oradan çıkamayacağınız bilin ve bu size hiç tanımadığınız renkli bir hayatın penceresini açacaktır.

 

Necati Daştan

 Hakim


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık