Esmergil Baharat Sol
Seral İnşaat Dikey Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 18 Ağustos 2018, Cumartesi 14:49
NecatiDaştan

Necati Daştan

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR DEVLET OLABİLİR Mİ?

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR DEVLET OLABİLİR Mİ?

Emekli bir büyükelçi şöyle diyor" uzun yıllar dışarıda görev yaptım bana hep söyledikleri şu oldu Siz çok büyük ve çok güçlü bir devletsiniz ancak içer'den çok kolay fethediliyorsunuz"

Gelin bu sorunun cevabını arayalım; bu millet neden içerden çok kolay fethediliyor?.

Demek ki bu ülkede birlikte yaşadığımız insanlara karşı bir Güven zafiyetimiz var.

 Bunun nedeni toplumda yaşanarak öğrendiğimiz  güven erozyonudur.  

 Peki güvensizlik neden olur?

Bu ülkede güçlü bir hukuk sisteminin olmayışıdır. Çünkü güçlü bir hukuk sistemi olmadığında İnsanlar kendilerini sürekli aldatılmış ve mağdur olmuş hissederler ve ayrıca ortada karanlık bazı Güçler olduğu algısına inanırlar.  Her söylenen dedikodunun gerçek olabileceği düşüncesi gelişmeye başlar.

Başımıza gelen her haksızlık veya saldırının karşılıksız kalması devlete olan güveni yok eder.  

Çünkü bu hadise birilerinin güçlü olduğu ve hukuk tarafından korunduğunu intibaını şuuraltına yerleştirir.

Adam kayırmacılık hatır gönül işlerinin fazla olduğu ortaya çıkar. Oysaki güçlü bir hukuk sistemi devlete olan güveni mükemmel hale getirir ve insanlar için devlet kutsal bir güç olarak hafızalarda yerini alır. 

 Devletin dışında güvenebilecekleri her kişi veya kurum 2. Sırada kalır 

Haliyle insanlar Devlete yönelik faaliyetler de daha katı ve daha tavizsiz olurlar .

Bu nedenle dışarıdan gelen insanların Devleti fethetmesi mümkün olamaz. Ancak tersi durumda bu kolaylıkla Mümkün olabilir.

Önümüzde fetö örneği var Neden Feto bu kadar güçlendi Çünkü devletin yapmadığı işleri yaptı devletin doldurmadığı boşlukları doldurdu.   Bunun yanında İçerdeki kriptoların kasıtlı olarak boş bıraktığı yerlerin fetö tarafından doldurulması Sağlanmis oldu.  

Devletin insanların derdine çare olmadığı alanlarda Feto kurnazca çare olduğu için insanlar fetö'yü devletten daha güvenilir olarak gördüler .

Tüm bu yaşananlar sonunda devlet içeriden çökmüş oldu.

Neticeye gelirsek bir ülkenin hukuk sisteminin mükemmel olması vatandaşlarının devlete olan sonsuz güvenini sağlar.   Sonsuz güven ise dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı top yekün birlikte  ve uyanık olmayı ve  yaşanan her türlü tehlikeyi kusursuzca bertaraf etmeyi doğurur.  İnsanların devlet ile olan gönül bağını ilk koparan şey adaletsizliktir.

Unutmayalım,

 Temeli olmayan devlet yalpalamaya mahkumdur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık