Seral İnşaat Dikey Sol
Atıç Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 07 Nisan 2017, Cuma 18:00
NizamettinDURAN

Nizamettin DURAN

“Eşşek Şakası!!!”

“Eşşek Şakası!!!”

Geçen yazımızda Ülker’in “1 Nisan şakası” diye yayınladığı söylenen bir reklam filmiyle ilgili yaptığı açıklamalardan söz etmiştik. Açıklamada, reklam film görüntüleri ile oynandığı belirtilmiş, buna dayanarak da, haksız algıdan incinmiş olan tüm vatandaşlarımızdan özür dilenmiştir. Ayrıca yapılan açıklamalarda,

20 Mart’tan bu yana televizyonda ve sosyal medyada yayında olan bu reklam filmi 1 Nisan’ın şaka ruhunun ve hep olageldiği üzere aile bireyleri ve bilhassa kardeşler arasındaki şakalaşmaların üzerine kurgulandı.

Akıl ve izanla açıklanamayacak bir biçimde, bir şaka reklamı, başlatılan bir sosyal medya kampanyası ile farklı noktalara çekildi ve içinde asla olmayan ve olması dahi düşünülemeyecek anlamlar yüklenerek, markamıza yönelik olumsuz yargılar oluşturulmaya çalışıldı. Reklam film görüntüleri ve üzerindeki yazılarla oynanarak deformasyon oluşturuldu ve sanki bu deforme edilmiş görüntü ve sözler markamıza aitmiş gibi lanse edilmeye çalışıldı.

Bu maksatlı kişilerin kumpas ve linç girişiminin yarattığı tahribatın sonuçları kanun önünde ayrıca takip edilecektir. (13:25, Nisan 01, 2017-Yeni Şafak)

01.04.2017 günü saat, 03.00 sularında yayınlanan reklam filmini gören, duyan ve haber alan duyarlı vatandaşlarımız, aynen 15 Temmuz’daki gibi, o ruhla soluğu, Cumhurbaşkanımızın evinin önünde aldı. Reklam filmindeki mesajın sahiplerine meydan okudu. Reklam sahipleri, Yüce milletin bu şerefli tepkisi karşısında açıklama yapmak zorunda kaldılar.

Reklamda kullanılan ses tonu, resimler, sözler, mesajlar, görüntüler o kadar iğrenç ki!.. Nerden bakarsanız bakın filmin her yönüyle elle tutulur bir tarafı yoktur. Bu film, ne çocuklarımıza ne ailelerimize ne de toplumumuza hitap edecek kalite, ahlak ve değere sahiptir. Filmde bulunan o kanlı, patlamalı resimler, o canileri çağrıştıran kahkahalar… hepsi hepsi bize yabancı olan unsurlardır. Diyebiliriz ki çok bayağı bir Hollywood yapımı olmuş bir çalışmadır; komplolarla, algı operasyonlarıyla, tehdit ve şantajlarla dolu bir yapım!

İzlediğimde tiksindiğimi ve “Bu ne pervasızlık, bu ne had bilmezlik!” demekten kendimi alamadığımı söylemeliyim. Sanal âlemde vurup kaçmaya, algı oluşturmaya pek hevesli, bunu meslek ve karakter edinmiş alçağın da alçağı nice mahlûkat türedi ülkemizde. Onları tanımlayacak ne bir sıfat ne bir tarif bulundu henüz! Bir şeyi yaptıktan sonra gelişen duruma göre tavırlarını belirleyen bukalemun tiplerdir bunlar! Kılıktan kılığa, şekilden şekle girerler, hem de hiç zorlanmadan ve de arlanmadan! Onların bütün amaçları ve hedefleri çıkarlarıdır. Başka da bir dertleri yoktur.

Durumları böyle olunca, milletin her değerini bu ülkeye düşman olanların çıkarlarına peşkeş çekmekten çekinmezler. Conilerin kucağına oturmuş, dalalette yüzen ve Allah’ın gazabına uğramış, Allah’ın rahmetinden kovulmuş sümüklü alçağın yamaklığına soyunan nadanlar, tıpkı onun gibi ruhları, yalan dolanla kuşatılmıştır.

Reklam filminin Ülker’e ait olduğu söylenince daha bir dikkatle üzerine eğildim. Öteden beri Müslümanların sırtından para kazanan bu insanların, bu kadar “insan” düşmanı bir proje yapacaklarını düşünmüyordum. Zaten kendileri de bunun doğru olmadığını “özür dileyerek” göstermişlerdir. Ne var ki, yapılan bu çalışma adına özür dilenmiş olması, tek başına bir anlam taşımadığını ifade edelim. “Reklam film görüntüleri ve üzerindeki yazılarla oynanarak deformasyon oluşturuldu ve sanki bu

deforme edilmiş görüntü ve sözler markamıza aitmiş gibi lanse edilmeye çalışıldı.” şeklindeki açıklama da tatminkâr olmadı! Çünkü 20 Mart’tan bu yana televizyonda ve sosyal medyada yayında olduğu söylenen bu filmden habersiz olmaları nasıl düşünülebilir? Şayet söylendiği gibi “kötüleme” amaçlı olarak bu iş yapıldıysa, hukuk önünde bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etmek zor olmasa gerektir. Ayrıca, haberlerde, “Tepkiler üzerine reklam Ülker'in Twitter hesabından kaldırıldı.” deniliyor. Eğer reklamın doğruluğuna inanılıyorsa neden kaldırıldı? Değilse, şirketin kendi reklamının sürecinden ve akıbetinden nasıl haberdar olunmaz da, “Kumpas” denilerek geçiştirilmeye çalışılır?

Umutlu olmak istediğimiz yön ise, “Bu maksatlı kişilerin kumpas ve linç girişiminin yarattığı tahribatın sonuçları kanun önünde ayrıca takip edilecektir.” konusunda bunu yapanların kimler olduğunu bulup çıkarmak ve kamuoyunu aydınlatmaktır. Bunu, en azından kendi şirketlerinin menfaatleri ve kendi itibarları için yapmaları gerekir. Öyle değil mi? Bekliyoruz!

Bir hatırlatma: Siz hayatınızda hiç böyle bir şaka gördünüz mü? Bırakın vatanı ve milleti hedef alan haince yapılan şakaları, sıradan, ama ağır olan şakaları bile bilge halkımız, kabul etmemiş ve buna “Eşşek şakası” demiştir! Yani konu, “1 Nisan şakası” denilerek geçiştirilemeyecek kadar önemli ve vahimdir. Bu böyle biline!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık