OVALI siğorta Sol
OVALI EMİSYON SAĞ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 15 Temmuz 2018, Pazar 18:21
NizamettinDURAN

Nizamettin DURAN

Reislik Erkekte, Sorumluluk Kadında! Var mı Böyle Bir Dünya?

Reislik Erkekte, Sorumluluk Kadında! Var mı Böyle Bir Dünya?

 

Gündem o kadar hızlı değişiyor ki yetişemiyorsunuz... Bazen çok önemli konular ıskalanabiliyor veyahut da üzerinde durulmuyor. Bunlardan biri de geçenlerde WhatsApp guruplarında paylaştığımız İsmet Özel'in, "Kadınlar, kocalarına; 'Ben senden çok para değil Helâl para kazanmanı istiyorum' dese Türkiye değişir." aforizmasıdır.

Bu sözü paylaştıktan sonra beğenenler, alkışlayanlar oldu. Ancak bunun üzerinde düşünülüp fikir beyan edilmesini beklemiştim doğrusu. Olur olmaz konular hakkında fırtınalar koparan bizlerin düşünce dünyasında bu sözle ilgili yaprak kımıldamadı, desek abartmış olmayız. Ancak başka bir gruptan, bir hanımefendiden gelen dikkat çekici bir yorumu oldu, onu sizlere arz etmek istiyorum:

"Kocalar kazandıkları parayı eşleriyle adilane bölüşseler, tüm gün evine, işine, çocuklarına bakan eşlerini hiçbir iş yapmamakla itham etmek yerine, onları takdir etseler, eşlerinin evin hizmetçisi değil de emekçisi olduğunu anlasalar; evin kadınının sevgi, özveri ve şefkat kaynağı olduğunu görebilseler; kendilerini eve para getirdikleri için evin vazgeçilmez unsuru sanmasalar, enaniyet yapmasalar işte o zaman helâl parayı kendi elleriyle harama dönüştürmemiş, kul hakkı almamış olurlar… Kendileriyle mecburen aynı evi paylaşan bir ev arkadaşına değil de gerçek bir 'hayat arkadaşı'na sahip olurlar, evlerinin huzurunu korumuş olurlar. Birey olduğunu hisseden, ezilmemiş, incinmemiş, onurlu mutlu bir eş de mutlu bir anne demektir, mutlu bir anne de kendine ruhen ve bedenen yetebilen sevgi dolu, manen doygun, ruhen dingin, mutlu, huzurlu, hayırlı evlatlar yetiştirir, İşte o zaman gerçek Müslümanlar yetişir, sadece Türkiye değil dünya değişir..

Yani sözün özü; böylesine derin ve çok etkenli mevzular için öyle gelişigüzel bir cümle sarf edip hayatın sırrını çözmüş gibi saymasın kendini şair (!) Hele hele dini konuları erkek, erkil düşüncelerine alet etmeye hiç kalkışmasın. Öyle bedavadan filozofluk, bilgelik taslama devri çoktan demode oldu!"

Bu yorum üzerine ben de henüz paylaşmadığım bir yorumda bulunmuştum. Ardından bu konuyla ilgili olarak bir başka değerli hanım kardeşimiz de, eksik olmasınlar, duyarlılık göstererek konu hakkında değerli fikirlerini bizimle paylaşma nezaketini gösterdi. O da şöyledir:

“Bir toplumda güzelliğin ahlakın iyiliğin yerleşmesini istiyorsak kadın erkek el ele vererek aileyi önemseyerek yücelterek bir yere gelebiliriz. Hemen kadın hakkında konuşma kolaylığına kaçıp kendilerinin sorumluluğunu unutan insanlar var maalesef!!

Toplumu tek başına kadın yönetmiyor, ama suç hemen kadının üstüne yıkılıyor.

Vur abalıya misali...

Senelerce vaazlarımızda şöyle iyi davranacaksınız, böyle güzellik yapacaksınız dedik durduk, ama meslektaşlarımızın kaç tanesi hanımlarınıza güzel davranın ‘Sizin en hayırlınız hanımlarına en iyi davrananızdır’ Hadisini anlattı.

Anlatılsaydı, toplumda bu kadar kadın zulme uğramaz ve bu kadar kadın ölümleri olmazdı...

Bu toplumun tek sahibi, tek bileni erkek değildir..

Öyleyse bu toplumu düzeltmek istiyorsak el ele verip kadına gereken önem verilmeli, adaletle, vicdanla, ahlakla bu konu üzerinde ciddi çalışmalar yapılmalıdır...”

Bir erkek kardeşimiz tarafından da konuya neşter vuracak ayetin mealiyle katkı sağladı. Tevbe, 71. ayeti hatırlatarak Kur'anî açıdan konuya bakışa dikkat çekti: “Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Özel'in sözünün WhatsApp guruplarından bize intikalinden sonra bu sözün manası ve mesajı üzerinde biraz beyin jimnastiği yaptık. Yukarıda arz ettiğimiz gibi bu sözü bir kaç yerde paylaştık,

bekledik.. bakalım nasıl bir yorum gelecek diye, kadın ve erkeklerde beğeni işaretleri, alkışlar geldi, ancak eleştirel bir bakış sadece o hanım efendilerden geldi. Öncelikle teşekkür edip tebrik ettim, yaklaşımlarının güzel olduğunu ifade ettim. Ardından konuyu mütalaa yapmaya başladım. Zihnimde oluşan hususlar şöyleydi:

Elbette bakışın farklı yönleri olduğunu biliyorum. İsmet Özel’in bu sözüyle ilgili olarak düşüncemi şöyle özetleyebilirim: Eşlerine ‘ben sana ancak helal para getirebilirim’ diyebilen erkekler olursa Türkiye değişir. Çünkü Türkiye’nin gerçeği bazen farklı işlemektedir. Her platformda kadınları meta olarak kullanıp onları istismar eden ve onların sırtından limitsiz paralar kazanan erkeklerin sayılamayacak kadar çok olduğunu bilmeyen yoktur! Ancak, o muhtereme kadınların "helal para" isteklerini duyabilecek çapta olan erkekleri toplumda ara ki bulasın! Acı ama gerçek bu!.. Kadınlar, bu vasıfları taşımayan erkeklerden bu kadar güzel bir istekte nasıl bulunabilsinler? Sonra bulunsalar dahi onların bu isteğine cevap verebilecek erkekler nerede?

İstismara açık ve hassas bir konuda, Müslüman erkeklerin neden hassas davranmadıkları düşündürücü!.. Öyle ya, aforizma niteliğinde bir söylemde bulunacağız ama buna yakışır hassasiyeti ıskalayacağız, işte bu olmaz.

Sonra teklifi sunan neden kadın oluyor da erkek değil? Neden erkek karısına, “Eve çok para değil, ancak helâl para getirebilirim!” diyen taraf değil?

Bir desin bakalım, gönlü, yüreği, kültürü zengin yurdum kadını ne diyecek? Korkarım, bu teklifi yapacak cesaret bile yok bizde! En kolayı topu ayağımızdan çıkarmak veya taca atmak!

Ne çabuk unuttuk yerimizi yurdumuzu? Hani evin reisi erkekti? Lafa gelince onu kimseye kaptırmayız ama sorumluluğa gelince kadını ileri süreriz!

Düşündükçe utanıyorum, biliyor musunuz? Erkeklik bu mu diye? Yani mertlik!

Demek ki tumturaklı cümleler sadece kadınlara hitap etmiyor ve sadece olgunluk ve yüksek fazilet onlardan beklenmiyor! Bilinmeli ki bu hasletler, özellikler, kadın erkek ayırt etmemektedir! Ve yine bilinmeli ki erkekler bu tip aforizmalarla yükü kadınların üzerine yıkmaya çalışsalar da kendilerini bu sarmalın dışında tutmaları mümkün olmamaktadır.

Helâl para isteyen kadına adam gibi eş; adam gibi eşe de helâlinden başka bir şey istemeyen kadın yaraşır vesselam.

Bu ve benzeri konuları kırmadan dökmeden sahiplenerek anlamaya yönelik bir zeminde düşüncelerimizi yoğunlaştırıp tartışırsak, çok faydalı sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık