ovalı hasar destek dikey sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 01 Ağustos 2018, Çarşamba 9:05
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

TÜRKİYE NİN 12 ADALARI GERİ ALMASI HUKUKEN MÜMKÜNDÜR


TÜRKİYE NİN 12 ADALARI GERİ ALMASI                            
              HUKUKEN MÜMKÜNDÜR

* Ege ve Akdeniz de bunlunan 12 Adaların Yunanistan nasıl verildigini ve Yunanistanın eline nasıl geçtigini öğrenince cok şaşıracak ve hayrete düşeceksiniz. ilk olarak ege denizinde bulunan irili ufaklı 12 adanın Türklerin elelinden çıkması Osmanlı imparatorgu zamanında Trablusgarp Savaşın ile başlar.

* Trablusgarp savaşı sırasında 12 adalar  İtalyanlar tarafında işgal edilir. Ve savaşın sonunda.İtalya ile Osmanlı Devleti arasında 18.ekim 1912 de Uşi anlaşması ile yapıldı.

* Bu antlaşmaya göre Osmanlı Devletinin isteği ile 12 adaları Balkan savaşlarının devam etmesi gerekçesiyle geçîci olarak İtalyada kalması konusunda anlaşarak.Uşi anlaşmasının imzalanır ilk 3 maddesi şu şekilde yapılmıştır

1.Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Trablusgarp ve Bingazi, yeni bir kanun ve özel düzenle yönetilecektir.

2.Trablusgarp ve Bingazi'de Osmanlı Devleti'nin çıkarlarını, padişah adına naibü's-sultan olarak tayin edilen bir görevli koruyacak, dini ve adli işler, padişah tarafından seçilecek kadılar eliyle yürütülecekti. Kadı ve Naibü's-Sultan'ın maaşları, Osmanlı maliyesince ödenecekti.

3. İtalya On iki Ada'yı geçici olarak elinde tutacak, Osmanlı İmparatorluğu Balkan Savaşlarında bu adaları savunamayacaktı.
Özellikle Yunanistan'ın adaları işgal edebileceğinden korkulmuştur. Fakat İtalya II. Dünya Savaşını kaybedip adaları 1947'de Yunanistan'a devredene kadar elinde tutmuştur.

* İkinci Dünya Savaşı da hükmen yenilen italya bazı topraklarımı ve 12 adayı geri vermek zorunda kaldı. Bu nedenle 1946 ikinci dünya savaşında galip develer ile İtalya arasında Paris antlaşması yapıldi. Bu anlaşmaya 12 adalar konusuda bir sonuça varılması icin Türkiye ile Yunanistan davet edildi.

* 1946 yılında Türkiye de iktidar olan CHP
hükümeti İsmet inönün başkanlıginda 12 adalar hakında karar verilmek toplantı düzenledi. Bu toplatıda  Paris  konferansa katılmama yönünde bir karar aldı.

* Paris düzenlenen konferansa katılmama kararı çok saçma bir karardır. Türkiye nin Egede ve Akdeniz deki kıta sahanlında konusunda ilerde büyük sorun oluşturacak stratejik hata olduğu açıkça bellidir.

* İnönü iki dünya savaşına girmeyen Türkiye'nin savaş sonunda herhangi bir çıkar peşinde koşmayacağını ifade ederek.saçma sapan  bir bahane ile 12 adaları Yunanistana tamamen peşkeş çektigi açık bir şekilde
ortadadır. Bun sebebten dolayı egedeki 12 adaların hepsi yunanistan egemenliği ne girdi.

* Halbuki konferansa bir Türk heyeti katılmış olsa idi en azından Ege kıyılarına çok yakın adalardan bazılarının alınma şansı doğabilirdi. Yunanistan’a 12 adalar rum nüfusu yogunlugu göze alınarak Paris konferansınada Türkiye'nin katılmadıgın dan dolayı bir talebi olmadığı için 12 adaların tamamı Yunanistan’a verildi. Sadece Nüfus dengesine göre karar verilmesi Türkiye’ye karşı bir hukuksuz bir davranıştır.

* Türkiye Paris konferansın bu hakkını arayabilirdi. Örnek olarak Batı Trakya’daki nüfusun yüzde 80  Türk ve Müslümandı ama Lozan antlaşmasında Batı Trakya bölgesinin Yunanistan’a bırakılması. Bu da nüfus dengesinin görmezden gelinerek verilmiş bir karardır   tek başına yeterli bir gerekçe olmadığını göstermektedir

* Ancak Türkiye’nin konferansa katılmaması bu ihtimalleri en başından ortadan kaldırdı. 10 Şubat 1947’de İtalya Paris Antlaşmasını imzaladı. Bu antlaşmayla 12 Ada silahsızlandırılmak şartıyla Yunanistan’a bırakıldı.

*  Türkiye nin 1946 yılında imza atmadığı Paris anlaşması iptalini isteme yada yenide düzenleme hakkı olabilir.

* Türkiye 1912 de italya ile Osmanlı Devletinin imzaladığı Uşi anlaşmasını gerekçe göstererek 12 adalardan hak İda edebilir.

* Türkiye Uşi anlaşmasını sebep göstererek   Birleşmiş Milletlere 12 adalar hakkında yeni bir düzenleme istemesi en doğal hakkıdır.

* 12 adalar hakında yeni bir antlaşma talep ederek.Yunanistanı uluslararası düzeyde psikolojik olarak sıkıştıyarak 12 adanların hepsini olmasa bile bize yakın en az 3 yada 4 adayı almamız mümkün olabilir.

* Bu konuda araştırma yapılması gerekir diye düşünüyorum. Türkiye olarak bu konuda kamuoyu oluşturmak gerekir. Ne yazık ki  Türkiye için acı bir geçek ise kuruluş savaşıda zafer kazan bir milletin Misaki mili sınırları içinde bulunan. Kuzey Irakta,ki  Musul Kerkük ve Batı Trakya daki Selanik ve nüfusun en az yüzde 80  müslüman ve Türk olan bölgeleri savaşta değil masada kaybetmesi acı bir olaydır.
  
                                   
   Oğuz Kağan Neşeli


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık