OVALI EMİSYON SOL
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 08 Mart 2018, Perşembe 13:05
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

ALKOL VE UYUŞTURUCUDAN UZAK DURUN

ALKOL VE UYUŞTURUCUDAN UZAK DURUN

İnsana sarhoşluk veren içeceklere genel olarak “Alkol” veya “İçki” adı verilir. Esrar, eroin, kokain, afyon, morfin gibi insanın sinirlerini uyuşturan ve tahrip eden maddelere de “Uyuşturucu” adı verilir. Ferdî ve ictimâi birçok zararları bulunan alkollü içecekler ve uyuşturucular birçok kötülüklerin, ahlaksızlıkların ve hastalıkların müsebbibidir.. İçki ve uyuşturucular, insanın sağlığını olumsuz olarak etkilediği gibi, dini ve sosyal hayatına da telafisi mümkün olmayan pek çok zararlar verir. İçki ve uyuşturucu kullanan insan, öncelikle Allah’ın haram kıldığı bir şeyi yaptığı için büyük günah kazınır, bunun yanında içkili olduğu zamanlarda başta namaz olmak üzere birçok ibadetleri yapamadığı için de günah kazanır. İnsan, birçok kötülüğü, fenalığı ve ahlaksızlığı sarhoş iken işler. Bu da insana büyük zararlar verir. Çünkü alkol ve uyuşturucular; insanın akıllı ve mantıklı düşünmesini engeller. İçkinin ve uyuşturucunun girdiği yerde sevgi, saygı, dostluk, kardeşlik, barış ve huzur gibi insanî ve ahlâki değerler zayıflar veya yok olur. Tv haberlerinde veya gazete haberlerinde alkol ve uyuşturucuyla ilgili şu olumsuz haberleri izlemiş ve okumuşsunuzdur; “komşu kadını altınları için öldüren kişinin aşırı alkol aldığı öğrenildi” “Evinde ölü bulunan genç kızın uyuşturucu komasına girdiği anlaşıldı” “Meyhaneye dost giren iki arkadaş içkiyi fazla kaçırınca tartışma sonucu arkadaşını öldüren kişi polise teslim oldu” “Eve sarhoş gelen öfkeli koca beylik tabancasıyla önce iki çocuğunu öldürdü sonra karısını öldürdü sonra da kalan tek kurşunla intihar etti.” Alkol ve uyuşturucunun en büyük zararı insanın aklınadır. Birçok akıl hastalıklarının sebebi alkol ve uyuşturuculardır. Alkol ve uyuşturucular, insanın aklını, iradesini ve düşünme yeteneğini felç eden sinsi bir düşmandır..

Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olanların pek çoğu mantıklı ve doğru düşünme yeteneğini kaybederler. Aklın yerini alkol ve uyuşturucu alırken, mantığın ve iradenin yerini ise nefsani arzular ve hayaller alır. Bu da insanı felaketten felakete sürükler. Ülkemizde alkol ve uyuşturucu kullananların sayısı ile bu maddelerin kullanım miktarı her geçen gün hızla artmaktadır. Bu da toplumda huzuru ve güveni bozan birçok gayri ahlaki olayların yaşanmasına ve artmasına sebep olmaktadır. Kavgalar, cinayetler, intiharlar, aile içi geçimsizlikler, boşanmalar, fuhuş, hırsızlık, gasp, kapkaç gibi birçok kötülüklerin ve ahlaksızlıkların sebeplerinden biri de alkol ve uyuşturucu alışkanlığıdır. Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam bir hadisinde şöyle buyurur:“İçki tüm kötülüklerin anasıdır.”

Ferdî ve ictimâi pek çok zarara sebebiyet veren alkol ve uyuşturucunun zararı sadece içene değil, tüm insanlaradır, tüm insanlığadır. Bu nedenledir ki Yüce Allah insana sarhoşluk veren her türlü alkollü içeceği ve uyuşturucuyu haram kılmıştır. Yüce Allah Kur’anda şöyle buyurur: “Şeytan içki ve kumar ile aranıza kin ve düşmanlık sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?” (Mâide-91)

İçki ve uyuşturucunun zararları herkes tarafından bilinmesine ve görülmesine rağmen, insanlarımızın hâla içki alışkanlığını terk etmemesi veya edememesi, bu amansız düşmanın ne kadar tehlikeli ve ne kadar sinsî bir düşman olduğunu anlamaya yeter de artar!.. Alkol ve uyuşturucunun insanda yaptığı tahribat; insanı zehirleyip anında öldüren akrep ve yılanın zehirinden daha fazladır. Bugün dünyada büyük bir toplumsal tehlike olarak kabul edilen içki ve uyuşturucu kullanımının ülkemizde de hızla yayılması, lise ve ilköğretim çağındaki çocuklarımıza kadar inmiş olması, tehlikenin ne kadar büyük olduğunu çok açık olarak göstermektedir. İçki, sigara ve uyuşturucu ticareti yapan ve insanlarımızı zehirleyen alkol ve uyuşturucu tacirlerinin yanında, bir de her gün televizyonlarda yayınlanan içki ve sigara sahneli dizi ve filmler ile okulların yıl sonunda düzenledikleri alkollü ve içkili mezuniyet ve moral gecelerinde gençlerin içkiye ve alkole özendirilmesini de eklerseniz, tehlikenin boyutunun ne kadar vahim olduğunu görürsünüz.

Bazıları içkiyi medeniyetin bir göstergesi olarak göstermeye çalışır. Bu ise daha vahim bir durumdur.Halbuki, hiçbir kötü ve zararlı şey, asla medeniyetin bir ölçüsü ve parçası olamaz!.. Zira medeniyet demek; sağlık demektir, huzur ve mutluluk demektir!.. Sorarım size, bu güzelliklerin hangisi içki,sigara ve uyuşturucuda var?.. Medeniyet, içki ve uyuşturucu ile değil, akıl ve ilimle, kültür ve sanatla, ahlak ve faziletle elde edilir ve yükseltilir. İçkiyi, sigarayı ve uyuşturucuyu sevenler ve onları müdâfa edenler olabilir, ama şunu unutmayın ki, İçki ve uyuşturucu, onu övenleri, kullananları ve içenleri asla sevmez ve acımaz. Dereler ki;“Şeytan kendi gidemediği yerlere içki gönderirmiş” İçki bazılarını mutlu etse de o, insanlığın ebedi düşmanıdır. Şunu da unutmayın, ara sıra içmekten bir şey olmaz bahanesine sığınarak içki kullananların pek çoğu sonunda alkolik olmuşlardır.Hem kendilerinin huzurunu ve sağlığını bozmuşlardır hem de başkalarının!..

İnsana ve topluma maddî manevî yönden pek çok zarar veren, insan sağlığını ve toplum huzurunu bozan içki, sigara ve uyuşturucu gibi alkollü ve zararlı içeceklerden mutlaka uzak durmalıyız, ailemizi, çocuklarımızı ve dostlarımızı da uzak tutmaya gayret etmeliyiz. Alkol ve uyuşturucunun zararları aileden başlayarak, okullarda, camilerde ve toplumun her kesiminde çok ciddî bir şekilde anlatılmalı ve insanlar, alkol, sigara ve uyuşturucu felaketinden korunmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık