ovalı hasar destek dikey sol
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 10 Mayıs 2019, Cuma 10:22
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Anne Duâsı Rahmettir

Anne Duâsı Rahmettir

Muallimosman- Mûsa aleyhisselam bir gün, Cenâbı Allah’a duâ ederek Cennette kendisine komşu olacak kişiyi bildirmesini niyaz etti. Cenâbı Allah Hz.Mûsa’nın bu duâsına icabet etti ve Cennette kendisine komşu olacak kişinin vasfını bildirdi. Mûsa aleyhisselam o kişiyi buldu, o kişiye misafir oldu. O kimse gelenin Hz.Mûsa olduğunu bilmiyordu ve onu tanımıyordu. Ama misafirleri seven o kişi kendisine gelen her misafiri kabul ettiği gibi Hz.Mûsa’yı da kabul etti. Onlar eve geldiklerinde zaman akşam vaktiydi. O kişi hemen ocağı yaktı ve bir çömlekte et haşlaması pişirdi. Et piştikten sonra ondan bir parça aldı küçük, küçük dilimledi ve bir tabağa koydu. O çömlekten bir parça daha et aldı, onu da küçük, küçük parçalara ayırıp bir tabağa koydu, terbiyeledi.. Adam, o et tabaklarından birini Hz.Mûsa’nın sofrasına koydu ve: “Sen yemeğini ye! Yoldan geldin acıkmış olmalısın. Seninle sofraya oturamadığım için kusuruma bakma. Benim âcil yapmam gereken bir işim var. Onu bitirince ben de sofraya gelirim ” dedi ve diğer tabağı alarak bir odaya gitti. Hz.Mûsa, adamın yapacağı işi merak etti. Yemeği yemek yerine o adamı izledi. Adam bir odaya gitti ve odada tavanda asılı olan büyük bir zembil indirdi. İçinde; beli bükülmüş, zayıf ve yaşlı bir kadın yatıyordu. Adam o kadını zembilden çıkardı, yemeğini yedirdi ve tekrar yatağına yatırdı.. Sonra Hz.Mûsâ’nın bulunduğu odaya geri döndü. Adam Hz.Mûsa’nın yanına geri geldiğinde baktı ki, misafiri yemeği yememiş. Adam, Hz.Mûsa’nın önünde bulunan tabağı alarak ocağa götürdü ve yeniden sıcak etten bu defa hem kendisi için hem de Mûsa aleyhisselam için iki tabak koydu ve tekrar sofraya getirerek Hz.Mûsa’ya buyur etti. Kendisi de sofraya oturdu. Ama Hz.Mûsâ yemeğe başlamadan önce ona şöyle dedi: “Sen bana, önce o zembildeki kadının durumunu anlat.. Sen onu bana anlatmadıkça bir lokma bile yemem.” dedi.

O kişi Hz.Mûsa’ya olup bitenleri şöyle anlattı; “Ey yolcu! O zembilin içindeki yaşlı kadın benim anamdır. Çok yaşlı olduğu için kendine bakacak takati yoktur, yürüyemez, kalkamaz, konuşamaz. Ona bakacak evde bir kimsem de yok. Ona, kurt, köpek gibi yırtıcı hayvan veya, yılan, akrep gibi haşerât zarar verir diye korkumdan ona zembilden bir yatak yaptım.

Her gün sabahleyin, onu o zembile koyup o tavana asıyorum ve işe gidiyorum. Eve geldiğimde ilk önce onun temizliğini yapıyorum, yemeğini yediriyorum, yatağına yatırıyorum sonra kendi istirahatime ve işime bakıyorum” dedi. Hz.Mûsa tekrar sordu; “Bir şeyi daha merak ettim. Sen ona yemek yedirdikten sonra, o sana dudaklarıyla bir şeyler mırıldandı, sen de “Âmin!” dedin. O sana ne dedi?” Adam: “Anam her defasında bana: ‘Allah, seni Cennette Hazreti Mûsâ’ya komşu kılsın!’ diye duâ eder. Ben de “Âmin!” derim.” dedi ve arkasından da ekledi: “İşte anam böyledir, benim için böyle her gün güzel duâlar eder.

O zamana kadar, kim olduğunu söylemeyen Mûsa aleyhisselam şöyle dedi: “Ey sâlih insan! Annenin sana cennette komşu olmasını istedği kişi benim Ben, Allah’ın Rasûlü Mûsa’yım. İnşaallah hep birlikte Cennette birbirimize komşu oluruz” dedi.. İşte, size bir ananın hayır duâsından bir örnek. Aslında tüm Anneler böyledir. Onlar sıkıntılı ve acılı günlerinde dahi hep çocuklarını düşünür. sadece çocuklarının mutluluğunu ve geleceğini düşünürler. Çocukları için her türlü sıkıntıya ve acıya katlanırlar. Çocuklarına asla gönül koymazlar. Çocuklarından kendileri için hiçbir gelecek beklentisi düşünmezler ve Onlar, bütün bu zahmetlere karşılık çocuklarından sadece temiz bir sevgi, güler bir yüz, tatlı bir söz, güzel bir davranıştan başka bir şey arzu etmezler.. Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed'in (a.s) "Cennet Anaların ayakları altındadır." buyurduğu gibi cennete giden yollar onların gönlünü kazanmaktan geçmektedir!.. Onların hayır duâsını almaktan geçmektedir!.. Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (a.s) bir gün ashabıyla otururken üç defa şöyle dedi: "Burnu sürtülsün! Burnu sürtülsün! Burnu sürtülsün!" Orada bulunanlardan biri: "Kimin burnu sürtülsün Ey Allahın Rasûlü?" dedi. Peygamberimiz şöyle buyurdu: "Yanında anne-babasından biri veya ikisi ihtiyarladığı halde, onların gönlünü kazanarak Cennet'i hak edemeyeni burnu sürtülsün.” Hz.Âişe bir gün yanında iki çocuğu olan bir kadını görünce onlara yemeleri için üç tane hurma verdi. Kadın bu üç hurmadan ikisini çocuklarına birercik verdi ve diğer hurmayı da kendisi yemek üzere tam ağzına götürmüştü ki, çocuklar onu da istediler. Kadın çok aç olduğu halde o hurmayı yemeyerek ikiye böldü ve yarımşar olarak çocuklarına verdi. Hz.Âişe, gördüğü bu manzarayı peygamberimize anlatınca peygamberimiz şöyle buyurdu:“Yâ Âişe! Sen biliyormusun ki, Allah, o yarım hurma sebebiyle o kadına cenneti vâcip kıldı.” İşte, kalbinde Allah sevgisi bulunan bütün anneler böyledir. Bu nedenle onların hayır duâları Allah katında çok değerlidir!... Ve biliniz ki, Ana hakkını gözeten, anasına iyilik ve hizmette bulunan kimsenin Allah katındaki mükafatı daima rahmet ve berekettir. Bu nedenle Allaha ve âhiret gününe inanan her insan; Yüce Allah’ın Kur’anda: “ Rabbiniz yalnız

kendisine ibadet etmenizi ve Anne ve babanıza iyilik etmenizi emreder. Eğer o ikisinden biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlarsa onlara karşı ‘Öf’ bile deme! Onları azarlama!. Onlara daima güzel söz söyle. Onlara acı ve himayen altına al.ve şöyle de: ‘Ey Allah’ım, Onlar bana küçükken merhamet ettikleri gibi sen de onlara merhamet et.” (İsrâ-23,24) buyurduğu gibi gücü nisbetinde Annesine iyilik ve ihsanda bulunmalı. Onların maddî ve manevi ihtiyaçlarını gidermeli ve Onlara her zaman güzel duâda bulunmalı.. Peygamberimiz bir sözünde şöyle buyurur: “İnsanı cennete ulaştıracak en iyi amel Ana- babaya iyilik etmektir.” İmanınz kavi ameliniz sâlih, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık