ovalı hasar destek dikey sol
OVALI EMİSYON SAĞ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 02 Kasım 2018, Cuma 12:18
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

ÇOCUKLAR ve KİTAPLAR

ÇOCUKLAR ve KİTAPLAR

(Dünya Çocukları Kitap Haftası vesilesiyle )

 

muallimosman Çocuklar; neslin ve mutluluğun devamını sağlayan, aileye neşe ve huzur veren birer sevgi pınarıdırlar. Biraz büyüdüklerinde iyilik ve yardımda, sevgi ve saygıda ailesine ve çevresine katkı sağlayan ve güç veren hayat iksiridirler. Onları sevmek ve korumak bizlerin kutsal bir görevidir. Kitaplar ise insana bilgi ve hakikatleri akıtan ilim pınarlarıdır. Edep ve âdabı, ahlak ve medeniyeti öğreten hayat rehberidirler. İnsanlar sahip oldukları bilgilerin ve kültürlerin büyük bir bölümünü okudukları kitaplardan elde ederler. Bu yönüyle kitaplar insanlar için tükenmez bir ilim ve medeniyet hazinesidirler. Çocuklar neslin devamı için lüzumlu iken, kitaplar da ilmin, hayatın ve medeniyetin idamesi için lüzumludur. Her ikisi de Yüce Allah’ın biz kullarına bir ihsanıdır. Bu nedenle her iki değeri de sevmek ve korumak insanların kutsal görevidir.

İnsanların özellikle iyi ve kötü alışkanlıkların bir çoğunu çocuk yaşlarında kazandıklarını düşünürsek kitaplar çocuklarımız için de çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarımıza küçük yaştan itibaren kitap sevgisini ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Bunun yolu da birlikte kitap okumaktır.. Amerika, İngiltere, İtalya gibi ülkelerde çocuklar yatağa yatırılırken; onlar uyuyuncaya kadar anne, baba, dadı, büyük anne veya büyük babadan biri mutlaka onlara kendi kültürlerinden derlenmiş bir masal veya hikaye kitabı okur. Bundan amaç; hem onlara milli kültürlerini öğretmek, hem hayal güçlerini geliştirmek, hem de onlara kitap sevgisini aşılamaktır. Onlar biraz büyüdüklerinde ise, bu defa baba ve anneler; akşamları onlara kitap okuturlar ve kendileri dinlerler. Bu da ailenin her ferdine kitap okuma alışkanlığı kazandırır. İlk emri “Oku!” olan, ilme ve okumaya büyük önem veren ve bir saatlik ilim tahsilini bir gecelik nafile ibadetten daha faziletli gören İslam dininin mensubu olan bizler bu güzel alışkanlığı neden yapmayız acaba?.. Çocuklarımızı yatağa yatırırken onlara niçin kendi kültürümüze ve tarihimize ait bir hikaye veya bir kıssa okumayız acaba?.. Onlara kitap okutup niçin dinlemeyiz acaba?.. Neden kitap okumayı sevmeyiz de tüm aile fertleri akşamları TV karşısına dizilip; kin, nefret, haset, kıskançlık, bencillik, çıkarcılık, düşmanlık gibi kötü duyguları aşılayan, faydasız ve hayasız dizileri zevkle izleriz ve dinleriz veya çağımızın hastalığı cep telefonu bağımlısı oluruz?.. Bunları hiç düşündünüz mü?..

Biliniz ki; kitapsız büyüyen çocuklar, bilgisiz ve kültürsüz yetişeceklerinden çevrenin kötü ve zararlı tuzaklarına çabuk düşerler. Sonunda da kendilerine ve çevresine zararlı bir kişilik kazanırlar. Bu da hem kendileri, hem aileleri hem de yaşadığı toplum için büyük bir felaket olur. Bugün “sokak çocukları” diye adlandırılan sahipsiz çocuklar veya onların anne ve babaları kitapla terbiye edilemedikleri için ve dolayısıyla dinlerini ve kültürlerini iyi öğrenemedikleri için hırsızlıktan tutun da kapkaççılığa, soyguna, cinayete, esrar ve eroin bağımlılığına, asker ve polis taşlamaya kadar varan birçok kötülüğün ve zararlı alışkanlığın girdabına ve bataklığına düşmüşlerdir.

Eğer evinizde ve okulunuzda çocuklarınızın okuyacağı kitaplarınız ve kitaplığınız yoksa siz çocuklarınızı sevmiyorsunuz demektir. Zira; sevmenin ve sevilmenin, erdemli ve medeni olmanın anahtarı kitaplardır. Çiçekler solar, yiyecekler bozulur, çürür. İnsanlar hastalanır, ölür. Ama kitaplar; sevildikçe, okundukça kıyamete kadar insanlığa rehber olur…

İnsanın karakteri okuduğu kitaplarla ölçülür. İnsanın kitap okuyup okumadığı, onun söz ve davranışlarının güzelliğinden veya çirkinliğinden hemen anlaşılır. Öyle büyük okul bitirmiş insanlar vardır ki, onların kişilikleri ve karakterleri yaptığı tahsille doğru orantılı değildir!.. Neden?.. Çünkü kitap okumamışlardır!.. Bu nedenle çocuklarımıza daha küçük yaştayken kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız ki, çocuklarımızın bilgisi, kültürü, şahsiyeti ve haysiyeti onun yaratılış mükemmelliğiyle uyumlu olsun!.. İyi ve güzel alışkanlıklar kazanarak kendisine ve çevresine faydalı medenî bir insan olsun. Çocuklarımıza hediye alırken, onlara aldığımız hediyelerin içinde mutlaka onlara uygun bir de kitap bulunsun!.. Sadece çocuklarımıza değil tüm sevdiklerimize götürdüğümüz hediyeler arasında mutlaka kitap bulunsun ki, milletçe kitap okuma alışkanlığını birlikte kazanalım. Tüm hediyeler bir gün değerini kaybeder veya eskir, kırılır, ama kitabın değeri ve kıymeti kıyamete kadar sürer.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık