ovalı hasar destek dikey sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 22 Mayıs 2019, Çarşamba 13:56
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

FITIR SADAKASI (FİTRE) ve FAZİLETİ

FITIR SADAKASI (FİTRE) ve FAZİLETİ

Muallimosman – Fıtır Sadakası; Ramazan ayına mahsus mâli bir ibadettir. Fıtır sadakasına kısaca “Fitre” de denir. Fıtır sadakası (fitre); Hür, Müslüman ve akıl bâliğ olan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar (nisab miktarı) mala veya paraya sahip olan her müminin her sene Ramazan ayında vermekle mükellef olduğu bir sadakadır. Yüce Allah Kur’anda şöyle buyurur: “ Oruç sayılı günlerdir. Sizden kim hasta veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı günleri diğer günlerde tutar. Orucun zorluklarına dayananların üzerine düşen, fidye (fitre) olarak bir yoksulu doyurmaktır. Kim bir mecburiyeti olmaksızın içinden gelerek iyilik yaparsa bu onun için hayırlı olur.” (Bakara-184) Bu ayetin ışığında Müslümanlar mükellef olsunlar olmasınlar fitrelerini verirler. Hatta aile efradının tümü için ayrı ayrı fitrelerini verirler. Böylece Allaha olan şükürlerini hep birlikte edâ ederler.

İslam Dininde emredilen her ibadette insanlar için mutlaka ferdi ve ictimai, dünyevi ve uhrevi bir çok hikmetler ve faydalar vardır. Fıtır sadakası da öyledir. Fıtır sadakası; bu dünyada müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirir. Sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı, toplumsal birliği ve barışı tesis eder. İnsanı Allah’a daha çok yakınlaştırır. Ve O’nun rızasını ve hoşnutluğunu kazandırır. Ahrette ise, onu cehennem ateşinden koruyan bir kalkan, cennet nimetlerine kavuşturan bir akçe olur. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “Yarım hurma ile de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyun.”

İbadetlerin, duâların ve sâlih amellerin en çok kabul edildiği Ramazan ayında Müslümanlar fakir ve ihtiyacı olanlara Fitrelerini vererek hem onların duâsını alırlar, hem de Yüce Allah’ın rızasını kazanırlar. Fıtır sadakasının maddi miktarına bakıldığında; bu küçük bir meblağ olarak görülse de onun Allah katındaki değeri oldukça kıymetlidir. Zira yüce Allah Kur’anda şöyle buyurur: “Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tahıl tanesi bulunan bir tohum gibidir. Allah dileyene kat kat verir. Allah lütfu bol olandır, O, hakkıyla bilendir.” (Bakara- 261) Bu anlamda peygamberimizin şu hadisi dikkat çekicidir: “Bazen bir dirhem, bin dirhemi geçer.” Bu ayetten ve bu hadisten şunu anlıyoruz; verilen sadakanın çokluğundan ziyade niyet ve samimiyet önemlidir. İhlasla verilen az sadaka cimrilikle ve gösterişle verilen çok sadakadan üstündür. Fıtır sadakası; veren için belki çok küçük bir miktar olabilir, ama ona ihtiyacı olanlar için çok büyük değer ifade eder. Şunu biliniz ki, suyun gözünde oturanlar için bir tas suyun pek değeri yoktur, ama çölde susuzluktan kıvranan biri için bir tas su çok şeydir!. İşte fakir ve yoksul için Fitre de böyledir!. İnsan sevdiği şeylerden ikram ve tasadduk etmek suretiyle bir yandan insanların duâsını kazanırken diğer yandan da Cenâbı Allah’ın rızasını kazanmış olur. İşte Fıtır sadakası da bunlardan biridir. Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhamed aleyhisselam, bir hadisinde şöyle buyurur: “Kim aç bir kimseyi doyurursa, Allah da o kimseye Cennet meyvelerinden ikram eder. Kim çıplak bir mü’mini giydirirse Allah da o kimseye Cennet elbisesi giydirir.”

Zekat, fitre ve sadakalarla aç, yoksul ve muhtaç insanların yardımına koşmak; insanı cimrilikten ve mala olan bağımlılıktan kurtardığı gibi o kimseyi hem cömert, hem de takva sahibi yapar. Cimrilik ve tamahlık insanı cehenneme sürüklerken, cömertlik ve takvâ insanı cehennemden korur, onu Cennete götürür. Allah Kur’anda şöyle buyurur: “Gece-gündüz, açık ve gizli mallarını Allah için harcayanların mükafatını Rab’leri verecektir. Onlara korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir de.” (Barka-274)

Fitrelerin verileceği parasal miktar her yıl o mahallin müftülüklerince fıkha uygun olarak belirlenir ve müminlere duyurulur. Onların duyurusu asgarisidir. Ama mümin daha çok infak ederse karşılığını daha fazla alır!.. Fıtır sadakası insanın küçük günahlarına kefaret olacağı gibi onu birçok belâ ve musibetlerden de korur. Fıtır Sadakası; müslümanın Ramazan ayında işlemiş olduğu küçük günahlar ile diğer bazı kusur ve hatalarının bağışlanması için çok önemli bir infaktır. Ramazan ayında verilen Fitre Allah için yapılan bir iyilik olduğu gibi orucun eksiklerini tamamlayan bir fidye olur. Fitrelerin bayramdan önce, Bayram namazından önce verilmesi gerekir. Bu konuda peygamberimiz şöyle buyurur: “Kim onu namazdan önce verirse makbul bir zekât olur. Kim de namazdan sonra verirse o sadakalardan bir sadaka olur.” Niyetiniz hâlis, orucunuz ve fitreniz makbul, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!..

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık