OVALI EMİSYON SOL
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 05 Temmuz 2018, Perşembe 23:26
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

HARAM VE KÖTÜ SÖZLERDEN UZAK DURUN!

HARAM VE KÖTÜ SÖZLERDEN UZAK DURUN!

 

Muallim Osman - Yüce Allah faydası olmayan , çirkin, zararlı ve kötü sözleri konuşmayı yasaklar ve onları günah sayar. Doğru, temiz, iyi, güzel ve faydalı sözleri över, tavsiye eder ve sözün güzelliğine göre mükafatlandırır. Yüce Allah Kur’anda şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söyleyin! Böyle yaparsanız Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar.” (Ahzab-70) Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) de bir sözünde: “Her güzel söz sadakadır.” buyurarak güzel sözlerin Allah katında güzel bir değeri ve mükafatı olduğunu müjdelemektedir. Bu nedenle insan haram ve kötü sözlerden uzak durmalı iyi, faydalı ve güzel sözler söylemelidir.

İnsanı diğer canlılardan üstün kılan özelliklerden biri de Cenab-ı Allah’ın insana bahşettiği konuşma yeteneğidir. İnsan, duygu ve düşüncelerini, istek ve arzularını, dilek ve temennilerini çoğu kez konuşarak ifade eder. Bu nedenle herkes konuşur. Ama mühim olan konuşurken, “Nelerin konuşulduğu”, “Hangi sözlerin sarfedildiği” dir. Öyle sözler vardır ki; insanı belaya ve felakete sürükler, şirke ve küfre götürür!... Bu nedenle insan; aklına gelen her sözü söylememelidir, aklına gelen her şeyi konuşmamalıdır. Aksine her konuştuğu sözü düşünerek, tartarak ve seçerek konuşmalıdır!... Haram ve kötü sözlerden uzak durmalıdır. Yoksa, İnsan söylediği sözler nedeniyle bela ve felaketlere sebep olabileceği gibi iffetini ve imanını da kaybedebilir. Peygamberimiz bir gün arkadaşlarıyla otururken: “Ana-babanıza küfretmeyin! Ana-babanıza küfretmeyin!” dedi ve bunu tekrarladı durdu. Sahabeden biri söze girerek; “Ey Allah’ın Rasulü! İnsan kendi ana-babasına küfreder mi?” dedi. Peygamberimiz de buyurdu ki; "Bir kimse birisinin ana-babasına söver, o da karşılık olarak onun ana- babasına söver. Böylece o kimse kendi ana-babasına sövmüş olur." buyurdu. (Buhari) Müslüman, özellikle küfürlü sözlerden sakınmalıdır. Zira en tehlikeli sözler küfürlü sözlerdir. Bazen bilerek veya bilmeyerek kullanılan öyle sözler vardır ki, çoğu tehlikelidir. İnsanı günaha, şirke ve küfre götürenleri çoktur... Bunların birçoğu kul hakkına tecavüzdür ve Cenab-ı Allah’ın azabını gerektiren tehlikeli ve haram sözlerdir...(!) “Allah belanı versin!”, “Allah canını alsın!”, “Allah seni kahretsin!”, “Canın çıksın! “Sürüm sürüm sürünesin!”, “Canın cehenneme!”, “Salak herif!”, “Aptal insan!”, “Geri zekalı!”, “Domuz suratlı herif!”, “Ben Allah-mallah tanımam!”, “Allah da gelse seni elimden kurtaramaz!” “ “Buraya Allah uğramaz!” , “Seninle cennete bile gitmem, bunu Allah yazdı ise bozsun!.. v.s.

Bir kızgınlık, bir öfke, bir nefret ve bir husumet neticesinde söylenen ve insan onuruna yakışmayan ve Allahın rızasına uymayan sözlerin hepsi insan için tehlikelidir. Bunlar insanı kötülüğe ve günaha sürükleyen ve imandan uzaklaştıran çirkin ve kaba sözlerdir. Birçoğu insanı şirke ve küfre ve dolayısıyla cehennem ateşine sürükleyen sözlerdir. Allah korusun! İnsan, farkında olmadan söylediği bu tür kötü çirkin ve haram sözler nedeniyle iffetsiz ve imansız olarak gidebilir. Bu nedenle insan, mutlaka kötü, çirkin ve haram sözlerden uzak durmalıdır.

Allah korkusu olmayan insanlar, her şeyi konuşur, onlar için konuşmak kolaydır. Onlar aklına geleni söyler, aklından geçeni ölçmeden tartmadan ve düşünmeden konuşur. Sözün nereye gittiğini düşünmez. Helal mı, haram mı demez. Faydalı mı zararlı düşünmez. İnsanları incitir mi incitmez mi?. Hesap etmez. Onlar sadece nefislerini ve kendilerini düşünürler. Ama yüreğinde Allah inancı ve Allah korkusu taşıyan bir mü’min konuşmasına çok dikkat etmelidir. Ve her mü’min Yüce Allahın “Kim zerre miktarı iyilik yaparsa mükafatını görecektir, kim de zerre miktarı kötülük yaparsa o da cezasını görecektir.” (Zilzal-7,8) ikazını unutmamalı konuştuğu her sözün hesabını bir gün mutlaka Allah’a vereceğini bilmeli ve peygamberimizin : “Allah’a ve ahiret gününe inanan kimse, ya hayır (faydalı söz) söylesin, ya da sussun!” öğüdü doğrultusunda konuşacağı her sözü düşünerek, tartarak ve seçerek konuşmalıdır. Allah’ın rızasına uygun olup olmadığına bakarak konuşmalıdır. Daima sözün iyisini, doğrusunu ve temizini seçerek konuşmalıdır. Bu bağlamda Mümin; kalbini ve dilini kirleten, kendisini, yakınlarını, dostlarını ve çevresindeki insanları inciten ve üzen, insanı günah bataklığına iten ve cehennem ateşine sürükleyen her türlü kötü, çirkin zararlı ve haram sözlerden uzak durmalıdır. İmanınız kavi, sözünüz güzel, ameliniz sâlih, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık