OVALI EMİSYON SOL
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 13 Eylül 2018, Perşembe 12:36
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?..

HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?..

(2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı öğrencilerimize ve milletimize hayırlı olsun)

 

muallimosman - Cenâbı Allah, Kuran’da şöyle buyurur:“De ki:”Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? (Zümer-9) Milli Şâirimiz M.Akif de Safahat’ında bu ayeti yorumlarken şöyle der ”Olmaz tabi.. biri insan biri hayvan. Öyleyse ”cehalet” denilen yüz karasından kurtulmaya azmetmeli insan.” Topluma baktığımızda, kötülükleri ve hayasızlıkları işleyenlerin büyük çoğunluğunun bilgisiz ve cahil insanlar olduğunu görürsünüz. Çünkü; Her türlü kötülüğün, sapıklığın ve zulmün temelinde bilgisizlik veya cehalet vardır. Kötülüklerin ve felaketlerin kaynağı olan cehalet; insanı bu dünyada huzursuzluğa ve mutsuzluğa sürüklediği gibi, işlediği kötülükler ve yaptığı zulümler nedeniyle kazandığı günahlar sebebiyle insanı ahirette de cehennem ateşine sürükler.

Hak ve hakikatin, fazilet ve medeniyetin akçesi olan ilim; tükenmez bir hazine olarak Allahın kullarına bahşettiği büyük bir nimettir. İlim; insanları hidayete, rahmete ve fazilete ulaştıran mutluluk ve kurtuluş reçetesidir. İlimle elde ettiği meziyetlerle yaptığı hayırlı ve faydalı işler sayesinde insan; insanların takdirini ve duâsını, Allahın sevgisini ve rızasını, ahretin sonsuz mutluluğunu ve saadetini elde eder. Onun içindir ki, Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “Dünyayı isteyen ilme sarılsın. Ahireti isteyen ilme sarılsın. Her ikisini isteyen yine ilme sarılsın

İlim bir taraftan insanın dünya hayatını mükemmelleştirirken, diğer taraftan da insanın ruh ve mânâ alemini aydınlatarak onu olgunlaştırır, kemale erdirir ve mükemmel bir kişiliğe ulaştırır, hikmet ve fazilet sahibi kılar. Allah’a iyi bir kul, insanlara iyi bir arkadaş ve güzel bir dost olmayı öğretir. Yüce Allah bir ayette şöyle buyurur: “ Allah’ın kulları arasında O’ndan en çok sakınanlar ilim sahipleridir.” (Fâtır-28) Yüce Rabbimiz bizlere şöyle duâ etmemizi öğütler: “Ey Allah’ım! Zihnimi ve ilmimi artır ve beni sâlihlerden kıl!” Rabbimiz bir saatlik ilmî çalışmayı bir gecelik nafile ibadetten daha üstün ve daha faziletli görür.

Bir kimse, kendisini ilmiyle ne kadar överse övsün, Namık Kemal’in bir sözünde: “Âyinesi iştir kişinin lafa bıkılmaz” dediği gibi siz onun karakterini ve insanlığını onun sözlerine, davranışlarına ve yaptıklarına bakarak anlayabilirsiniz. Çünkü ilim sahibi olanlar; güzel söz ve güzel davranışlarıyla, doğru düşünceleriyle ve mütevâzi yaşayışlarıyla insanlara iyi örnek olan faziletli insanlardır. Allah’tan hakkıyla korkan ve sakınan insanlardır. Kul hakkına, insan haklarına tecavüz etmeyen âdil, müşfik ve merhametli olan insanlardır. Yoksa, Gönül dostu Yunus Emre’nin: “İlim, ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen ya bu nice okumaktır!” dediği gibi eğer insan haddini ve Rabbini bilmeden yaşıyorsa o kimsenin ilminden söz edilemez.

Merhameti, iyiliği, şefkati, doğruluğu, dürüstlüğü, dostluğu, kardeşliği, sevgiyi ve tevâzuyu her zaman ilimde ve âlimde bulursunuz. Kini, nefreti, isyanı, kötülüğü, düşmanlığı, hasedi, yalanı, yalan şahitliği, aldatmayı, sahtekarlığı, nifakı, kibri ve böbürlenmeyi ise; cehalette ve cahillerde görürsünüz. Zira, ilim olmadan, Allah’ı bilmek ve O’na gerçek kul olmak mümkün olmaz. İlim olmadan islamı anlamak ve yaşamak da mümkün olmaz. İlim olmadan dünya hayatını huzurlu ve mutlu bir şekilde sürdürmek de mümkün olmaz.. İlim olmadan ahireti kazanmak da mümkün olmaz. İşte, bu günkü insanlığın sıkıntısı budur; ‘cehalet ve bağnazlık! Bu nedenle insan M.Âkif’in dediği gibi cehaletten kurtulmalı ve ilim sahibi olmanın yolunu aramalıdır. Bilgisizlikten ve cehaletten kurtulmak için mutlaka okumalı ve öğrenmelidir. İlmin öğretildiği okullarda okumalı, ilim meclislerine devam etmeli, alimlerin ve âriflerin ilminden istifade etmeli. Başta mukaddes kitabımız Kur’anı kerim olmak üzere kütüphanelerdeki kitapları okumalı ilim ve hikmet pınarlarından gıdalanmalıdır.

Yeni Eğitim ve Öğretim yılının başladığı ve okullarımızın açıldığı şu günlerde milletçe bu konuları bizler de bir kez daha tefekkür edelim. Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselamın bir hadisinde: “Ya öğreten olun, ya öğrenen olun, ya da bunları sevenlerden olun, sakın dördüncüsü (yani cahillerden) olmayın, yoksa helak olursunuz.” buyurduğu gibi birbirimizin öğretmeni ve öğrenci olalım, kendimizi ve çocuklarımızı ilim ve kültürle mücehhez kılalım. Yoksa helâkımızı bekler dururuz.. İmanınız kavi, İlminiz feyizli, ameliniz sâlih, ömrünüz huzurlu ve bereketli olsun..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık