Yapar Oto Yıkama Sol yeni
Güneyler döviz sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 12 Nisan 2019, Cuma 11:17
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Huzurlu yaşamak istiyorsanız, İsraftan ve lüksten uzak durun, ölçülü ve sade yaşayın

Huzurlu yaşamak istiyorsanız

İsraftan ve lüksten uzak durun

ölçülü ve sade yaşayın

 

Muallim Osman - Yüce Allah Kur’anda ; “ Biz, yer yüzünü bir döşek, dağları da birer direk gibi kıldık!.. Sizleri de çifter, çifter yarattık!... Geceyi dinlenmeniz için bir örtü kıldık!... Gündüzü de çalışıp geçiminizi sağlama vakti kıldık... Üstünüze yedi kat sağlam göğü bina ettik... Orada nur saçan bir kandil gibi güneşi astık!... Size, tahıl ve meyveler versin diye bitkiler, ağaçlar ve sarmaş dolaş bağlar ve bahçeler yetiştirmeniz için sıkıştırılmış bulutlardan şarıl,şarıl yağmur yağdırdık.” (Nebe-6,16) buyurduğu gibi!.. Yüce Allah insanların sağlıklı ve feyizli bir ömür sürmeleri için sayısız nimetler yaratmış. Aldığımız nefes, içtiğimiz su, yediğimiz yiyecekler, çeşit çeşit gıdalar ve diğer nimetler.. Hepsi Allahın kulları için yarattığı nimetlerdir. Yüce Allah, her şeyi bir ölçüye ve düzene göre (ilahi Kader) yarattığı gibi insanı da insanın ömrünü de bir ölçü ve düzen içinde yaratmıştır. Bu nedenledir ki; eğer insan; ölçülü, dengeli ve düzenli yaşarsa ömrü feyizli, bereketli ve huzurlu olur Aksi halde geçmişte ve günümüzde olduğu gibi insanlar birçok bulaşıcı ve tedavisi güç hastalıkların, kötülüklerin, zulümlerin, musibetlerin ve felaketlerin içinde kıvranır durur. Huzursuz ve sıkıntılı bir ömür yaşamaya mahkum olur.. Allah bu konuda insanları Kur’anda şöyle uyarmaktadır: “Kim Allah’ın hududunu çiğnerse kendine yazık etmiş olur.” (Nisa-1)

Günümüz insanlarına baktığımızda, buna müslümanlar da dahildir, görmekteyiz ki, insanlar ölçüsüz ve düzensiz bir hayatın içinde ömür tüketmektedirler. Her şeyde müsrif ve doyumsuzdurlar. Lüks ve gösterişli yaşama hastalığı ruhlarını ve bedenlerini kuşatmış durumda. Çarşıda pazarda, markette, alış-veriş merkezlerinde ne görürlerse alıyorlar. İhtiyaç mı değil mi düşünmüyorlar!.. kazancı yeterli mi yetersiz mi düşünmüyorlar borca alıyorlar, taksitle alıyorlar, banka kredi kartlarıyla alıyorlar.. Hacca ve umreye dahi kredi kartıyla ve taksitle gidiyorlar!.. Yapılan araştırmalara göre; Günümüzde insanların


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık