Esmergil Baharat Sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 09 Haziran 2018, Cumartesi 11:38
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

KADİR GECESİ ve FAZİLETİ

KADİR GECESİ ve FAZİLETİ

Yarın akşam (10 Haziran 2018 Pazar akşamı ) Kadir Gecesi

Muallimosman - İslâm âleminde ihya edilen feyizli gecelerden biri de Ramazan ayı içinde yer alan KADİR GECESİ’dir. Ramazan ayı bütün ayların sultanı olduğu gibi Kadir Gecesi de bütün gecelerin sultanıdır. Kur’anın ifadesiyle bin aydan hayırlıdır. Bu geceyi değerli ve feyizli kılan en önemli şey; insanlık âlemi için bir hidayet ve kurtuluş kitabı olan Kur’an-ı Kerim’in peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam’a bu gece inmeye başlamasıdır. Yüce Allah, Kur’anda şöyle buyurur; “Şüphesiz ki biz, bu Kur’anı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi nedir bilirmisin? Kadir Gecesi; bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gece Rablerinin izniyle her türlü görev için yer yüzüne inerler de inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar insanlar için bir esenlik vardır.” (Kadr sûresi; 1-5)

Kadir Gecesinin Ramazan ayının hangi gecesi olduğu açık olarak bildirilmemiştir. Bununla beraber, sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselamın; “Siz, Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son on gecesindeki tekli gecelerde arayınız..” hadisi ışığında Kadir Gecesinin, Ramazan ayının son on gecesi içinde saklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda islam âlimlerinin büyük bir ekseriyeti, Kadir Gecesi’nin, Ramazan ayının 27.gecesi olduğu konusunda ittifak etmişlerdir. Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam da Ramazan ayının son on gününde Mescid’te îtikâfa çekilir ve son on gününü orada tefekkür, tesbihat ibadet ve duâ ederek geçirirdi.

Kadir Gecesi’nin bin aydan hayırlı olmasının hikmeti ise; bir rivayete göre şöyledir; Peygamberimiz bir sohbetinde, geçmiş kavimlerden anlatırken bir mü’minin, Allah için bin ay boyunca düşmanla cihat ettiğini övgüyle anlatmıştı. Bunun üzerine sahabeden bazıları; “Biz bir ömür boyu cihat etsek onun kazandığı sevaba ulaşamayız” diyerek o kimseye gıbta etmişlerdi. İşte, muhtemeldir ki, Yüce Allah, ömrü onlardan daha kısa olan müslümanların da en az geçmişteki o müminlerin cihatla kazandıkları sevap gibi sevap kazanabilmeleri ve Allah’ın rahmetinden ve mağfiretinden daha çok müstefîd olabilmeleri için Kur’an ifadesiyle “Kadir Gecesi” ni bin aydan hayırlı kılmıştır. Tabii ki en doğrusunu Allah bilir..

Bu gece, Cebrâil ile birlikte sayısı ancak Allah tarafından bilinen binlerce melek yer yüzü semalarına inerler ve bu gecenin feyiz ve bereketinden müstefîd olmak isteyenler için Allah’ın rahmet ve mağfiretini, selam ve esenliğini indirirler, geceyi ihya eden mü’minler için duâ ederler ve esenlikler dilerler. Bunu Tan yeri ağarıncaya kadar yaparlar.

Her mübarek gecede olduğu gibi bizler de bu gecede öncelikle bir nefis muhasebesi yapalım, bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlardan ve hatalardan pişmanlık duyarak tevbe istiğfar edelim ve günahlarımızın bağışlanması için Allaha duâ edelim. Hz.Âişe bir gün peygamberimize dedi ki: “Ey Allahın Rasûlü! Eğer Kadir Gecesine erişirsem o gece ne diye duâ edeyim? Peygamberimiz şöyle buyurdu; “Allah’ım! Sen affedicisin ve affetmeyi seversin. Beni affet.” de. Biz de aynı duâyı edelim. İyi bir kul ve iyi bir insan olma hususunda Rabbimize söz verelim. Zira peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “Mükafatını Allah’tan bekleyerek bu geceyi ihya eden kimsenin geçmiş (küçük) günahları bağışlanır” Ayrıca Allah katındaki ecir ve sevabımızın ziyadeleşmesi için bu gecenin bir bölümünde Kur’an okuyarak ve nâfile namaz kılarak, tesbihat ve duâda bulunarak bu gecenin rahmetinden, feyz ve bereketinden hissedâr olalım.

Ayrıca bu gecenin arefesinde ve sonrasında fakirlere, muhtaçlara, kimsesizlere daha çok iyilik ve infakta bulunalım. Çocuklara çeşitli hediyelerle daha çok sevindirelim. Büyükleri, akrabaları ve hastaları ziyaret ederek veya telefonla arayarak onların gönüllerini hoşnut edelim, onların hayır duâlarını alalım. Bu mübarek gün ve gecede mü’minler birbirlerine daha çok ikram ve iyilikte bulunmalıdırlar. Bu gece yapacağımız şeylerden biri de bu gecenin feyiz ve bereketinden ders alarak her gün ve her gecemizi Kadir Gecesi gibi takva içinde yaşamanın şuurunu elde etmek olmalıdır. Geceniz mübarek, ibadetleriniz makbul, ameliniz sâlih, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık