ovalı hasar destek dikey sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 15 Mayıs 2018, Salı 10:10
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

RAMAZAN AYINA GİRİYORUZ- ORUCA BAŞLIYORUZ

RAMAZAN AYINA GİRİYORUZ- ORUCA BAŞLIYORUZ

(Bu akşam ilk Teravihi kılacağız İlk sahura kalkacağız)

 

Muallim Osman - Yüce Allah Kuranda: "Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi Allah'a karşı gelmekten sakınasınız diye sayılı günlerde size de farz kılındı." (Bakara-183) "Sizden her kim Ramazan ayında bulunursa onda oruç tutsun. Hasta veya yolculukta olan kimse ise, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutsun .. " (Bakara-185) buyurduğu gibi Kalplerimizin ve nefislerimizin aşırı istek ve arzularından uzaklaşmamızı, günah ve haramlardan temizlenmemizi, huzur ve barış ikliminde yaşamamızı sağlayan ve Allah katında hesapsız ecir ve mükafatı bulunan bir aylık farz orucumuzu ifa etmek üzere bu akşam ilk teravih namazını kılarak ve ilk sahura kalkarak ve Farz olan Ramazan orucumuza niyet ederek inşallah Ramazan ayına gireceğiz ve Oruç’a başlayacağız!..

Cenâbı Allah, nefislerimizin ve kalplerimizin temizlenmesi ve huzur bulması için diğer ibadetlerin yanında bizlere bir aylık Ramazan orucunu da farz kılmıştır. Oruç; Bedenî bir ibadet olup, dünyevi ve uhrevi pek çok faydaları vardır. Oruç; nefsin aşırı istek ve arzularını frenlediği gibi heva ve heveslerini de kökünden söker atar. İnsanı günah ve haramlardan sakındırır ve korur. Böylece insanı güzel ahlak ve takva sahibi yapar. Bedeni yönden ise insanı daha sağlıklı kılar.

Oruç; kul ile Allah arasında gösterişten ve riyadan uzak fazileti büyük bir ibadettir. İhlasla tutulan bir oruç; insanı her an Allah'la beraber kılar. Bu da o insanı daima Allah'a yakınlaştırır ve böylece o insan, tüm kötülüklerden ve günahlardan uzak durarak, Allah'ın razı olacağı sâlih amellere ve güzel ibadetlere yönelir. Bu da insanı faziletli ve mütevâzi bir kişi yapar. Oruçlu iken aç ve susuz kalan insan, Allah'ın verdiği nimetlerin kıymetini daha iyi anlar ve daima Allah'a şükredici olur. Açlığın, susuzluğun ve yoksulluğun ne demek olduğunu daha iyi anlar ve bilir, fakir ve muhtaçları daha çok gözetmeye çalışır, bu da o mü'minde Allah’ın güzel sıfatlarından merhamet ve cömertlik sıfatının yerleşmesine vesile olur.

İhlasla tutulan oruç, insanı günahlara ve haramlara karşı bir kalkan gibi korur. Zira oruçlu insan nefsine hakim olduğu için günahlara ve haramlara yönelmez ve böylece oruç sayesinde günahlardan ve haramlardan korunmuş olur. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: "Oruç bir kalkandır. Mü'minin sığındığı bir kaledir. Kim ona sığınırsa Celıennemden kurtulur." Peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam bir hadisinde: "Oruçlunun uykusu ibadettir, konuşması ibadettir. Duası makbuldür. Her ameli misliyle mükafatlandırılır. küçük günahları bağışlanır.” buyurduğu gibi oruçlu insanın her güzel sözü ve her güzel davranışı Allah katında bir ibadettir, ecir ve sevabı misliyle verilir ve küçük günahları bağışlanır. Yüce Allah, birçok ibadetin ecir ve mükafatını misliyle vereceğini bizlere müjdeler. İhlaslı bir iman ile tutulan oruç ibadetinin mükafatı hesapsızdır. Zira onun takdiri rahmeti bol olan Yüce Rabbimize aittir. Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “İnsanoğlunun işlediği her hayır ve ibadetin sevabı on misline kadar artırılarak verilir. Ama oruç öyle değildir. Allah buyuruyor ki; 'Oruç doğrudan doğruya benim için yapılan bir ibadettir. Onun mükafatını da ancak ben vereceğim. Çünkü kulum yemesini, içmesini ve nefsani arzularını benim için terk etti. "

Şüphesiz ki, her müslüman, dünya ve ahiret saadetini kazanmak ister. Bunun yegane yolu ise Allah'a yönelip O'na iyi bir kul olmaktır. Bu da makbul ibadetlerle ve sâlih amellerle O’nun rızasını ve sevgisini kazanmakla olur. Bu anlamda Ramazan orucu, Allah'a yakınlaşmanın, Onun rızasını, sevgisini, rahmetini ve mağfiretini kazanmanın güzel bir yoludur. Bu nedenle her müslüman; Yüce Rabbimizin Kur’anda: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanları hidayete ulaştıran, Hak ile bâtılı (doğru ile yanlışı) birbirinden ayıran Kuran bu ayda nazil oldu. Öyleyse sizden kim Ramazan ayına erişirse onda oruç tutsun” (Bakara-185) buyurduğu gibi hâlis bir iman ve güzel bir niyetle Ramazan orucunu tutmalı, vakit namazlarıyla birlikte teravih namazlarını kılmalı, Ramazan ayında fitre, zekat, sadaka ve yardımlarla daha çok iyilik yapmalı ve orucun feyiz ve bereketinden daha çok hissedar olmalıdır!.. Ramazan ayınız mübarek, orucunuz makbul, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık