Esmergil Baharat Sol
Kapan Ambalaj sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 24 Haziran 2017, Cumartesi 14:22
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Ramazan Bayramı ve Fazileti

Ramazan Bayramı ve Fazileti

muallimosman - Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiği yılın ikinci senesinde sahabeden bazıları peygamberimize gelerek Medine’deki Yahudilerin ve putperestlerin bayram günleri olduğunu anlatarak, kendileri için de bir bayram günü olup olmadığını sordular. peygamberimiz onlara şu müjdeyi verdi. “ Cahiliye âdetlerinden olan onların o iki günün yerine Allah size daha hayırlısını verdi. Bunlar; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır.” buyurdu.

İşte böylece Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı Yüce Allah’ın biz kullarına feyizli ve bereketli bir hediyesi olmuştur. Bu bağlamda, Müslümanlar; evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayında tuttukları oruçların, yaptıkları ibadetlerin ve hayırların manevi hazzını ve mutluluğunu Ramazan Bayramında yakınlarıyla ve dostlarıyla Bayram sevinci olarak paylaşırlar. Başta anne ve babalar olmak üzere; büyükler, akrabalar, yakınlar, komşular, arkadaşlar, dostlar, yaşlılar, fakirler, kimsesizler, çocuklar ve herkes ziyaret edilir, sevilir ve sevindirilir.

İslam dininde Müslümanlar Ramazan ayının son günlerinde ve özellikle Arefe günü büyük bir heyecan ve sevinçle Bayram hazırlıklarına girerler. Ramazan ayının manevi ikliminde nurlanan gönüllerindeki coşku ve heyecanla Bayramı karşılamanın telaşını ve heyecanını yaşarlar. Evler temizlenir, bayramlıklar hazırlanır… Bayram için pastalar, börekler, çörekler ve tatlılar yapılır. Misafirler için şeker ve lokumlar alınır. Kasaba ve şehirlerde dükkanlar ve caddeler süslenir. Sokaklar ve evler Ay-yıldızlı bayraklarla donatılır. Çocuklar için panayırlar kurulur.. Velhasıl bayram öncesi tatlı bir bayram hazırlığı ve telaşı sürer gider!...Ayrıca Arefe Günü mezarlıklar ziyaret edilir, mevtaların kabirleri temizlenir, çiçeklerle süslenir, duâlar edilir. Onlar için de bayram hazırlıkları yapılmış olur.

Bayram günü; erken kalkmak, yıkanmak ve boy abdesti almak, güzel kokular sürmek, güzel ve temiz elbiseler giymek, karşılaşılan her insanla selamlaşmak ve bayramlaşmak, çocukları, fakirleri ve yoksulları sevindirmek Müslümanlığın müstehap olan güzel davranışlarıdır.

Bayram günü müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren, abdestlerini almış, temiz ve güzel elbiselerini giymiş, ve misk kokularını sürmüş olarak “Bayram Namazı” için camilere koşarlar. O gün camilerimiz büyük bir coşkuyla dolar ve taşar!... Öyle ki, avlular ve caddeler cemaate yetmez olur.. O gün Müslümanlar, tuttuğu oruçların, kıldığı teravihlerin ve diğer ibadetlerin hatmini yaparcasına büyük bir coşku ve heyecanla Bayram namazını camide kılarlar ve o güne kavuşturduğu için Allaha şükrederler.. O gün müslüman sevinçlidir, huzurludur ve mutludur. Kalbi heyecan ve sevinçle doludur. Çünkü bir ay boyunca sağ ve esenlik içinde orucunu tutmuş ve diğer ibadetlerini yapmış ve Rabbinin Bayram hediyesine kavuşmuştur.

Bayram namazından sonra camide kısa bir cemaat bayramlaşması olur. -Bazı yörelerde namazdan sonra topluca mezarlığa gidilir, kabirler ziyaret edilir, duâlar yapılır ve kabristanda yatan mevtalar sevindirilir.- Daha sonra herkes evine gider, ev halkıyla ve çoluk çocuğuyla bayramlaşır. Büyüklerin elleri, küçüklerin yanakları öpülür. Aile büyükleri çocuklara bayram harçlıklarını verir ve onları sevindirirler. Daha sonra başta Anne ve babalar olmak üzere yakın akrabalardan ve komşulardan başlayarak akraba, arkadaş ve dostlarla bayramlaşırlar… Uzakta olan akrabaların ve dostların bayramları ise ya ziyaret edilerek ya da telefon veya tebrik mesajıyla kutlanır. Bayramların bir güzelliği de; tanısın tanımasın tüm Müslümanların bayramda karşılaştıkları herkesle müsafahalaşarak bayramlaşmalarıdır. Bayramlarda ve bayramlaşmalarda misafirlere çeşitli ikramlarda bulunulur, ikram edilen çaylar ve kahveler içilir, tatlılar yenir, şerbetler içilir, güzel güzel sohbetler edilir. Bayramda dargınlıklar ve küskünlükler bir kenara atılır. Herkes birbirine sevgi ve hoşgörüyle yaklaşır. İnsanlar birbirlerinin bayramını tebrik ederler, birbirinin hal, hatırını sorarlar, aralarında sevgi ve gönül bağı kurarlar… Böylece müminler, Yüce Allahın rızasına uygun olarak bayramın maddî ve manevi feyzinden hissedâr olurlar. Bugün; Anneler Günü’dür. Bugün Babalar Günü’dür. Bugün; sevgililer Günü’dür. Bugün; Çocuklar günü’dür. Bugün; kardeşlik ve Dostluk Günü’dür. Bugün bayramlaşma, hediyeleşme, sevme, sevilme ve sevindirme Günüdür. Bayramınız mübarek, ömrünüz feyizli ve huzurlu olsun!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık