OVALI EMİSYON SOL
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 08 Şubat 2018, Perşembe 11:20
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

SİGARA MI SAĞLIK MI ?

SİGARA MI SAĞLIK MI ?

(9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü)

 

Muallimosman- Kâinatın efendisi, insanlığın son peygamberi ve ebedî mürşîdi sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) bir hadisinde: “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmışlardır. Bu iki nimet Sağlık ve boş vakittir.” buyurduğu gibi insanların kıymetini ve değerini bilemediği nimetlerden biri Sağlık’tır. İnsanlar sağlığın kıymetini hastalandıkları veya yaşlandıkları zaman anlarlar ki, o zaman iş işten geçmiş olmaktadır!..

Bugün insanların sağlığını tehdit eden ve olumsuz yönde etkileyen zararlı maddelerden biri de sigara’dır. Başta akciğer kanseri ve damar tıkanıklıkları olmak üzere birçok hastalıklara neden olan sigaranın bin yıllık gibi kısa bir mazisi olmasına rağmen, insan ve toplum üzerinde yaptığı tahribat küçümsenemeyecek kadar büyüktür. Sigaranın içinde 4000’e yakın zehirli madde bulunmaktadır ve her yıl dünyada yaklaşık iki milyon kişi sigaranın yol açtığı hastalıklardan ölmektedir. Sigaranın yaptığı bu tahribatlara bakıldığında; bu gün sigara, insanlar için büyük bir tehlike ve büyük bir felakettir. Maalesef, bugün bizim insanlarımız da sigaranın tehdidi altındadır. Eskiden sigara alışkanlıkları genelde 20’li yaşlardan itibaren başlardı, bugün ise; ülkemizde sigara içme yaşı çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Günümüzde yaşları 07 ile 14 arasında olan ilköğretim çağındaki çocuklarımız dahi sigara içmektedir. Bir başka üzücü hadise de son yıllarda sigara içme alışkanlığının kızlarımız ve kadınlarımız arasında da hızla yayılmasıdır!... Bir ürkütücü tespit ise; Ülkemizin sigara kullanımında dünya ülkeleri arasında üçüncü sırada yer almasıdır!...

Yüce Allah Kur’anda: “Ey iman edenler! aklı örten içki ve benzeri şeyler, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytanın yönlendirdiği pis ve zararlı şeylerdir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” (Mâide-90) “Kendinizi kendi elinizle tehlikeye atmayın! İşlerinizi iyi yapın! Şüphesiz ki Allah iyi iş yapanları sever.” (Bakara-195) buyurmuşken ve bugün tıp ve bilim; sigaranın ne kadar zararlı olduğunu açık açık ortaya koymuşken ve sigaranın yol açtığı tahribatlar ve hastalıklar toplumda hızla artarken insanlarımızın hâla sigara içmelerine şaşmamak elde değil!...

Sigaranın, hem içene hem de çevrede bulunanlara solunum yoluyla zarar verdiği göz önüne alınırsa, sigara içen sadece kendine değil, ailesine ve çevredeki insanlara da zarar vererek büyük bir kötülük yapmaktadır. Yapılan son istatistiklere göre ülkemizde her iki liseli gençten biri sigara içmektedir. İlköğretim çağındaki çocukların sigara içme oranı ise %-30 civarındadır!.. Bu ise ülkemiz adına çok ürkütücü bir tablodur!.. Özellikle televizyonlardaki dizi filmlerinde içki ve sigara sahnelerine yer verilmesi, gençlerimizi ve çocuklarımızı sigaraya özendirmektedir.

Sigara; üzerinde oturulan ve her an patlamaya hazır bir ölüm bombası gibidir. Ne zaman patlayacağı ve nasıl bir tahribat yapacağı önceden kestirilemeyen sinsi bir tuzaktır!.. Ama belli olan bir şey vardır ki; sigaranın eninde sonunda içeni hasta edip mahvedeceğidir!... Ya sakat bırakacaktır ya da öldürecektir!... Burada ülkemizin tanınmış ünlü iki şahsiyetinin sigara ile ilgili yaşadıkları olayları ibret için nakletmek isterim. Aşırı bir sigara tiryakisi olan ve sigara nedeniyle yakalandığı amansız hastalık nedeniyle ölen sinema sanatçısı Erol Taş bu konuda şunları söylüyor: “Ben bu lanet sigaradan çok çektim. Yıllarca bu lânet şeyin tiryakisi ve esiri oldum. Sigaradan dolayı ayak topuğum kesildi. Sonra yataklara düştüm kalkamaz ve yürüyemez oldum. Kimsenin sigara yüzünden benim durumuma düşmesini istemem. Aklı olan sigara içmez.” Bilindiği gibi Erol Taş sigara yüzünden ağır hastalığa yakalanmış, yatağa düşmüş ve bu yüzden ölmüştür!.. Yine bir başka sigara tiryakisi ünlü kişi, tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan da sigara ile ilgili olarak şunları anlatır: “Ben bir sigara tiryakisiydim. Sigara yüzünden boyun damarlarım tıkanmıştı, çok ağrı ve çok acı veriyordu. Doktora gittim. Tıkanan damarı doktorlarım bir operasyonla açtılar. O damarı bana gösterdiler. Keşke siz de bir görseydiniz. Neydi o öyle!.. İçi kömür isiyle kararmış ve tıkanmış soba borusu gibiydi ..Doktorum âcilen sigarayı bırakmamı istedi. Oysa ben sigarayı bırakmayı hiç istemiyordum. Ama bırakmazsam öleceğim söylenince ve bana gösterilen o tıkanan damarı gördükten sonra doktorumun sözünü dinledim ve sigarayı bıraktım. Şimdi sigara içmiyorum ve gayet sağlıklıyım. Sigarayı hiç bırakamayacağımı sanıyordum. Aslında bırakmak ne kadar da kolaymış. Yeter ki insan istesin.” Bu izahatlardan sonra sigara içenlere deriz ki; “Sigara içen dostlar, size de bir hastalık ve felaket gelmeden önce siz de sigarayı hemen bırakın! Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın! Sağlıklı bir hayat istiyorsanız, sigarasız bir hayat yaşayın.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık