OVALI EMİSYON SOL
OVALI EMİSYON SAĞ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 04 Temmuz 2018, Çarşamba 14:57
Recep AYDÖNER

Recep AYDÖNER

DAHASI YOK MU?

DAHASI YOK MU?

 

Günümüz insanı gördüğü her bir şeyi çok çabuk kanıksayıp biraz daha fazlasını istemekte, tüketimde, yenilikte, yaşam standartlarında adeta “Dahası Yok mu” diye haykırmaktadır. Daha düne kadar düzenli bir konut, pişirecek malzeme, giyecek elbise bulamayan insanlar, bugün ellerinde en son teknoloji telefonlar, son hız internet bağlantısı, dünyanın dört bir köşesiyle görüntülü görüşmeler yapmasına rağmen bundan mutlu olamıyor. İşin kötü tarafı bu kitle global dünyanın her yerine ulaşırken bireysel olarak her birimiz kendi dünyasına hapsolmuş, yalnızlar rıhtımında kendi iç sesimizi dinlemekle meşgulüz…

Çocuklar haydi eskiyi bilemez ama gençler ve orta yaşlılarda dünü çok çabuk unutup, günümüz hayatına adapte olmuş gibi görünmektedir. Seçimlerde bazı televizyonlarda sürekli geçmişe vurgu yapılmasının nedeni buydu sanırım. Devletin, medeniyetin kendisine sunduğu nimetleri çabucak kanıksayıp, kıymetini bilmek kenara dursun, daha fazlasını isteyen, gelişmeleri yetersiz ya da gereksiz gören Firavunlaşmış bir nefsin hâkimiyeti altına giren insanlarımız.

Oysa küresel dengeler içinde bir sürü engele rağmen bu gelişmelerin sağlanması, malzeme üretimi ve hizmetlerin meydana getirilmesi öyle kolayca gerçekleşmemektedir. Tüketilen fosil yakıtlar, salınan zehirli gazlar, israf edilen madenler, sular, kirletilen doğamız bizi hızla bir felakete doğru sürüklemektedir. Bugün artık temiz su kaynakları hızla yok olmakta, denizlerimiz, okyanuslar kirlenmekte, besin kaynaklarımız dünya nüfusuna yeterlilikten hızla uzaklaşmaktadır. O yüzden 40-50 yıl kadar önce üretimine izin verilen GDO’lu dediğimiz genetiğiyle oynanmış gıdalar, hastalıkları öyle çoğaltmıştır ki, her aileden bir veya birkaç kişiyi kansere kurban vermekteyiz.

İnsan doğallıktan uzaklaştıkça huzur ve mutluluğu da kaybetmekte, bunlar büyük alış veriş merkezlerinde aranmakta, hiç ihtiyacımız olmayan bir sürü şey bizi daha da mutsuz ettiği gibi, onları ödemek için daha fazla efor sarf ettiğimizden adeta insanlıktan çıkmaktayız. Kendimizi bir muhasebe etsek 10 yıl kadar önce hiç bilmediğimiz, tanışmadığımız şeyler bugün hayatımızın başköşesine oturmuş, faturaları ise neredeyse severek ödemek durumunda kalmışız. Cep telefonları, internet, doğalgaz, su, elektrik, kredi kartı aidatları- borçları artık belimizi büktüğü yetmez gibi bizleri daha fazla para kazanmaya, uyuşturucu ticareti, kumar, rüşvet vb illegal yollara itmektedir. Bu gün kumar çeşit olarak sayılamayacak kadar çeşitlenmiş, neredeyse her yerde yasal hale gelmiştir. 3-5 ay içinde ekimi yapılan uyuşturucu madde insanların hayatında kazanamayacağı miktarda gelirle hayallerini süsler vaziyete gelmiştir.

Yaşlı dünyamızı daha fazla kirletmemek adına; dünyada silahlanmaya yönelik tüm üretimler acil olarak durdurulmalı, insanlar doğal yaşamın yollarına sevk edilmeli, olabildiğince israftan uzak, kendi ürettiği gıdalarla beslenmeli, dış ülkelerden temin edilen malların tüketimi olabildiğince sınırlandırılmalıdır. Bunun yanında evlerdeki her birey üretime, teknolojik ilerlemeye, yeni projelere, daha güzel ve katkısız yaşama yönlendirilmelidir. Boş insanın yapacağı şeyler yapmaktan daha çok yıkmaya yönelik olacağından insanları şeytanın oyuncağı olmaktan kurtarmanın yegane yolu faydalı ilimlerle, üretimlerle meşgul etmektir. Bunun yanında unutulmamalıdır ki; Kalpler ancak Allahı anmakla (zikretmekle) tatmin olurlar. Maneviyatsızlığa kanat çırpan toplumumuzda her gün kanamaya başlayan farklı yaralar ancak bu şekilde tedavi olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık