ovalı hasar destek dikey sol
OVALI EMİSYON SAĞ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 29 Haziran 2018, Cuma 14:07
Şemsettin Günay

Şemsettin Günay

YAYMAN’IN SAMANDAĞI ÇIKARMASINI NASIL OKUMALIYIZ?

YAYMAN’IN SAMANDAĞI ÇIKARMASINI NASIL OKUMALIYIZ?

ŞEMSETTİN GÜNAY

 

 

Genelde devletlerde hükümet olur olmaz ilk ziyaret ettikleri yer kamuoyunda önem verdiği yer olarak algılanır.

Bu ABD’de genelde İsrail olduğu gibi Türkiye’de de KKTC’dir.

Ak Parti milletvekili Hüseyin Yayman’da adeta buna nisbet edercesine henüz daha mazbatasını almadan ilk ziyaret ettiği yer olarak en az oy aldığı Samandağı’nı seçmesi dikkat çekti.

Yerel basının deyimiyle adeta bir çıkarma yaptı.

Yanına Hatay’ın ilk kadın vekili Sabahat Özgürsoy Çelik, İl Başkanı İbrahim Güler ve STK temsilcilerini de alarak tüm Samandağ muhtarlarıyla birlikte Hıdırbey gibi mitolojik bir önemi olan Musa Ağacı altında kahvaltı yaptı.

Kahvaltıda verdiği mesajlar ses getirecek cinsindendi.

Aslında Hüseyin Yayman seçim öncesinde de Samandağını ziyaret etmiş, Pazar yerini ve bir takım STK temsilcilerini dolaşarak aynı sıcak mesajları vermişti.

Ancak hepimiz biliriz ki seçim önceleri verilen mesajlar o hayhuy arasında genelde ciddiye alınmaz, seçim yatırımı ve vaadleri olarak algılanır.

İşte seçim sonrasında ilk icraat olarak yaptığı bu ziyaret hem hayretle karşılandı, hem de verilen mesajlar daha ciddiyetle dinlendi ve ses getirdi.

Hayretle karşılandı, zira en az oy aldığı bir ilçeye ilk ziyareti yapıyor ve söylediklerinin arkasında olduğunu tekrarlıyordu. Bu belde halkının çok az rastladığı bir olaydı.

Ses getirdi, zira seçimi kazanmış, iktidar olmuş bir partinin vekili olarak “Size dargın, kırgın değilim, sözlerimin arkasında olarak birlik ve beraberliğimizi perçinlemeye geldim” diyordu.

Hatay’ın en büyük ve ilk Kültür Merkezi’nin Samandağı’na yapıldığından, dahası Adliye Binası ve Hükümet Konağı gibi projelerin takipçisi olacağından, Hastane inşaatının biran önce bitirilmesinden ve Çevre yolunun, Samandağı sahilinin güzelleşmesi ve buraların Türizm Alanı olarak kabul edilmesinden bahsetti.

İcraatlar ve vaadler elbette ki güzeldi. Hiç kimsenin bu icraatlara söyleyecek sözü olamazdı. Ancak ben biliyorum ki Samandağı halkının asıl sorunu ve oy vermemesinin nedeni eksik icraat ve beklediği hizmetler değildi.

Zannediyorum her insaflı Samandağlı icraat noktasında hükümetten gerekli payını aldığının bilincindeydi.

Asıl sorun Samandağı halkının, özelde Alevi cemaatin Ak Parti’den korkuları ve ön yargıları. Bu korku ve önyargılar kırılmadan hiçbir icraatın oya çevrilmeyeceğinin farkındayım.

Öyle ki HDP’ye verilen o müthiş destek bile terörün kutsanmasının değil Ak Parti korkularının bir eseri olarak kendini gösterdi.

Bu nedenledir ki Hüseyin Yayman’ın yaptığı ve yapacağı icraatlardan daha fazla vurguladığı “Biriz, beraberiz biz Türkiyeyiz, biz Hatay’ız” mesajları asıl yankıyı buldu.

Aynı masayaı paylaştığımız Samandağ Ziraat Odası Başkanı, birlik ve dayanışma mesajları geldikçe “ Bunu önemsiyorum, Samandağının bu mesajlara ihtiyacı var” diyordu.

Genel toplantının ardından Samandağı muhtarlarıyla bir özel toplantı yaparak muhtarların tek, tek taleplerini dinledi, notlar aldı ve taleplerin olabilirlik konularını anında öğrenerek cevaplamaya çalıştı.

Bu ziyaretin Ak Partinin oy depolarında nasıl yankılanacağını, nasıl bir risk olduğunu Yayman en az benim kadar biliyordur. Ancak Hatay’ın barışı, birliği ve beraberliği için, Hatay üzerinde hesaplar yapan emperyal güçlerin heveslerinin kursaklarında kalması için bu ziyaret ve mesajlar elzemdi, ayakta alkışlanacak eylemdi.

Ak Parti’nin ve vekillerinin ilk görevi Hatay üzerinde senaryolar yazan, oyunlar hazırlayan, bizlerin etnik yapısından kendilerine ekmek çıkarmaya çalışan bu güçlerin oyunlarını bozmak, heveslerini ağızlarına tıkmak olmalıdır.

Bunun için de tüm Hatay’ı kucaklayacak projeler yapmak, her tarafında halkla buluşmak, hiçbir önyargıya mahal bırakmamak görevleri arasında olması gerekir. 29.06.2018


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık