ovalı hasar destek dikey sol
OVALI EMİSYON SAĞ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 25 Mayıs 2018, Cuma 9:00
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

EKONOMİ NEDEN BOZULUYOR

EKONOMİ NEDEN BOZULUYOR,

 

 

“Adalet bir devletin şah damarıdır.”

 

 

Ekonomist değilim. Hayatı biraz gözlemleyen, sorgulayan, araştırma yapan, olayların birbiri ile neden sonuç ilişkisini irdeleyip analiz yapan kendi çapında bir hukuk adamıyım. Bu yüzden ekonomiye hukuk ve adalet perspektifinden bakmaya çalışacağım..

 

Adalet mülkün temelidir/.Devletin dini adalettir/. Adalet Devletin hazinesidir, gibi tarihi sözler boşunu söylenmiş sözler değildi. Her biri uzun bir tecrübenin ve birikimin sonucudur.

 

O halde en sonunda söyleyeceğimizi en başta söyleyeyim. Bir ülkenin adalet sorunu varsa mutlaka ve kaçınılmaz olarak ekonomi sorunu da olacaktır.

 

Bir başka ifade ile dünyada öyle bir ülke gösterin ki adaleti mükemmel olsun ancak ekonomisi bozuk olsun. Yahut öyle bir ülke gösterin ki adaleti bozuk olsun ancak ekonomisi düzgün olsun. Mümkün değildir. Bu duruma bir de eğitim sistemini ekleyebiliriz. Ancak bu yazımızın konusu adalete ağırlıklı olduğundan eğitim sorununa girmeyeceğiz.

 

 

Adalet neden bu kadar önemli? Adalete olmayınca ne oluyor ki ekonomi bozuluyor? Adalet ekonominin hangi kanallarını açıyor. Ya da adaletle ekonomi arasında nasıl bir korelasyon var bunları maddeler halinde izah etmeye çalışalım.

 

 

1-Adalet her şeyden önce herkesi denetim altına alır devleti, kurumları ve bireyleri. Dolayısı ile herkes kontrol atında olduğundan hiç kimse yanlışa yönelemez. Yanlışa düşmeyen insan sürekli doğru olanı yapmak zorundadır. Biraz devletler tarihi okuyanlar adaleti yücelten devletlerin güçlendiğini, yüceltemeyenlerin sefalete düştüklerini müşahade ederler.

 

 

2-Adalet, öngörü sağlar. Adalet olmayan ülkede yarının ne olacağı belli değildir. Siz yatırım yaparken veya para harcarken ülkenin öngörülebilir bir ülke olup olmadığına bakarsınız. Bir yıl sonrasını kestiremediğiniz bir ülkede yatırım yapmazsınız. Yahut ev alacakken almazsınız.

 

 

3-Adalet olan ülkede sizin meşru çalışma düzeninize çomak sokamazlar. Düşünün ki devletten bir ihale alacaksınız ancak sizden rüşvet isteniyor ,rüşveti verseniz aldığınız ihale bedeli kurtarmaz. Vermeseniz ihaleyi alamazsınız. Alsanız da başınızın ağrıtırlar o ihaleden para kazanamazsınız. Ne yapacaksınız? Malzeden çalmak zorunda kalacaksınız.Dolayısı ile devlet zarara uğrayacak.

 

 

Ayrıca sizden rüşvet isteyenlerin aldıkları para, kayıt dışı para olduğundan devlet o paradan vergi alamadığın için bir zarar söz konusu. Amerikada en ağır cezaların vergi suçlarına verilmesi tesadüf değildir.

 

 

4-Adalet olmadığında liyakat da olmaz. Zira bir sınavla bürokrasiye önemli adamlar alındığını düşünün. Adalet yoksa o sınavda alınanlar en liyakatliler olabilir mi? Asla. Sonucu siyasi ve bürokratik iltimaslar belirler.

 

 

Bu da devletin yetkin olmayan insanlar eliyle yürütülmesi demektir. Liyakatli olmayan her memur devlete yüktür. Bunun yanında A ,işinde liyakatli olacak memuru B, işine verirseniz o lda devleti zarara uğratmak demektir. Nitekim bunun hasarları zamanla ortaya çıkacaktır.

 

 

5-Adaletin etkin olmadığı ülkede insanlar daha rahat yolsuzluk yaparlar. Çünkü yırtma ihtimalleri he zaman vardır . Bu da o ülkede yolsuzluğu alışkanlık haline getirir.

 

6-Adaletin olmadığı ülkede nisanlar yeteneklerine göre yükselmediklerinden işlerinde başarı göstermek zorunda değildir. Dolayısı ile bu insanlar kendilerini geliştiremezler sadece siyasetçilere yalakalık yapmak zorunda olduklarını hissederler böylece bürokraside körleme başlar.

 

 

7-Adalet olmayınca devlet içinde hukuk değil korku hakim olur. Üst bürokrat, alt bürokratı sürgünle vaya başka bir ceza ile korkutur ve devlette olmadık işler yaptırır. Hukuk olmayınca harcanan paralar devletin en rantabl işine değil kendi menfaatlerine göre dizayn edilir.

 

 

Örneğin bir okulun ısınma problemi varken veya o okulun adam gibi laboratuvarı yokken aynı ilçenin kaymakamlığının bahçesine havuz yapmak devletin kaynaklarını heba etmek demektir. Bunun denetleyecek olan hukuk ve adalettir. Yahut siyasi hesaplarla kendi yandaşlarına rant devşirmek haklı olan insanların hakkını gasp edilmesi demektir.

 

8-Adalet olmayınca insanlar alacaklarını devlete değil mafyaya havale ederler. Mafya güçlenir ve güçlenen mafya devleti zaafa uğratır ve devletin işleri rayından çıkar..

 

 

9-Adalet olmayınca piyasa güvenliği olmaz piyasa güveni olmayınca insanlar para harcarken endişe ve tereddüt içinde olurlar. Piyasa güvenliği olmayan ülkede para meşru olmayan insanların eline geçer.

 

 

10-Sonuçta adalet olmayınca insanlar devlet için elinden geleni yapmak mecburiyetinde hissetmezler kendi anlayışlarına göre görev yaparlar ve sıkıştıklarında ödedikleri diyetin karşılığı olarak kendi grup ve örgütleri tarafından korunurlar. Ancak bu hiç bir zaman ortaya çıkmaz ve örtülü nedenler kullanılır.

 

Bu anlatılan nedenlerle devlette kollektif bir çürüme ve yozlaşma başlar haliyle devletin ekonomisi rayından çıkar. Ekonomi ise ahlakı, güvenliği, huzuru ve gelişimi engeller.

 

 Sonuçta bitkin bir devlet ve millet tablosu ile karşı karşıya kalırız.

 

Müstear


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık