OVALI siğorta Sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 08 Mart 2019, Cuma 12:33
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

MİLLETLERİN BEKA SORUNU

MİLLETLERİN BEKA SORUNU

 

"Alimin ölümü alemin ölümü gibidir"

Hadisi şerif

 

Bir milleti tarih serüveninde felaketlere karşı koruyan o milletin kıyamete kadar yaşamasını temin eden pek çok faktör vardır.

 

Bunların içerisinde hukuk, adalet, ekonomi, askeri gücü , ordusu, yetişmiş lider kadrosu, yetişmiş insan gücü, gençlik vesaire onlarca etken sayabiliriz.

 

 

Lakin öyle bir faktör var ki bu bütün sigortalar içinde ana sigorta vazifesi görür. Bu da o milletin yetişmiş Aydın gücüdür.

 

Bir milletin Aydın gücü yoksa veya yeterli değilse o milletin başına her türlü felaketin gelme ihtimali gayet yüksektir. Çünkü aydınlar adeta bir devleti yıldırımlara karşı koruyan paratoner, milletleri ise gelecek felaketlere karşı koruyan bir koruma kalkanı ve erken uyarı sistemi gibidir.

 

Aydınlar'ın içinde şairleri de unutmamak gerekir. Zira  şairler his ve duygu dünyası yüksek insanlardır. Bunlar milleti manevi ve moral yönden motive eder büyük mücadelelere hazır hale getirirler.

 

Sözleri ve şiirleri ile milletin zorluklara karşı ruhlarında  direnç noktası oluştururlar.

 

Kurtuluş savaşı sırasında başta Mehmet Akif olmak üzere diğer şairlerin fonksiyonu unutmamak gerekir. Bir milletin şairleri o milletin vicdanının hür ve güçlü sesidir.Şairin dediği gibi "şairleri haykırmayan bir millet sevenleri Toprak olmuş öksüz çocuk gibidir."

 

Aydınlar iki tür işlev görürler; 

Birincisi  aydınlar'ın alıcıları hassas ve ileri seviyede olduklarından daha küçük ayrıntıları fark eder, daha uzak mesafeyi görür ve çoğunluğun farkedemediği hassas nitelikteki kritik tehlikelere vakıf olurlar.

 

Bu tehlikelere vakıf olmakla kalmayıp bunları özgürce ve her türlü riski göze alarak halka duyurmak ve halkı bu konuda bilinçlendirmenin yollarını ararlar.

Bu şekilde halkın tazyiki ile devlet erkanının gerekli tedbirler almasını sağlayarak Devleti olası felaketlere korur ve devletin bekasını teminat altına alırlar.

 

İkinci Husus, devlet idaresinin pragmatist nedenlerle düştükleri hatalar sonucu bir milletin başına gelebilecek felaketlerin yanlışlığını ortaya koyar bu konuda kendi gögüslerini devlete karşı siper ederek o milletin bekası için sorun yaratacak uygulamalardan vazgeçilmesini temin ederler.

 

Bir milletin yetişmiş aydın gücü yoksa o millet için sıkıntılı bir gelecek var demektir.

 

Sonuç olarak şunu ifade edebiliriz ki aydınlara düşmanlık, bir milletin geleceğine düşmanlıktır. Aydınları yüceltmek bir milletin geleceğini ve bekasını yüceltmektir.

 

Serdar Kayhan


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık