OVALI EMİSYON SOL
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 03 Ağustos 2018, Cuma 16:07
ZAFERSARI

ZAFER SARI

ŞENKÖYLÜ KIZ AYŞE FİTNAT SENİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

Araştırmacı Gazeteci Yazar; Zafer SARI

 

Ayşe Fitnat Şenköy’de doğmuş ilkokulu Şenköy’ünde okumuştur. O sırada Hatay Fransız işgali altında olduğundan tahsiline Adana’da devam etmek durumunda kalmıştır. Fransızların Hatay halkına yaptığı zalimane davranışlarını yakından görmüş yaşamıştır.

15 Mart 1923 yılında Atatürk Adana’ya yurt gezisi düzenlemiştir. Bunu duyan Hatay halkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yakından görmek ve Hatay’ın Fransız mandası altında çektiği ıstırapları kendilerine anlatmak için büyük bir fırsat doğmuştur. Hatay’ın önde gelen eşrafından bir heyet oluşturulur ve bir mizansen hazırlanır. Mizansenin başoyuncusu Ayşe Fitnat’tır.

Atatürk’ü karşılamak için Adana şenlik toplarıyla inlerken, Atatürk İstasyon Caddesinden halkın temennilerini alarak yürümektedir. Hatay heyetinin bulunduğu yere geldiğinde Ayşe Fitnat Atatürk’ün huzuruna çıkar ve ”Ey ulu gazi bizi de kurtar” diyerek adeta ruhtan gelen ruhlara giden, beş dakikalık bir nutuk söyler. Sözleriyle adeta kelime şekline gelmiş bir feryat, bir hıçkırık. İnleyerek söylediği bu nutuk törende bulunanları gözyaşına boğmuştur. Atatürk’te bu nutuktan etkilenmiş ve nemli gözlerini gökyüzüne kaldırarak Ayşe Fitnat’a verdiği cevabı artık bütün cihan öğrenmiştir.

KIRK ASIRLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE ESİR KALAMAZ… ZAMANI GELİNCE SİZDE KURTULACAKSINIZ. Atatürk’ün Ayşe Fitnat’a verilmiş olduğu bu cevap Hatay’ın kurtuluş destanının sembolü ve Hatay’ın kurtuluşunda bir dönüm notası olmuştur.

“Ben milletimde söz verdim eğer sözümde duramazsam milletimin huzuruna çıkamam” O ne söz verdide yerine getirmedi ki! O günden sonra Atatürk Hatay sorununu kendi meselesi olarak görmüş, her fırsatta ve her platformda gündemde tutarak Ayşe Fitnat’a verdiği sözü yerine getirmiş, . “Ağlama sen aziz vatan biz yine geliriz” diye ayrılmış olan Türk askeri 5 Temmuz 1938 günü yine geldiler ve Hatay mutlu sona ulaşmıştır.

 

Hatay’ın kurtuluş bayramında küçükte olsa bir heyet Şenköyüne giderek Hatay’ın manevi mimarlarında biri olan Ayşe Fitnat Mezarı başında anılmakta idi. Ne yazık ki bu anma törenine Hatay’ın kurtuluş tören programında nede Yayladağı festival kutlama programlarında da yer verilmiyor. Bizler Şenköylüler olarak Ayşe Fitnat’ı, unutmadık unutmayacağız da.

NOT: Hatay’ın amentüsü haline gelmiş olan “Kırk asırlık Türk Yurdu Düşman elinde Esir kalamaz” sözlerinde bazı yerlerde düşman yerine “Ecnebi” kelimesi kullanılmıştır. Atatürk’e düşman yerine Ecnebi kelimesini kullanabilir miyiz diyen gazetecilere “Benim topraklarımı işgal edenler düşmanımdır” diyerek düşman kelimesini kullanmalarını söylemiştir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık