Reklamı Geç
Tunas
Tarkan
Güneylerr
Teras Acua Otel

Amik Ovası'nda Pamuk Hasadı Başladı

Komagene

Amik Ovası'nda pamuk hasadı başladı


AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman:


"Amik Ovası çiftçilerimiz için Bakanımız Bekir Pakdemirli'den stratejik ürünümüze daha çok destek bekliyoruz"


HATAY (İHA) - Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde mayıs ayında ekilen pamuk, 4 aylık bir yetiştirme süresinin ardından hasat edilmeye başlandı.

Amik Ovası'nda Pamuk Hasadı Başladı


Bölge çiftçisinin yıllardır vazgeçemediği ve "beyaz altın" diye tabir edilen pamuk hasadı Kırıkhan ilçesinde başlarken, çırçır fabrikalarında da hareketlilik yaşanıyor.

Amik Ovası'nda Pamuk Hasadı Başladı


Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ve vatandaşlarla Kırıkhan ilçesinde pamuk hasadına katıldı.
Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer yaptığı açıklamada, bu yıl rekoltenin beklenenin üzerinden gerçekleşeceğini belirterek, "Verim yüksek ve kaliteli. Birliklerin alımıyla bir hareket bekliyoruz. Dolar kurunun yükselmesinden dolayı pamuk fiyatlarının da yükseleceğini öngörüyoruz" dedi.

Amik Ovası'nda Pamuk Hasadı Başladı


Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu da, pamuğun ülkemizin en stratejik ürünlerinden birisi olduğunu belirterek, "İlimizde pamuk üretimi fazla olmasına rağmen bu yıl uygulanan sistem sebebiyle 3 yıl aynı ürünü ekmemek üzere bu yıl pamuk üretiminin bir kısmı mısıra kaydı. 190 bin dekar civarında mısır üretimimiz var bu yıl o sebepten dolayı pamuk üretimimiz gecen yıla göre azaldı" diye konuştu.

Amik Ovası'nda Pamuk Hasadı Başladı


Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'da pamuğun Amik ovasının olmazsa olmaz ürünlerinin başında geldiğini belirterek, "Amik ovasında çiftçiler borçlarını pamukta ödemeye sözleşir. Gelinlerimizi pamukta getiririz, kızlarımızı pamukta evlendiririz. Nişanları pamukta yaparız bizim için pamuk bu kadar hayatidir. Türkiye pamuk üretiminde 8. sırada fakat ithalatçı bir ülkeyiz.

Amik Ovası'nda Pamuk Hasadı Başladı

Ben buradan Amik Ovası çiftçilerimiz için Tarım ve Orman Bakanımıza, Bekir Pakdemirli'ye selamlarımızı gönderiyoruz ve böylesi stratejik bir ürünümüze daha çok destek bekliyoruz" dedi.

Görsem Anaokulu

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT