Reklamı Geç
Lufian
MEK Spor
Arslanoğlu
Çelik Sigorta

Hatay'da Ras-El Seni Kutlamaları

Komagene

 

Hatay'da Ras-El Seni Kutlamaları

 

Hatay’da Arap Alevilerin yeni yıl bayramı olarak bilinen Ras El Seni çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Samandağ ilçesine bağlı Tekebaşı Mahallesinde yerel sanatçının katılımıyla yaşlısından gencine doyasıya eğlenerek Ras-El Seni Bayramını kutladı. Vatandaşlar sokaklarda davul eşliğinde yürüdükten sonra ilçede yaşayan 114 yaşında olan Bedia Durgun’u ziyaret edip elini öptüler.

 

 

Mahalle sakinlerinden Hayatidin Arslan, "Her yıl olduğu gibi 14 ocak yeni yıl olarak kutlanmaktadır.
20 yıl önce aileler büyükler kırgın insanlar birbiriyle bayramlaşıp barışılar" dedi.

 

 

Kemal Esmer ise "Eskiden dedelerimiz bizim mahalle ve komşu mahalleler bir araya gelip halay çekiyorlar. Her evden yemek getirip içli köfte ve tatlı ne yapılıyorsa bir araya getirilip öyle beraber yerli malı gibi birleşiyorlar. Bizde o gelenekleri eskiye dayanarak devam ettirmeye çalışıyoruz"  diye konuştu. 

 

 

Ras-el Seni Rumi (Şemsi) takvime göre ayın birine denk gelen Miladi takvimde ise 14 Ocak’a denk gelen gün kutlanıyor. Ras-el Seni Hz. Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak kabul edilir.

 


Geleneksel bir dini bayram şeklinde kutlanan Ras-el Seni bayramı sabahında küçükler büyüklerinin ellerini öper. Büyükler de küçüklere hediyeler (aydiye), harçlık verir. Bir araya gelinip eğlenilir. Ras-El Seni’ye özgü kıbbi (bir tür içli köfte), zlibi (zeytinyağında kızartılmış ekmek) gibi yemekler pişirilir.

 

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Görsem Anaokulu

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar